Makine Haber

Çelik sektörü, dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör

Çelik sektörü, mayıs ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracat ile dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör oldu. 2021’de sektör, miktarda yüzde 10’luk artışla 23 milyon tonluk, değerde ise yüzde 40’a yakın yükselişle 17,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Çelik sektörü, dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör

Sürdürülebilir ihracat adına gerçekleştirdiği çalışmaları aralıksız sürdüren çelik sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeye devam ediyor. Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektörün mayıs ayı ihracatı 1 milyar 745 milyon dolar oldu. Söz konusu rakam, sektörün dış ticarette ülke ekonomisine en fazla katkı veren üçüncü sanayi kolu olması anlamına geliyor.

Aslan: “Yukarı yönlü ivme devam edecek”


Sektör ihracatında yaşanan yukarı yönlü ivmenin yılın geri kalanında da devam edeceğini ifade eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “Çelik fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle bu ay ihracatta üçüncü sıraya yükseldik. İhracatta mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115’lik bir artış yakaladık. Dünyada özellikle çelik fiyatları artış gösterdi ve bu aydan sonra da teslimatlar daha da hızlandı. Tüm bunlar ihracat rakamlarımızı olumlu anlamda etkiledi. Yıl sonunda, miktarda yüzde 10’luk artışla 23 milyon tonluk, değerde ise yüzde 40’a yakın yükselişle 17,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Ülke ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz”
Sektörün ocak-mayıs dönemi ihracat performansını da değerlendiren Aslan, şunları söyledi: “Sektör olarak ocak-mayıs döneminde 7,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50’lik bir artış yakaladık. Yaşanan bu gelişmelerden dolayı son derece mutluyuz. Ülke ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz. Yıl sonu hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz. Bu ivmenin yılın kalan döneminde de yukarı doğru artarak devam edeceğine inanıyoruz. 2021’in sonunda 2018 yılındaki 15,5 milyar dolarlık ihracat rakamlarımızı aşacağımızı düşünüyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ