Makine Haber

Dilovası OSB, 7/24 hava ölçümünün yapıldığı Türkiye’deki tek OSB

1990’lı yılların başında temelleri atılan Dilovası OSB, Türkiye’de 7/24 hava ölçümünün yapıldığı tek OSB olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin ilk 50 sanayi kuruluşundan dördü, ilk 100 sanayi kuruluşundan beşi ve ilk 500 sanayi kuruluşundan 13’ü bölgede faaliyet gösteriyor.

  • 21 Ocak 2020
Dilovası OSB, 7/24 hava ölçümünün yapıldığı Türkiye’deki tek OSB

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 27. durağı Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) oldu. Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, bölgenin potansiyeli, sorunları ve alınması gereken önlemler ele alındı.
1990’lı yılların başında temelleri atılan Dilovası OSB, 2002’de OSB olarak ilan edildi. Türkiye’nin ilk 50 sanayi kuruluşundan dördü, ilk 100 sanayi kuruluşundan beşi ve ilk 500 sanayi kuruluşundan 13’ü Dilovası OSB bünyesinde hizmet veriyor.
Yaklaşık 9 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan Dilovası OSB, hem kimyasal ve sıvı yüklerin elleçlendiği, hem de kuru yük ve konteyner elleçlenen yedi limana sahip. 1970’li yıllarda kurulan ve Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan sanayi tesislerinin bulunduğu bölge; TEM Otoyolu’na ve D-100 karayoluna direkt bağlantısı, içinden geçen demiryolu hattı, limanları ve Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı ile özel bir konumda yer alıyor. Karma bir yapıya sahip olan bölgede, metal ve kimya sektöründe faaliyet gösteren firmalar ağırlığını hissettiriyor.

Dilovası OSB’yi geleceğe taşıyacak 10 parametre:
Toplantıda, Dilovası OSB’nin hızla değişen küresel rekabet koşullarında güçlü bir oyuncu olabilmesi ve potansiyelini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla aşağıdaki 10 parametrede görüş birliğine varıldı:

1. Aranan elemana duyulan ihtiyaç:
Sahip olduğu insan gücünü en iyi şekilde kullanmaya çalışan Dilovası OSB’de, ‘ara eleman’a değil ‘aranan eleman’a ihtiyaç duyuluyor. Bu anlamda, üretim süreçlerinin daha verimli olabilmesi için; eğitim süreçlerinin (özellikle de mesleki eğitimde) ezberden çıkıp, bilgi üzerine inşa edilmiş bir modele evrilmesi gerekiyor.

2. Yasalar, alt yapı gelişimini sekteye uğratıyor:
Alt yapıda eksikliğin söz konusu olduğu Dilovası OSB’de, diğer yandan bu eksikliklerin giderilmesine yönelik atılan her adımda yasalarla karşı karşıya kalınıyor. Kendi imkânlarıyla yol yapmak istediklerinde önlerine yasaların çıktığını belirten sanayiciler, bunlardan en yakın örneğin ise Orman Kanunu olduğunu vurguluyorlar. Bölgedeki sanayiciler; söz konusu yasaların hem alt yapıyı geliştirecek, hem de sanayicilerin hızına yetişecek şekilde düzenlenmesini talep ediyorlar.

3. Çevreye duyarlılıkta algı değişimi:
TEM ve D-100 koridorunun bulunduğu Dilovası OSB’nin hava kirliliğine dair Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın günlük verilerine bakıldığında, standardın çok altında, yani temiz havaya sahip olduğu görülüyor. Bu noktada, 20-25 yıl önce hava kirliliğinin söz konusu olduğu; ama son yıllarda bacasız sanayinin yoğunlaştığı bölgenin hava kirliliği ile ilgili geçmişten gelen imajının değiştirilmeye ihtiyacı var.

4. Lojistik alt yapı, avantajlara gölge düşürüyor:
Bölgedeki lojistik alt yapı, bölgenin lokasyonundan doğan avantajların yüzde 100’ünü yansıtacak özellikte değil. Bölgede demiryolu var ama bağlantısı yok; kara yolu var ama son derece yetersiz. Bu anlamda sanayiciler, lojistiğe dair problemlerin çözüme kavuşması ve geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlenmesi için desteklenmeyi bekliyorlar.

5. Üretim kadar finansal verimliliğe de ihtiyaç artıyor:
Bankaların görevi, sadece uygun koşullarda kredi vermek olmamalı; finansal verimlilik açısından da firmaları zorlamalılar. Dolayısıyla, proses süreçlerinin düzenlenmesi ve üretim verimliliği kadar finansal süreçlerin de düzenlenmesinin önemli olduğuna inanılıyor.

6. Teknolojik dönüşümü yakalayan alanların desteklenmesi:
Devletin bölgede teknolojik dönüşümü yakalayacak sanayi dallarına özel kredi vermesi gerekiyor. Bu noktada Dilovası OSB’de yer alan firmalar, denizi gördükleri için birinci bölgede yer verilerek cezalandırıldıklarını söylüyorlar. Hâlbuki, beşinci ve altıncı bölgede kullanılmayan teşviklerin bir kısmı, burada teknolojik dönüşümü yakalayan sanayiciler için özel kredilerle kullandırılabilir.

7. Dış ticaret rejiminde ithalat bağımlılığının azaltılması:
Sanayiciler olarak bir araya gelerek sanayisizleşmemeye doğru faaliyet gösterilmesi önemli. Yani, ara hammaddelerimizi yapabildiğimiz ne varsa, bunları üretebilmek için elimizden gelen bütün argümanları harekete geçirmemiz gerekiyor. Bu noktada, “Söz konusu hammaddeleri Türkiye’de nasıl üretebiliriz?” diye ayrı ortak akıl platformlarının oluşturulması ve devletten de bu konuda destek beklentisi söz konusu.

8. Arsa fiyatlarının yüksekliği:
Dilovası OSB’nin en önemli sorunlarından biri, parsellerin son derece kıymetli olması. Başka sanayi bölgelerine bakıldığında bu problemin aksi yönde ilerlediği, sanayicilerin parsellerinin kıymetlenmediğinden şikayet ettiği görülüyor. Arsaların değerli olması ise, bölgeye yeni yatırımcıların gelmesini sekteye uğratan bir durum olarak yorumlanıyor.

9. Marka değeri ile ilgili algının tazelenmesi:
Dilovası’nın marka değerinden dolayı sanayiciler, burada yatırım yaparken sürekli bürokrasiyi de düşünmek zorunda kalıyorlar. Bölgenin marka değeri hava kirliliği ile özdeşleştiriliyor. OSB olarak yapısal anlamda büyüyen sanayiciler, yeni lokasyonlarda tesis açacakları zaman valiliğin kapısını çalmak zorunda kalıyorlar. Bu noktada da, her defasında olumsuz yaklaşımlarla karşı karşıya kalıyorlar. ‘Dilovası’ markası; ister istemez çok eskilerden kalma bir ön yargı ile karşı karşıya ve bu algının düzeltilmesi bekleniyor.

10. Sosyal çevrenin tekrar tasarlanması:
Dilovası OSB sakinleri, sosyal alanları artırarak bölgeyi daha güzel ve daha yaşanılabilir bir alan haline getirmek için gayret gösterilebileceğine inanıyorlar. Tüm bunlara ek olarak sanayiciler; imkânlar doğrultusunda burada 7/24 çalışan bir sanayi kütüphanesi yapılması noktasında hem fikirler. Bu tür adımların Dilovası OSB’nin imajını pozitif yönde etkileyeceğine inanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ