Makine Haber

Döküm temizleyici robot

Dökümcülük sanayisi için geliştirilen Kuka cell4_premachining, 600 kiloya kadar ağır parçaları işliyor. Çapak alma, freze veya zımparalama hücresi olarak son derece ekonomik olan robot, atölyelerde hızlıca yerleştirilebilmekte ve mevcut üretime entegre edilmektedir.

Döküm temizleyici robot

Kuka

Kuka cell4_premachining, büyük sanayinin avantajlarını her boyuta döküm işletmesine taşıyor. Robot, konumlandırıcı ve motor mili mükemmel bir iş birliği içindedir ve çapak alma, freze veya zımparalama işlemlerinde oluşan ağır fiziksel yükü azaltıyor.
Dökümcülük sanayisi için geliştirilen robot, 600 kiloya kadar ağır parçaları işliyor. Burada söz konusu parçaların alüminyum, döküm veya çelik olmaları bir rol oynuyor. Kuka cell4_premachining, çapak alma, freze veya zımparalama hücresi olarak maksimum esneklik ve son derece ekonomiktir. Bunu, istifleme özelliği olan temel çerçevesi de göstermektedir: Atölyelerde hızlıca yerleştirilebilmekte ve mevcut üretime entegre edilmektedir.

Döngü sürelerini yüzde 50’ye kadar azaltabiliyor
cell4_premachining’in döngü sürelerini yüzde 50 oranına kadar azaltabildiğini ifade eden Kuka Ürün Müdürü Steffen Jacobi, “Bu sayede alet masrafları bakımından yüzde 75’e kadar tasarruf sağlıyor. Çünkü hücre, bir değiştiriciyle farklı aletleri tamamen otomatik şekilde değiştiriyor. Sadece tek bir germe işleminde 13’e kadar alet çapak alma, delme, bant zımparalama veya besleyicileri ayırma işlemleri yapabilmektedir. Avantaj: Minimum taşıma mesafesi, maksimum esneklik. İlave işlem istasyonlarına gerek kalmamaktadır” dedi.

Aletin keskinliğini yitirdiğini de anlıyor
Alet yönetiminde çok sayıda güvenlik ve sensör denetimi mevcut. Dolayısıyla, insan ve makine için tehlike oluşmaz. Ayrıca robot, aletin keskinliğini yitirdiğini de anlamaktadır: KR Quantec nano, devir sayısı değişikliklerini algılayarak sürme hızını uyarlayabilmektedir. Böylelikle, gerektiğinde son zımpara parçasına kadar zımpara yapılabilmektedir.

Merkezi germe ünitesi sayesinde daha kolay işlem
Robot, farklı parçaları en kısa sürede temizlemektedir. Burada akıl ve güç birleşmektedir: KR Quantec nano, sabit kinematik özelliğiyle dikkat çekmekte ve ek olarak titreşimleri ölçmektedir. Sistem alet için kritik bir alana yönelmeden önce, robot buna karşı önlem almaktadır. Bir diğer avantaj ise merkezi germe ünitesidir. Parçalar Kuka 3 aks konumlandırıcısı sayesinde işlem aletine en iyi şekilde hizalanmaktadır ve robotu engelleyen germe kolları veya klemenslere de gerek yoktur.

“Robotlar çocuk oyunu gibi kolay bir şekilde öğrenilebiliyor”
Robotun dökümcülük sektörü için bir diğer avantajının da kolay programlaması olduğunu vurgulayan Jacobi, şunları aktardı: “Kablosuz ready2_pilot’lu Kuka.Handguiding kumanda paketi sayesinde, robotlar çocuk oyunu gibi kolay bir şekilde öğrenilebilmekte ve kumanda edilebilmekte. Tecrübesi olmayan kişiler bile, sadece birkaç dakika içinde herhangi bir programlama bilgisine gerek duymadan işe başlayabiliyor ve basit hatlarda yönlendirme yapabiliyor. Şirketler, Kuka.Sim simülasyon yazılımıyla kombinasyon yaparak, kendilerine planlama güvenliği ve verim sağlayan ve ek olarak çalışanlarının yükünü en iyi şekilde azaltan komple bir paketin keyfini çıkarabilmekteler.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ