Makine Haber

cell4_FSW, büyük parçalarda bile minimum kaynak distorsiyonunda yüksek dikiş sağlamlığı ile kaynak yapıyor

Kuka’nın yeni karıştırmalı sürtünme kaynağı hücresi cell4_FSW, büyük parçalarda bile minimum kaynak distorsiyonunda yüksek dikiş sağlamlığıyla kaynak yapıyor. Ayrıca, özellikle şimdiye kadar sadece kısıtlı şekilde kaynak yapılabilir olarak kabul edilen malzemelerin birleşimi için yeni imkânlar sunuyor.

  • 05 Ekim 2021
cell4_FSW, büyük parçalarda bile minimum kaynak distorsiyonunda yüksek dikiş sağlamlığı ile kaynak yapıyor

Kuka

Robot, yazılım ve tesisin yanı sıra özel kaynak prosesleri ve her parti boyutunda parçalar için siparişe göre üretim yöntemini de sunan Kuka, bunun için kendi makine filosuna ‘cell4_FSW (Friction Stir Welding)’ diye adlandırılan yenilikçi bir karıştırmalı sürtünme kaynağı kaynak hücresi ekledi. Karıştırmalı sürtünme kaynağı, özellikle şimdiye kadar sadece kısıtlı şekilde kaynak yapılabilir olarak kabul edilen malzemelerin birleşimi için yeni imkânlar sunuyor. Örneğin; yüksek dayanımlı alüminyum ve bakır alaşımları.

Siparişe göre üretim yöntemi için maksimum esnekliğe sahip
Bu yöntem, özellikle dikişlerin gerçekten sızıntısız ve aynı zamanda yüksek sağlamlığa sahip olması gereken her yerde favoridir. Örneğin; otomobil endüstrisinde veya havacılık ve uzay sektöründe kullanılan yapı parçaları için. Kuka, hücrenin modüler yapısı sayesinde neredeyse her müşteri ihtiyacını karşılayabiliyor. cell4_FSW, siparişe göre üretim yöntemi için maksimum esnekliğe sahip ve kendi hücrelerine yatırım yapan şirketler için de özel olarak ayarlanabilir özellikte. Bir başka artı noktası: Robot temelli karıştırmalı sürtünme kaynağı, portal kullanılan teknolojilere göre daha esnek ve daha uygun maliyetli.

Simanowski: “Küçük parçaların kaynağını birçok kişi yapabilir; büyükleri ise çok az kişi”
“Küçük parçaların kaynağını birçok kişi yapabilir; büyükleri ise çok az kişi” diye konuşan Kuka Teknoloji Hizmetleri Bölümü Müdürü Rainer Simanowski, şunları söyledi: “Üretim hücremiz, her biri üçe bir buçuk metre boyutunda iki adet çalışma tezgahıyla büyük parçalar için mükemmel bir şekilde donatıldı. Ayrıca hücreye ürün taşımak için iki seçenek mevcut: Küçük parçalar için kaldırılan kapılar, büyük parçalar için ise tüm çalışma tezgahı genişliği boyunca açılabilen katlanır kapılar.”

Boyut kadar parça ve ürün geliştirmesine yönelik bilgi birikimi de önemli
Boyut kadar parça ve ürün geliştirmesine yönelik bilgi birikimi de önemli. Kuka, siparişe göre üretim kapsamında baştan itibaren destek sağlamakta, ilgilenen kişilere doğru kaynak prosesi seçiminde eşlik etmekte ve üretim hacminden bağımsız olarak siparişleri tamamlamaktadır. cell4_FSW, Kuka’nın portföyünü bu alanda zenginleştiriyor: Portföy, her parti boyutunda prototip üretiminde ve seri üretimde kullanılmak üzere Magnetarc kaynağı ve rotasyonlu sürtünme kaynağı için kapsamlı bir makine filosunu kapsıyor.
Karıştırmalı sürtünme kaynağı, alüminyum ve bakır malzemelerinin birleşiminde kullanılan birleştirme yöntemi olarak ideal bir seçim: Bir alın kaynağı ve bindirme kaynağı birleşimi oluşturabiliyor. Birleştirilecek malzemelerin temas alanları çevresine dönen bir alet (Pin) yönlendiriliyor. Kaynak için gerekli olan sıcaklık, sürtünme ile oluşturuluyor. Bu esnada kaynak dikişi çevresindeki malzeme sadece plastik hale getirilmekte, sıvılaştırılmamaktadır. Alüminyum malzemelerde kullanım için büyük bir avantaj: Dikişlerde gözenek ve çatlak bulunmamakta; dolayısıyla da basınç ve vakum olarak sızdırmaz durumdadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ