Makine Haber

Pelister: “İlk 10 aylık ihracatımız, yüzde 38,39 artarak 20,5 milyar dolar oldu”

Ekim ayında yüzde 34,14’lük artışla 2 milyar 316 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, 2021’in Ocak-Ekim döneminde ise, yüzde 38,39’luk artışla 20,5 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ifade etti.

  • 05 Kasım 2021
Pelister: “İlk 10 aylık ihracatımız, yüzde 38,39 artarak 20,5 milyar dolar oldu”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün Ekim ayı ihracatı 2,31 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,14 arttı. 2021’in Ocak-Ekim döneminde yapılan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise, yüzde 38,39 oranında artarak 20 milyar 576 milyon dolara ulaştı.

“Yıllık bazda en çok ihracat yapan ikinci sektör olmaya devam ediyoruz”
Ekim ayında yüzde 34,14’lük artışla 2 milyar 316 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İlk 10 aylık ihracatımız ise, yüzde 38,39’luk artışla 20,5 milyar dolar oldu. Ekim ayında en çok; plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünleri ve anorganik kimyasallar ürünlerini ihraç ettik. Söz konusu dönemde en çok ihracat yaptığımız ülke Lübnan olurken; onu Yunanistan ve Almanya takip etti. Yıllık bazda en çok ihracat yapan ikinci sektör olmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki bu başarı bizleri gururlandırıyor. Ekim ayı kimya sanayi ortalama kapasite kullanım oranına baktığımızda da, yüzde 75 seviyelerine yükseldiğini görüyoruz. Bu veriler bize umut verirken; diğer yandan emtia fiyatlarındaki artışlar, kurdaki volatilite, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, üretici ve ihracatçılarımızı zorluyor. Özellikle enerjiyi yoğun kullanan sektörümüzde ek maliyet olacak bu yüklerin kaldırılmasını ve kolaylık sağlanmasını bekliyoruz. Bu sorunları aşabilirsek ihracatımız daha da artacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ