Makine Haber

Dünya ticareti yılı ortalama bir seviyede tamamlayacak

DHL Global Ticaret Barometresi Endeksi, Kasım 2019 itibarıyla 2 puan gerileyerek 45 oldu. Söz konusu çalışmanın sonuçlarına göre, dünya ticareti yılı büyük olasılıkla ortalama bir seviyede tamamlayacak; ancak halen büyüme beklentisi olanlar da mevcut.

  • 04 Aralık 2019
Dünya ticareti yılı ortalama bir seviyede tamamlayacak

DHL Global Ticaret Barometresi (GTB), önümüzdeki üç ayda dünya ticaretinde bir miktar daha daralma olacağına işaret ediyor. Toplam ticari görünüm endeksi 2 puan gerilemeyle 45 puana düştü. Söz konusu sonuç, global ticaretin hafif ölçekte de olsa ivme kaybetmeye devam ettiği anlamına geliyor.
Önceki GTB güncellemelerinin aksine, aşağı yönlü eğilim düşüşün hızlandığı ya da en dip seviyeye ulaştığına yönelik bir sinyal vermiyor; daha ziyade yumuşak ve sürekli bir görünüm arz ediyor. Hindistan hariç olmak üzere değerlendirmeye alınan ülkelerin tümü, 50 puanlık büyüme eşiğinin altında endeks değerleriyle yavaşlamadan etkilenmiş görünüyor.
Endeksteki genel düşüşün tetikleyicileri; hem hava, hem de konteynerize deniz ticaretinde yaşanan ufak çaplı azalmalar oldu. Hava ticareti 3 puan gerileyerek 42 puana; konteynerize deniz ticareti de 2 puan düşerek 46 puana düştü.

Lassen: “Bu noktaya nereden geldiğimizi unutmamak gerek”


DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, son öngörülere ilişkin değerlendirmesinde, “DHL GTB’ne göre dünya ticareti yılı büyük olasılıkla ortalama seviyede tamamlayacak. Öte yandan, bu noktaya nereden geldiğimizi unutmamak gerek; son yıllarda dünya ticaretinde görülen hızlı büyüme Everest Dağı’na tırmanmak gibiydi. Artık inişe geçmiş durumdayız; ama halen yüksek irtifa havası soluyoruz” dedi.

Çin, en zayıf büyüme görünümüne sahip ülke oldu
Değerlendirmeye alınan 7 ülkeden 6’sı, hafif ölçekte olumsuz ticari görünüm kaydetti. Almanya ve Çin, 3’er puan kaybederek sırasıyla 45 ve 42 endeks değerine geriledi. Almanya açısından bu gelişmenin temel nedeni, zayıflayan hava ticaretinin 7 puanlık kayda değer bir kayıpla 45’e düşmüş olması. Çin ise, hem hava, hem de deniz ticaretindeki durgunluğun ticarette yavaşlamaya yol açması sonucunda, değerlendirilenler arasında en zayıf büyüme görünümüne sahip ülke oldu. Tahmin edileceği gibi bu zayıflama, Çin ve ABD arasında süregiden ticaret savaşı ile ilişkilendirilebilir. Endeks değeri yalnızca 1 puan gerilemeyle 44 puan seviyesinde neredeyse sabit bir seyir izleyen ABD ticaretinin de bir miktar daha daralması bekleniyor.
Hindistan, deniz ticaretinin gücü sayesinde 5 puanlık artışla 54 puana ulaşarak, ortalama bir büyüme görünümüne geri dönmeyi başaran tek ülke oldu. Güney Kore’nin toplam görünümü ise, 2 puan düşerek 43 puanlık yeni bir endeks değerine ulaştı.

Japonya ve Birleşik Krallık en büyük kayıp yaşayan ülkeler oldu
Eylül ayındaki bir önceki güncellemede pozitif ticari görünüme sahip iki ülke olan Japonya ve Birleşik Krallık, söz konusu dönemde en büyük kayıp yaşayan ülkeler oldu. Hem Japonya, hem de Birleşik Krallık 50 puan eşiğinin altına düştü.
Japon ticaretindeki büyüme döneminin ardından, Japonya için öngörüler 5 puan azalarak 48’e düştü. Bu yavaşlama beklentisinin ardında esas olarak, 7 puanlık düşüşle 42 endeks puanına gerileyen Japon hava ticaretine dair zayıflayan beklentiler yer alırken; deniz ticareti 4 puanlık azalışla 51 oldu ve pozitif büyüme ivmesini sürdürdü.
Japonya’dan farklı olarak, Birleşik Krallık’ın ticareti bir önceki güncellemede zaten aşağı yönlü bir eğilim kaydetmişti. Önümüzdeki üç ay için Birleşik Krallık’a dair öngörüler 4 puanlık gerilemeyle ilk kez eşiğin altına düştü ve 49 oldu. Görece dirençli geçen birkaç çeyreğin ardından bu gelişmenin süregiden Brexit belirsizliğinin bir yansıması olduğu açık.
Bir sonraki GTB güncellemesi Mart 2020 sonunda yayınlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ