Makine Haber

Bizel: “KOBİ’lerin dijital dönüşümünde endüstriyel haberleşme hızı kritik bir önem taşıyor”

Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını dile getiren CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek için; fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile çok hızlı ve kesintisiz bir şekilde haberleşmesi gerektiğini ifade etti.

  • 20 Nisan 2020
Bizel: “KOBİ’lerin dijital dönüşümünde endüstriyel haberleşme hızı kritik bir önem taşıyor”

‘Sanayi 4.0’, ‘yapay zeka’, ‘nesnelerin interneti’ ve ‘akıllı fabrika’ gibi kavramlar, Türk sanayisini ve özellikle de KOBİ’leri çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Dijital Türkiye Yol Haritası Raporu’na göre, Türkiye’deki istihdamın yarısını sağlayan KOBİ’ler, toplam girişimlerin de yüzde 99’unu oluşturuyor.
Türkiye ekonomisinin itici gücü olan KOBİ’lerin; gelecekte daha da önem kazanacak küçük, verimli ve dinamik üretim merkezlerine dönüştürülmesinin yoğun rekabet ortamında Türkiye için olumlu sonuçlar yaratacağını vurgulayan CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, “Bu noktada, KOBİ’lerin yeni dünya düzenine adaptasyonları kritik bir önem taşıyor. Uzun yıllardır kamu tarafından desteklenerek bugünkü gelişim seviyesine ulaşan KOBİ yapılanmalarının korunmasının yanı sıra, büyük işletmelerin Sanayi 4.0’a adaptasyonu konusunda planlanan çalışmalara KOBİ’lerin de eklenmesi gerekiyor” dedi.

“Dünyada ekonomi ve rekabet çok hızlı bir şekilde değişiyor”
Dünyada ekonominin ve rekabetin çok hızlı bir şekilde değiştiğini ifade eden Bizel, şöyle konuştu: “KOBİ’lerin bu değişen dünyada rekabet edebilmeleri, ayakta durabilmeleri ve yeni üretim biçimlerine geçiş sağlayabilmeleri için dijitalleşme sürecini bir an önce başlatmaları bir zorunluluk haline geldi. Aksi halde, günümüz rekabet koşullarında hayatta kalmaları ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri mümkün değil. KOBİ’lerin zaman kaybetmeden; üretim süreçlerinde esnek ve akıllı fabrika sistemlerini kurmaları ve seri üretim yerine tüketicilerin kişiselleştirilmiş üretim taleplerine cevap verecek şekilde stratejilerini oluşturmaları gerekiyor. Dijitalleşmenin KOBİ’ler için en büyük avantajı, dünya ekonomisine giriş yapma imkânı tanıması. Ek olarak; üretimde düşük maliyet, zaman tasarrufu ve verimlilik artışı gibi pek çok artısı da bulunuyor. Dijital ve akıllı fabrikalar; haberleşme sistemleri sayesinde, küresel salgınlar ya da farklı nedenlerle tesise uzaktan erişim sağlamanın zorunlu olduğu durumlarda da üretimin kesintisiz devamına imkân tanıyorlar.”

“Gelecek haberleşme üzerine kurulacak”
KOBİ’lerin dijital ve akıllı fabrikalara dönüşmesi yolculuğunda endüstriyel haberleşme teknolojilerinin devreye girdiğinin altını çizen Tolga Bizel, “Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağı gerçeğinden hareketle, Sanayi 4.0’ın gereklerini hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dâhil tüm makine ve sistemlerin birbirleri ile çok hızlı ve kesintisiz bir şekilde haberleşmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.
Yeni endüstri evresinde, bilgiye birden çok cihaz tarafından ve birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılmasının önem kazandığını bildiren Tolga Bizel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sanayi 4.0 sürecinde; büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi önemli bir gündem maddesi. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor ve bu sürecin başarısında, haberleşme teknolojilerinin bant genişliği büyük bir önem taşıyor. Bu noktada, rakipsiz bant genişliği ile öne çıkan endüstriyel iletişim ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren Japonya merkezli bir kuruluş olan CLPA, yeni teknolojilerle Türkiye’deki sanayicileri de destekliyor. CLPA’nın en yeni teknolojisi CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. TSN teknolojisi, işletmelerin süreçlerinin iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunuyor. Farklı teknolojilerle birlikte kullanıldığında ise, fiziksel ve sanal makinelerin performansına ilişkin yüksek kalitede gerçek bilgilerin aktarılması için verimli ve güvenilir bir ağ görevi görerek, son derece doğru ve duyarlı bir gerçek zamanlı dijital ikiz oluşturma imkânı tanıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ