Makine Haber

Dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmak isteyen şirketler için 5 öneri

Covid-19 pandemisi süresince dijital üretimde adaptasyonlarını güçlendiren şirketlerin yavaşlamaya hiç de niyetleri yok. Pandemi dünyanın farklı yerlerini vurmaya başladığında bir duraklamaya tanık olduk. Şimdi ise, tek gördüğümüz şey hızlı bir dönüşüm; ve bu artık bir zorunluluk.

Dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırmak isteyen şirketler için 5 öneri

Mick MANCUSO
Rockwell Automation Connected Enterprise Operasyonları Direktörü

Pandemi sürecinde 3 önemli trend ortaya çıktı: Birincisi, daha fazla şirket uzaktan çalışan personelini güvenli şekilde bağlamak istiyor. Aslında imalat zaten sosyal mesafenin olduğu bir sürece doğru gidiyormuş. IT, operasyon veya mühendislik çalışanları olsun, evden bile olsa üretime bağlanabilmeyi ve üretimi yönetebilmeyi istiyormuş. Tabii ki bunu güvenli bir şekilde yapmak istiyoruz. Aynı zamanda, işlerin nasıl gittiğini de görebilmek istiyoruz. İkinci trend ise, otomasyona olan talebin devam etmesi. Yeni varlıklar ve yeni veri noktaları katılıyor online’a. Bunların şirketin geneline bağlanması gerekiyor. Üçüncüsü de, tedarik zincirinin dirençli olması fikri. Pandemi tedarik zincirindeki boşlukları ortaya çıkardı. Bazı sektörlerde talepte artış oldu. Bu nedenle, dijital dönüşüm de hız kazandı. Covid-19 pandemisi boyunca dijital dönüşümden fayda sağlayabilmek için 5 tavsiyeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

Yöneticilerin desteğini alın:
Daha fazla yöneticinin sürece dâhil olduğunu görüyoruz. Pandemi öncesinde dijitalleşme için ciddi bir destek vardı; ancak şimdi yöneticilerin desteği kritik bir öneme sahip. Çünkü, dönüşüm aslında kurum kültürüyle alakalı. Bir yönetici sürece dâhil olmadığında uygulama teknoloji üzerine odaklanıyor olabilir veya diğer uygulamalarla etkileşim içinde olmayabilir. C-level yöneticilerden birinin, hatta bir CEO’nun, bir şampiyonun sürece dâhil olduğunu görebiliyoruz artık.

İşlevler arası bir ekip kurun:
Şirketler daha önce de bu yönde ilerleyebiliyordu; ancak bariyerler ve boşluklar vardı. Pandemi nedeniyle bu bariyerlerin birçoğu yıkıldı. Herkes bu dijital dönüşümleri gerçekleştirmek için çok hızlı bir şekilde kendine çeki düzen verdi. IT ve OT uzmanlarının aynı ekip içinde olması gerekiyor.

Bir plan belirleyin:
Bir planınız olması halen çok önemli. Şu an farklı olan şirketler yeni normale çok hızlı bir şekilde geçmeye çalışmalarına rağmen; stratejilerini çok daha dikkatli bir şekilde düşünerek oluşturmaları gerekiyor. Peki işi ivmelendirecek anahtarlar neler? Değişim yönetimi çok önemli, özellikle de üretimde. Bu dönüşümü yönetebilmek gerçekten önemli. Ayrıca başarı, bu dönüşümün çalışanlar tarafından benimsenmesiyle gelecek.

Operasyonel teknoloji ortamlarınızın güvenliğini sağlayın:
OT ortamlarının güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli. Daha fazla risk alarak bazı fırsatların kapısını aralıyorsunuz. IT veya OT olsun, siber riskler var olmaya devam ediyor. Ortamın güvenliğini sağlamak halen çok önemli. Genelde OT ortamlarının kendi ağları ve farkı iş öncelikleri olur. 7/24 işleyen bir ağın kopmasının bedeli çok ağır olacaktır.

Doğru teknoloji ve partnerlerle çalışın:
Pandeminin etkileriyle mücadele ederken, birçok şirket için doğru teknoloji ve partnerlerle çalışmak hızlandırıcı bir etki yaptı. Önceden birçok ekip, iç faaliyetler konusunda derin analizler yapardı. Şimdi ise, doğru bir teknoloji kullanıp doğru partnerlerle çalışmak gerçekten çok önemli hale geldi. İnsanlar geleceğe hazır teknolojiler arıyor. Ölçeklendirebilme yetkinliği ise kritik bir öneme sahip. Entegrasyon çabalarını en aza indirip ölçeklendirilebilirliği maksimize etmek için platform tabanlı teknolojilere odaklanıyoruz. Dışardan bir partneriniz olması önemli boşlukları doldurabilir. Alanınızda bir partner seçmenin en önemli kriteri ise; hız, hız ve hızdır… Bu nedenle, teknolojiyi bilen ve nasıl uygulanacağını anlayan biriyle çalışmak istersiniz.”
Bu sürece çok hızlı başlamanın yolları var. Örneğin, IoT platformu kullanabilirsiniz. Başka bir yol da çalışanlarınızı birbirine bağlamaktır. Düşünün; sahada çok da deneyimli olmayan bir çalışanınızı artırılmış gerçeklik ile çok daha deneyimli birine bağlıyorsunuz. Bu iletişimi sağlayabilmek, görüşmeyi kaydedebilmek ve paylaşabilmek katma değer yaratan bir şey. Artık çok daha fazla vakada artırılmış gerçeklik özelliklerinin kullanıldığına tanık oluyoruz.
Teknolojilerinizi, örneğin platform tabanlı yaklaşımınızı geleceğe hazır hale nasıl getirebileceğinizi düşündüğünüzde, çözmek istediğiniz soruna özel nokta atış çözümler bulabilirsiniz. Ancak holistik platformlar, iş emirlerinden temel analitiğe ve kalite görüntülemeye birçok uygulamada kullanılabiliyor. Dijital dönüşüm çok önemli. Pandeminin başlarında şirketler, bunun işlerine yarayıp yaramayacağını sorguluyordu. Şimdi ise; farklı bir ortamda çalıştıklarını, bağlı olmaları gerektiğini ve bilgilendirilmiş olmaları gerektiğini anlıyorlar. Biz de, bunu başarmaları için onlara yardımcı oluyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ