Makine Haber

Bizel: “Küresel rekabet için fabrikalarda tüm sistemler birbirleri ile hızlı haberleşmeli”

Fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile haberleşmesinin önemini vurgulayan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, tüketicilerin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşümlerini başlatmaları gerektiğini söyledi.

  • 16 Mart 2020
Bizel: “Küresel rekabet için fabrikalarda tüm sistemler birbirleri ile hızlı haberleşmeli”

Ethernet tabanlı iletişim ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association), Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen ‘Dijital Dönüşüm Dinamiklerinin Teknoloji Platformu’na sponsor oldu. Bilişim teknolojilerine ilişkin güncel bilgilerin, gelecek vizyonlarının, deneyimlerin ve üretim için yeni nesil teknolojilerin konuşulduğu etkinlikte, CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel de, ‘Dijital Fabrikalar Zamanı ve Robotlar’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağı gerçeğinden hareketle, Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbiriyle haberleşmesi gerektiğine dikkat çeken Bizel, tüketicilerin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşümlerini başlatmaları gerektiğini vurguladı.

“Verilerin güvenilir bir şekilde yönetilmesi son derece önemli”
Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan birinin; büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi olduğunu söyleyen Bizel, makinelerin birbirleriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesinin son derece önemli olduğunu aktardı. Bizel, “Dijital fabrikalarda pek çok veri, çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak, süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesine olanak sağlıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor ve bu noktada devreye CC-Link IE giriyor. CC‑Link uyumlu ürün üreticileri ve CC‑Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet ağı olarak öne çıkıyor. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan CC-Link IE, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkânı sunuyor. Dolayısıyla bu teknoloji, şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarını karşılaması için büyük potansiyele sahip” dedi.

“2007 yılında hayata geçirildi”
CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Tolga Bizel, şöyle konuştu: “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra, CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek, uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) Teknolojisi’nden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dâhi üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor. Makine kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkân tanıyan TSN teknolojisi, standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN, gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken; genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkân tanıyan TSN, bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak, IIoT sistemi ve Edgecross ile iş birliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor.”

“Önemli avantajlar sağlıyor”
CC-Link’in Avrupa, Amerika veya başka bölgelerde faaliyet gösteren şirketlere Asya’ya açılmak ya da söz konusu pazardaki işlerini büyütmek konusunda önemli avantajlar sağladığını belirten Tolga Bizel, CLPA’nın Asya’ya Geçit Kapısı ile üyelerini ürün geliştirme, uyumluluk ve pazarlama konularında desteklediğini söyledi. CLPA üyelerinin hiçbir ücret ödemeden CC-Link ile ilgili en güncel teknolojik bilgilere erişebildiğini vurgulayan Bizel, “Sanayi 4.0’a uyumlu dünya standartlarında akıllı üretime adım atmayı hedefleyen şirketler, detaylı bilgi almak için CLPA Türkiye temsilciliği ile iletişime geçebilirler” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ