Makine Haber

Bosch Türkiye’den geleceğin insan kaynağının yetiştirilmesine destek

Dünyanın önde gelen otomotiv firmalarına kalibrasyon hizmeti veren ve söz konusu hizmet doğrultusunda İstanbul’daki tasarım merkezinde bir ekip oluşturan Bosch Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Kalibrasyon Eğitim Programı’nı hayata geçirdi.

  • 23 Aralık 2019
Bosch Türkiye’den geleceğin insan kaynağının yetiştirilmesine destek

Sanayideki gelişmelerin insan kaynağına olan ihtiyacı da değiştirdiğine dikkat çekerek, geleceğin insan kaynağının yetiştirilmesine destek veren Bosch Türkiye, Yıldız Teknik Üniversitesi ile Kalibrasyon Eğitim Programı’nı hayata geçirdi. Program ile; öğrencilerin kalibrasyon dünyasına dair bilgiler edinmesi, bu konularda çalışmak için motivasyonlarının artırılması ve kendi kariyer yollarını bu çerçevede inşa etmelerinin önünün açılması amaçlanıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık ve ücretsiz şekilde gerçekleştirilen ve 2019 Güz döneminde başlayan program kapsamında, 40 öğrenci 9 hafta boyunca Bosch Türkiye Tasarım Merkezi’nde görev yapan kalibrasyon mühendislerinden eğitim aldı. Program sonunda başarılı olan öğrencilere, YTÜ öğretim üyeleri ve Bosch yetkilileri tarafından imzalanan bir sertifika verildi. Programa; makine mühendisliği, elektrik & elektronik mühendisliği ve mekatronik mühendisliğinden öğrenciler katıldılar.

Tunçdöken: “Kafalarındaki soru işaretlerini gidermeyi hedefliyoruz”
Üniversite-sanayi işbirliğine dayanan programın, öğrencilerin kalibrasyon ile ilgili konularda donanımlı olarak mezun olmalarına yardımcı olacağını belirten Bosch Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, “YTÜ işbirliğiyle yürüttüğümüz bu program sayesinde, öğrencilerin kafasındaki sektörel veya teknik olmak üzere soru işaretlerini gidermeyi ve otomotiv sektörüne bakış açılarını genişletmeyi amaçlıyoruz. Kalibrasyonla alakalı konuların teoriden çıkarılarak pratiğe dökülmesi; sanayi-üniversite işbirliği kapsamında potansiyel fırsatların oluşması kadar, istihdamda yaratacağı faydalar açısından da büyük önem taşıyor. Henüz üniversitedeyken sektörü tanıyan ve sektördeki mühendislerin çalıştığı konuları yakından gören öğrencilerin yetiştirilmesi, otomotiv endüstrisine bilgi düzeyi iyi olan mühendisler katma ihtimalini artacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ