Makine Haber

Destek Patent, ‘Fikrine Sahip Çık’ projesi ile sınai haklar alanında farkındalık oluşturmayı hedefliyor

Destek Patent, Türkiye’nin fikri sermayesinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla başlattığı kurumsal sosyal sorumluluk projesi ‘Fikrine Sahip Çık’ ile tüm ülkede sınai haklar alanında farkındalık oluşturacak. Proje, ağırlıklı olarak teknik ve mesleki liselerde okuyan öğrencileri hedefliyor.

Destek Patent, ‘Fikrine Sahip Çık’ projesi ile sınai haklar alanında farkındalık oluşturmayı hedefliyor

Sınai mülkiyete konu olan, marka, patent, tasarım tescili için vekillik ve danışmanlık hizmetleri sunan Destek Patent, ‘Fikrine Sahip Çık’ projesiyle; sosyal sorumluluk anlayışının odağına eğitimi yerleştirerek, fikri ve sınai haklar bilincini yaygınlaştırmayı, patent okuryazarlığını artırmayı ve böylelikle kamuoyunu da bilinçlendirerek, Türkiye’yi global ölçekte bir marka olarak konumlandırmayı hedefliyor.
Ağırlıklı olarak teknik ve mesleki liselerde okuyan öğrencileri hedefleyen ‘Fikrine Sahip Çık’ projesi kapsamında; bugüne kadar İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Denizli, Balıkesir, Kütahya, Antalya, Çanakkale, Adana ve Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokoller imzalanarak, Türkiye’nin 10 ilindeki tüm teknik ve meslek liselerine sınai haklar alanında eğitimler verildi. Projenin ikinci etabına geçilen okullarda ise, detaylı workshoplar ve mentörlük çalışmaları devam ediyor.

Yamankaradeniz: “Projenin ağırlıklı hedef kitlesi lise öğrencileri”
Projenin ağırlıklı hedef kitlesini lise öğrencilerinin oluşturduğunu ve sınai haklar alanındaki farkındalığın çok erken yaşlarda oluşması gerektiğini vurgulayan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Buluş yapmaya merakı olan, yeni bir ürün ya da marka oluşturmak için heyecan duyan girişimci gençlerimizin gerek Türkiye’de, gerekse dünyanın herhangi bir yerinde haklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Ancak erken yaşta bu farkındalığı oluşturarak ülkemizde bu kültürü oluşturabiliriz” dedi.

“Proje 2019 yılında başlatıldı”
2019 yılında başlatılan ‘Fikrine Sahip Çık’ projesinin ilk etabında öncelikle bir farkındalık oluşması için yola çıktıklarını söyleyen Yamankaradeniz, şunları aktardı: “İlk başta genel sınai haklar eğitimlerimizi verdik ve bir farkındalık oluşmasını sağladık. Projemizin ikinci etabında ise, artık hedefimiz tescil sayılarının artmasına katkıda bulunmak.  Bunun için de; okullarda ihtiyaç analizi yaparak, hangi okulun hangi alanda tescil başvurusu yapmak istediğini belirleyip, o okula o alanda daha derinlemesine atölye çalışmaları planlıyor, gerektiğinde kendi vekil çalışanlarımızdan gönüllü mentörler atıyoruz. Böylece, hem ihtiyacı olan okullara bire bir mentörlük yapmış oluyoruz, hem de çalışan gönüllüğümüzü desteklemiş oluyoruz.”
Projenin bir diğer ayağını girişimci ve KOBİ’lere yönelik verilen eğitimlerin oluşturduğunu aktaran Yamankaradeniz, “Bu eğitimlerde firmalara, sundukları ürün ya da hizmetlerin korunması, rekabet güçlerini artırmaları ve kurumsal bir çatı altında geleceğe nasıl çok daha güçlü bir şekilde kendilerini taşıyacakları konusunda eğitimler veriliyor” diye konuştu.

“Gençlerimizi bugünden bilinçlendirmeli ve hazırlamalıyız”
Güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomiye ulaşabilmek için atılan tüm adımlar arasında fikri ve sınai haklar alanındaki yatırımların etkisinin büyük olduğunu vurgulayan Kemal Yamankaradeniz, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir ülkenin ekonomisinin büyümesindeki en önemli göstergelerden birisi, o ülkenin fikri ve sınai haklar alanındaki yatırımlarıdır. Gelecekte, ülkemizin küresel anlamda rekabet gücünü ve marka değerini artırabilmek için gençlerimizi bugünden bilinçlendirmeli ve hazırlamalıyız. Emekleri, icatları, fikirleri ile ülkemizi yarınlara taşıyacak gençlerimize ve hâlihazırda ürün ve hizmetleri ile ticari faaliyetlerini sürdüren firmalarımıza, girişimcilerimize ‘Fikrine Sahip Çık’ diyoruz. Özellikle de; buluş yapmaya merakı olan, yeni bir ürün ya da marka oluşturmak için heyecan duyan girişimci gençlerimizin gerek Türkiye’de, gerekse dünyanın herhangi bir yerinde haklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu projeyle fikrini geleceğe taşımak isteyen tüm gençlerimizin en büyük destekçisi olduğumuzu ortaya koyduk. Amacımız; projemizde bize destek veren kurum ve kuruluşlarla birlikte tüm Türkiye’de fikri ve sınai haklar konusunda bilgi sahibi olmayan genç bırakmamak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ