Makine Haber

Bosch Türkiye, hayal gücünü teknolojiyle buluşturan gençleri destekliyor

Bosch Türkiye, lise öğrencilerinin tasarladıkları robotlarla yarıştıkları First Robotics Competition’a desteğini devam ettiriyor. Bosch Türkiye’nin desteğiyle yarışan okullar, finallerde sergiledikleri başarılı performansla birçok ödül kazandılar.

  • 18 Mart 2020
Bosch Türkiye, hayal gücünü  teknolojiyle buluşturan gençleri destekliyor

Gençlere yeni nesil bilim, teknoloji ve mühendislik profesyonelleri olarak yetişmeleri için ilham vermeyi amaçlayan Bosch Türkiye, lise öğrencilerinin tasarladıkları robotlarla katıldıkları First Robotics Competition’a bu yıl da desteğini devam ettirdi. Şirketin desteğiyle yarışan okullar, finallerde sergiledikleri başarılı performans ile birçok ödüle lâyık görüldüler.
Bu yıl dünyada 29. kez düzenlenen liselerarası robot yarışması First Robotics Competition, lise öğrencilerinden oluşan takımlara; sıkı kurallar, sınırlı zaman ve kaynaklar altında endüstriyel boyutta robotlar inşa etmeleri ve kendileri gibi düşünen rakiplere karşı kıyasıya mücadele etmeleri için fırsat sunuyor.
Yarışmanın Türkiye finali, 6-8 Mart ve 9-11 Mart tarihleri arasında art arda düzenlenen iki turnuvayla yapıldı. Türkiye’nin ev sahipliğinde; Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Kazakistan, Libya, Polonya ve Ukrayna’dan gelen 11 takımla birlikte toplam 91 lise takımının yarıştığı organizasyonda, lise öğrencileri tasarladıkları robotlarla yarıştılar. Turnuvaların kazananları, Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston kentinde düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandılar.

Tunçdöken: “Tüm dünyada iş gücü yeni mesleklere yöneliyor”
Dünyaya paralel olarak Türkiye’de de, Sanayi 4.0 dönüşümüyle yepyeni meslekler ve iş alanları oluştuğunu ifade eden Bosch Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, “Tüm dünyada iş gücü de; endüstriyel veri bilimciliği, robot koordinatörlüğü, veri güvenliği uzmanlığı ve 3D yazıcı mühendisliği gibi yeni mesleklere yöneliyor. Bu nedenle, ülkemizdeki gençlerin de gelecek planlarını hazırlarken, teknoloji ve dünyada yaşanan gelişmeleri dikkate almalarını öneriyoruz. First Robotics Competition gibi organizasyonlar aracılığıyla; hem gençlere ilham vermeyi, hem de kariyerlerini çizerken onlara destek vermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ