Makine Haber

Dijital dağınıklık, şirketlerde önemli güvenlik sorunlarına yol açıyor

Dünyanın her köşesinden şirketler, çalışanlarının dijital dağınıklığı önleme sorumluluklarını bilmemeleri nedeniyle verilerini korumakta zorlanıyor. Dijital belge ve dosya sayısı artmasına rağmen, bunların nasıl yönetileceğinin düşünülmemesi güvenlik sorunlarına yol açıyor.

  • 05 Şubat 2020
Dijital dağınıklık, şirketlerde önemli güvenlik sorunlarına yol açıyor

Dijital dağınıklık; şirketin tamamen göremediği veya nasıl saklandığı ve kimlerin erişebildiği konusunda kontrol sahibi olmadığı, işle ilgili dosya, belge ve verilerden oluşuyor. Çalışanların yüzde 72’sinin kime ait olduğu anlaşılabilen belgeleri veya hassas verileri iş yerinde sakladığı düşünüldüğünde, bir güvenlik riskinin ortaya çıktığı görülüyor. Bu belge ve veriler sızdırıldığında; şirketlerin, çalışanların ve potansiyel olarak müşterilerin itibarına veya maddi durumuna zarar gelebiliyor.

Şirketler için zorlu bir süreç
Dijital dağınıklıkla mücadele şirketler için zorlu bir süreç. Bunun en önemli adımlarından biri ise, söz konusu dağınıklıktan kimlerin sorumlu olduğunu bulmak. Çalışanların yaklaşık dörtte üçü (yüzde 71); e-postalara, dosyalara ve belgelere kimlerin erişebileceğinden sorumlu olan kişilerin kendileri değil de, yöneticiler ve BT veya güvenlik ekipleri olduğunu düşünüyor. BT ve güvenlik ekipleri çalışanların dosya ve klasörlere erişimini kontrol edebilse de, bu insan hatasının tamamen önüne geçemiyor. Kazara veya isteyerek, çalışanlar erişim bilgilerini iş arkadaşlarına veya şirket dışındaki kişilere verebiliyor veya yeni ortak çalışma araçları ile BT yöneticilerini atlatabiliyorlar. Aynı anda birden fazla belge üzerinde çalışan kişilerin tümü, dijital dağınıklığa yol açabilecek hareketlerden kaçınma sorumluluğunu taşıyor.
Rapora göre, çalışanların günlük yaşantısındaki alışkanlıklar ile dijital dağınıklık arasında bir ilişki bulunuyor. Buzdolabını düzenleme alışkanlığına sahip olanların çoğunun dijital yaşantılarının da düzenli olduğu görülüyor. Tatilden önce buzdolabını yeniden düzenleyenlerin yüzde 88’i iş dosyalarını da düzenliyor.

Frolov: “Çalışanlara dijital varlıklarını nasıl yönetecekleri gösterilmeli”
“Veri miktarı katlanarak arttıkça, şirket yöneticileri de dijital dağınıklığın ve beraberinde getirdiği güvenlik risklerinin farkına varmalılar” diyen konuşan Kaspersky Global Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maxim Frolov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buzdolabınızı düzenli tutmanız güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamayabilir; fakat aynı alışkanlıkları dijital dağınıklığı önlemek için de kullanırsanız, siber tehditlere karşı daha dayanıklı olabilirsiniz. Çalışanlara dijital varlıklarını en iyi şekilde nasıl yönetecekleri gösterilmeli. Bunun yanı sıra, basit fakat etkili bir koruma yöntemi olan ‘karmaşıklığı artırma, azalt’ anlayışı benimsenmeli.”

Dijital dağınıklığın kurbanı olmak istemeyen şirketler neler yapmalı?
Kaspersky, dijital dağınıklığın kurbanı olmak istemeyen şirketlere şunları öneriyor:
♦ Çalışanlarınızı eğitin. Kaspersky Automated Security Awareness Platform gibi hizmetler üzerinden çalışanlara günlük işlerinde uygulayabilecekleri pratik beceriler kazandırmak çok önemli.
♦ Siber güvenlik kurallarını uygulamanın ne kadar önemli olduğu çalışanlara düzenli olarak hatırlatılmalı. Örneğin, bunun için ofise posterler asılabilir. Böylece, edinilen siber güvenlik becerilerinin kaybolması önlenebilir.
♦ Kurumsal bilgilerin güvenliğini sağlamak için önemli veriler yedeklenmeli, kapatılmamış açıklardan kaçınmak için BT ekipmanları ve uygulamaları düzenli olarak güncellenmeli.
♦ Sade yönetim özelliklerine ve kanıtlanmış koruma becerilerine sahip, küçük ve orta ölçekli işletmeler için özel olarak hazırlanmış Kaspersky Endpoint Security Cloud gibi bir güvenlik çözümü kullanılmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ