Makine Haber

Aydoğdu: “Sunduğumuz teknolojilerle talaşlı imalat sanayiine öncülük ediyoruz”

Üretim verimliliğini sağlamak adına sürdürülebilir sistemlere geçmenin önemini vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, iklim krizine müdahalenin çok kritik olduğu bir dönemde teknolojide öncü olmak gerektiğini ifade etti.

  • 09 Şubat 2022
Aydoğdu: “Sunduğumuz teknolojilerle talaşlı imalat sanayiine öncülük ediyoruz”

40 yıllık bilgi birikimi ve yeni yatırımlarıyla Türkiye talaşlı imalat sanayiine hizmet veren Tezmaksan; üretim sahasının verimliliğini anlık takip eden çözümü Kapasitematik, ‘Yerli Üretim’ belgesine sahip Cubebox ve Türkiye’nin ilk CNC dijital platformu parkurda.com ile sektöre öncülük etmeyi hedefliyor.
Üretim verimliliğini sağlamak adına sürdürülebilir sistemlere geçmenin önemini ifade eden Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, şunları söyledi: “Paris İklim Anlaşması, sanayideki tüm firmalara belirli sorumluluklar yüklüyor. 2030 yılından sonra 2 ton atığa 30 ilâ 50 Euro arasında vergi gelecek. Biz de Tezmaksan olarak, iş yapış süreçlerimizi buna göre kurguluyor ve üreteceğimiz robotları tasarlarken, karbon nötr prensipleriyle çevreye etkisi en az olacak şekilde bir planlama yapıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin de bu konuda ilerleme sağlamaları için geliştirdiğimiz yazılım teknolojileri ile verimliliklerini artırıyoruz. İklim krizine müdahalenin bu denli kritik olduğu bir dönemde, teknolojide öncü olmak gerektiğinin farkındayız.”

“Kapasitematik, makinelerin daha uzun süre kullanımda kalmasını sağlıyor”
Sürdürülebilir üretime çözüm sunan sistemlere dair bilgi veren Aydoğdu, “Dünya çapında bir Ar-Ge projesi olan CNC Makine Analiz Platformu Kapasitematik, imalatçıların gerçek zamanlı veriler ile imalat sahalarının performansını takip etmelerini ve makinelerinin ömrünü uzatmayı sağlıyor. Makinelerde sağladığı verimlilik ve doğru zamanda karar vericilerin önüne düşen veriler de bu noktada önem arz ediyor. Kapasitematik, imalat sahasındaki makinelerin gerçek zamanlı takibi ile makinenin verimliliğine ve enerji kullanımına dair bilgiler veriyor. Bu sayede, doğru zamanda karar vericilerin önüne düşen veriler ile hızlı aksiyon alınabiliyor. Planlı-plansız tüm duruşların takibini sağlayarak duruşların minimize edilmesine yönelik aksiyonları kolaylaştıran Kapasitematik, böylece makinelerin daha uzun süre kullanımda kalmasını sağlıyor. Örneğin; müşterilerimizin ortalama genel ekipman verimliliğinin sadece bir yılın ardından yüzde 34’ten yüzde 51’e yükseldiğini gözlemliyoruz. Ayrıca, üretim sahasındaki enerji verimliliğinin yönetimine de katkıda bulunuyor” dedi.

“Cubebox, zaman ve maliyet açısından avantaj sağlıyor”
Tezmaksan’ın geliştirdiği robotlu otomasyon sistemi olan Cubebox’ın da, zaman ve maliyet açısından avantaj sağladığını vurgulayan Hakan Aydoğdu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cubebox, makine beslemesinde operatör ihtiyacını minimum düzeye indiren, duruş olmadan çalışabilir bir sistem sunuyor. Böylelikle, gece vardiyalarında yüzde 50 verim alınıyor. Daha düşük parça ve servis bedelleriyle risk ve tekrar gerektiren işlerde önemli boyutlarda zaman ve iş gücü tasarrufu sağlayan Cubebox ile üretimde sürdürülebilirlik hayal olmaktan çıkıyor.”

“parkurda.com, firmaların iş hacimlerini artırıyor”
Türkiye’de talaşlı imalat sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ilk ve tek B2B CNC dijital platformu parkurda.com’un firmaların iş hacimlerini artırdığını belirten Aydoğdu, “Parkurda.com’da tüm işlemler tek bir platform üzerinden çevrim içi yapılıyor. Dolayısıyla, her bir firmanın ayrı ayrı çalışarak pazarlama ve satış operasyonlarında yarattıkları karbon ayak izini platform üzerinden minimize ediyoruz. Bunun yanı sıra ortak bir platform sayesinde işlem maliyetlerini azaltıyor ve çok taraflı pazarlarla aracıları kaldırdığımız için taraflara değer yaratıyoruz. Yeni ürünlerin geliştirilmesi ve tanıtılması için gerekli olan büyük verinin oluşturulmasını da anlık değiş tokuşlarla sağladığımız için hizmet sürecini kısaltıyoruz. Bunun sonucunda karbon ayak izini küçültüyoruz. 2022 yılında platform üzerinde yapacağımız yeni geliştirmelerle birlikte, üye firmalardan sürdürülebilirlik performanslarına dair veriler de toplanacak. Uçtan uca tedarik zincirinin ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik performansı yakından takip edilebilecek ve geliştirilecek” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ