Makine Haber

Audi, otomotiv plastiklerinin geri dönüşümü için pilot bir proje başlattı

Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için pilot bir proje başlattı. Karlsruhe Institute for Technology (KIT) iş birliğiyle gerçekleştirilen projede, kimyasal bir geri dönüşüm yöntemi kullanılıyor.

  • 29 Kasım 2020
Audi, otomotiv plastiklerinin geri dönüşümü için pilot bir proje başlattı

Günümüz otomotiv sanayiinde kullanılan çok sayıda plastik parça; güvenlik, ısıya ve yoğun aşınmaya karşı dayanıklılık ve kalite gibi sebeplerden ötürü petrol türevi içeren malzemelerden oluşuyor. Bu nedenle de, geri dönüşümleri çoğu zaman mümkün olamıyor. Aynı tür bileşenleri olan plastikler genellikle mekanik yöntemlerle geri dönüştürülebiliyorken; karışık bileşenleri olanlar için ise geri dönüşüm son derece zor.
Audi’nin, söz konusu türdeki plastiklerin de geri dönüşümünü sağlayabilmek adına pilot bir projeyi hayata geçirdiğini aktaran yetkililer, “Karlsruhe Institute for Technology iş birliğiyle gerçekleştirilen projede kimyasal bir geri dönüşüm yöntemi kullanılıyor. ‘Otomotiv Mühendisliğinde Plastiklerin Kimyasal Geri Dönüşümü’ adı verilen pilot projeyle plastikler için akıllı döngüsel sistemlerin yaratılmasını amaçlayan Audi, bu yöntemi mekanik geri dönüşüm ve enerji geri kazanımının tamamlayıcı uygulaması olarak kurmayı hedefliyor” dediler.

“Kimyasal geri dönüşüm yoluyla piroliz yağına dönüştürüldü”
Projede; kimyasal geri dönüşümün teknik fizibilitesinin test edilmesi, uygulamanın ekonomik ve çevresel etkileri açısından değerlendirilmesi için KIT ile iş birliğine giden Audi’nin, ilk planda Almanya‘daki bayi ağından geri dönen Audi modellerinden parça temini yaptığını anlatan yetkililer, “Yakıt depoları, jant trim parçaları ve radyatör ızgaraları gibi artık ihtiyaç duyulmayan plastik bileşenler, KIT bünyesinde yer alan uzman ekipler tarafından kimyasal geri dönüşüm yoluyla piroliz yağına dönüştürüldü. Petrol türevlerinin kalitesine eş değer bir kaliteye sahip olan bu yağın kalitesi, otomobillerde kullanılabilecek, yüksek kaliteli yeni plastik malzemelerin üretiminde kullanılabiliyor. Bu tür karışık plastik atıkları yenileriyle eş değer kalitede ürünlere dönüştürmek için kullanılabilecek tek yöntem olan kimyasal geri dönüşüm sayesinde, daha geniş bir plastik yelpazesi geri kazanılabilir ürün konumuna ulaşıyor. Bu döngü birçok avantajı da beraberinde getiriyor: Daha az birincil malzeme gerektiğinden değerli kaynakların korunması, enerji ve maliyet tasarrufu ve en önemlisi de çevrenin korunması açısından son derece önemli” diye konuştular.

“Audi, ikincil malzemelerin oranını kademeli olarak artıracak”
Söz konusu geri dönüşüm yöntemini otomobil üretiminden gelen plastiklerle bir pilot projede test eden ilk otomobil üreticilerinden olan Audi’nin, modellerinde ikincil malzemelerin oranını kademeli olarak artırmayı planladığını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Bunun en yeni örneği de; Audi A3’te görülen birleştirilebileceği diğer malzemelerden ayrılabilen ve bu nedenle geri dönüşümü daha kolay olan plastik bir polimer olan PET’lerin kullanımı. Audi A3 modellerinde, yüzde 89’a kadar geri dönüştürülmüş malzeme içeriğine sahip üç farklı tekstil koltuk kılıfı bulunuyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ