Makine Haber

Mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre, mayıs ayı ihracatı yüzde 40,9’luk düşüşle 9 milyar 964 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat da, yüzde 8,4 oranında azalarak 165 milyar 732 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  • 02 Haziran 2020
Mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), mayıs ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Mayıs ayında ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 40,9’luk düşüşle 9 milyar 964 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise, yüzde 8,4 oranında azalarak 165 milyar 732 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Mayıs ayının lideri 1 milyar 203 milyon dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü olurken; 1 milyar 177 milyon dolar ihracat ile kimyevi maddeler sektörü ikinci, 840 milyon 203 bin dolarlık ihracatla da hazırgiyim sektörü üçüncü oldu. Geçen yılın aynı ayına göre; otomotiv sektöründe yüzde 56,3, kimyevi maddeler sektöründe yüzde 39,1 ve hazırgiyim sektörünün ihracatında ise yüzde 48,2 oranında düşüş gerçekleşti.

“Birçok ülkenin ihracatı son yılların en dramatik düşüşü ile karşı karşıya kaldı”


Salgının etkisiyle birçok ülkenin ihracatının son yılların en dramatik düşüşü ile karşı karşıya kaldığını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Almanya’nın ihracatı mart ayında aylık bazda son 30 yılın en sert düşüşünü yaşarken; Japonya’nın ihracatı da nisan ayında son 11 yılın en sert düşüşünü kaydetti. Yaşanan bu küresel şokun etkisiyle, elbette ülkemizin ihracatı da mart ayının ortalarından itibaren geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre aylık bazda düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Ülkemiz daha önce kriz dönemlerinde ihracatta kaçınılmaz olarak benzer düşüşler yaşamış olsa da, kayıplarını her zaman hızla telafi ederek ihracatta yeni rekorlara ulaşmayı başardı. Öyle ki; 2001 krizi sonrası ülkemiz ihracatında 3 yıl içerisinde yüzde 100 artış gerçekleşti. Yine 2008-2009 küresel finans krizi sonrasında, ihracatımızda yine 3 yıl içerisinde yüzde 50 artış gerçekleşti. Salgının ihraç pazarlarında yoğun olarak hissedildiği bir periyodun geride bırakıyoruz. Normalleşme dönemi ve sonrasında, ihracatta beklentimiz normalin de ötesi. İnanıyoruz ki; salgının sona ermesinin ardından ihracatçılarımız yaşanan bu kaybı fazlasıyla telafi edecekler ve yeni rekorlara imza atmayı kaldığı yerden sürdürecekler” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ