Aydın: “Yüksek ürün kalitemizi sanayi ile buluşturuyoruz”

Ürünlerinin ve hizmetlerinin üretimden en fazla verimi elde etmek üzere kurgulandığını aktaran Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departman Müdürü Hakan Aydın, en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için inovatif ve patentli teknolojiler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

  • 14 Eylül 2023
Aydın: “Yüksek ürün kalitemizi sanayi ile buluşturuyoruz”
Özkan Özçelik
Dünyanın en büyük CNC üreticilerinden Mitsubishi Electric, aynı zamanda dünyada başarılı takım tezgâhı üreticilerinin birçoğuna hizmet veren güçlü bir çözüm ortağı. Yenilikçi kontrol teknolojisi; yüksek kalite, kullanılabilirlik ve üstün ağ haberleşmesi esasına dayanan CNC teknolojileri ile dünya çapında yüksek ürün kalitesini sanayi ile buluşturan şirket, endüstriyel otomasyon alanında robotik ve PLC’lerden komple EDM sistemlerine kadar çözümler sunuyor. Şirketin faaliyetleri ve sunduğu ürünler hakkında Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departman Müdürü Hakan Aydın ile geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.
Mitsubishi Electric olarak CNC makineleri için kontrol ünitesi/motor/sürücü üretiyorsunuz. CNC makineleri için ürettiğiniz yardımcı ürünlerin önemini sizden dinleyebilir miyiz?
Mitsubishi Electric olarak dünyanın en büyük CNC üreticilerinden biri olmanın yanı sıra dünyada başarılı takım tezgâhı üreticilerinin çoğuna hizmet veren güçlü bir çözüm ortağı olarak da konumlanıyoruz. Yenilikçi kontrol teknolojimiz; yüksek kalite, kullanılabilirlik ve üstün ağ haberleşmesi esasına dayanan CNC teknolojilerimizle dünya çapında yüksek ürün kalitesini sanayi ile buluşturuyoruz. Endüstriyel otomasyon alanında müşterilerimize robotik ve PLC’lerden komple EDM sistemlerine kadar çözümler sunuyoruz. Dünyanın önde gelen makine üreticilerine sunduğumuz CNC ürünlerimiz ve çözümlerimiz ile sektörde öne çıkıyoruz.
CNC makineleri, metal ve plastik gibi malzemeleri büyük bir hassasiyet ve hızla şekillendirebilen üretim araçları olarak karşımıza çıkıyor. Havacılık, savunma, otomotiv, tüketim malları ve mobilya gibi sektörler başta olmak üzere hayatın içinde yer alan hemen her ürünün üretiminde CNC makineleri büyük rol oynuyor. Mitsubishi Electric CNC, sektörde ihtiyaç duyulan hassasiyet ve hızı sağlayan kontrol ünitesi, motor ve sürücü gibi ekipmanların en saygın üreticilerinden biri olarak yer alıyor. Ürünlerimiz; sahip oldukları optik haberleşme, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli işleme, yüksek önden okuma sayıları, standart olarak sunulan data server fonksiyonu gibi standart fonksiyonlarla üretim süreçlerini çok daha verimli hale getiriyor. Böylece CNC kullanıcılarına daha ekonomik, daha hızlı ve daha hassas üretim imkânı yaratarak hedeflerine ulaşmalarına destek oluyoruz ve Sanayi 4.0’a uygun fabrikalar oluşturmalarına yardımcı oluyoruz.
Mitsubishi Electric, kullanımı akıllı telefon kadar kolay olan yeni M8V serisi hakkında detay rica edebilir miyiz? Sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşımlarda bulundunuz ürüne dair. Önceki modellerine göre artıları ve eksileri nelerdir?
Esnekliği işlevsellikle buluşturduğumuz yeni M8V serisi ile CNC alanında ezberleri bozduğumuzu söyleyebilirim. Üreticilerin dijital dönüşüm stratejilerini desteklemek için geliştirdiğimiz M8V serisi, veri odaklı akıllı imalat için gelişmiş Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) hayata geçirilmesinde kilit rol oynuyor. Sanayinin farklı faaliyet alanlarındaki profesyonellerin işini kolaylaştıran bu serimiz, özgün tasarımı ile kullanıcılara kusursuz bir esneklik sağlıyor. Yüksek verimlilik ve hassasiyet ile üretim süreçlerini hatasız ve sürdürülebilir kılma hedefiyle pazara sunduğumuz ve tamamen kolaylık esasına dayanan M8V serisi, dört noktalı çoklu, dokunmatik, el hareketlerini destekleyen interaktif ve kullanımı kolay panel arayüzüyle ile adeta akıllı telefon kullanımına benzer bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Kullanıcılar CNC takım tezgahlarını tablet gibi cihazlar yardımıyla herhangi bir yerde ve zamanda güvenli bir şekilde takip edebiliyor. Yeni arayüz, NC ekranlarının ve uygulamalarının esnek bir şekilde özelleştirilmesine izin vererek imalatçıların kolay bir şekilde özel ekranlar tasarlayabilmesine olanak sağlıyor.
M8V serisi CNC için geliştirilmiş özel bir CPU, yenilikçi OMR-CC kontrol teknolojisi ve kesme yüküne göre otomatik ayarlanan ivmelenme ve servo davranışları gibi teknolojilerle işleme sürelerini oldukça kısaltıyor. İşlem sürelerinin kısalmasıyla yüksek yüzey hassasiyeti de bir üst seviyeye taşınıyor. Yüksek kalitede üretimi destekleyen bu fonksiyonlar, çevrim süresini önceki modellere göre en az yüzde 11, takım yolu hatalarını ise yüzde 15’e kadar azaltıyor.
Serinin sezgisel tasarımı da kilit imalat parametrelerinin kolaylıkla takip edilerek kontrol edilebilmesine yardımcı oluyor. Kurulum sırasında kullanıcıları yönlendiren Job Lathe sihirbazı, kolay ve hızlı bir programlama olanağı sağlıyor. Bu özelliği ile G-kod uzmanlığına sahip olmayan personelin bile kolaylıkla programlama yapabileceği bir kontrol ünitesi olarak öne çıkıyor.
M8V serisi işleme merkezleri ve tornalar için çok sayıda eksen kontrol edebilme özelliği ve işleme merkezlerinde dakikada 540K-bloğa ulaşabilen işleme kapasitesi sayesinde metal işleme uygulamaları için önemli avantajlar sunuyor. Yeni arayüz, iş parçası ayarlama ve program yazma sürelerini oldukça azaltıyor. İnteraktif çevrimler ile G kodları olmadan programlama, makine işleme şartları belirleme ve seçme, dahili kablosuz ağ teknolojisi ve üretim takip yazılımları ile haberleşme gibi fonksiyonlar M8V serisini üretimde eşsiz kılıyor. Hız ve performansı bir araya getiren bu seri, üreticilerin verimliliklerini artırırken akıllı imalat uygulamalarını hayata geçirmelerine de yardımcı oluyor.
Veri odaklı akıllı imalat için gelişmiş Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin (IIoT) hayata geçirilmesinde kilit bir rol oynayan yeni M8V, dijital dönüşüm stratejilerini desteklemek için geliştirildi. Yerleşik Wi-Fi’ye ve Dahili kablosuz LAN’a sahip olan seri, kablosuz iletişim kullanarak veri alışverişi yapmak için bir PC’deki yazılım araçlarına rahatlıkla bağlanabiliyor.
Türkiye’de CNC makine pazarında Tayvan’ın güçlü olduğunu biliyoruz. Tayvan makineleriyle ilgili Türkiye’de ihtiyaç halinde sağladığınız yedek parça teminlerine dair detayları rica edebilir miyiz?
Mitsubishi Electric CNC ürünleri Avrupa merkezimizden kısa sürede temin ediliyor. Bunun yanında Mitsubishi Electric CNC ürünleri ile donatılmış makinelere profesyonel olarak servis ve yedek parça hizmetleri sağlıyoruz. Yedek parça ihtiyaçlarını yüzde 95 oranında 24 saat içinde İstanbul depomuzdan karşılarken, gerektiğinde deneyimli ve yetkin ekibimizle sahada servis imkânı veriyoruz.
Mitsubishi Electric olarak sektörü bu noktada 5-10 sene sonrasında nerede görüyorsunuz?
CNC makineleri, 5-10 sene sonra üretimdeki önemini korumakla birlikte daha da ileri teknolojilerle geliştirilerek üretim hatlarının vazgeçilmezi olmaya devam edecek. Ülkemizin değerli makine üreticilerinin 5-10 yıl içinde en azından yerel pazarda ihtiyacın önemli bir bölümünü karşılayacak üretim kapasitesine yeni teknolojileri de ekleyerek ulaşacaklarına inanıyorum.
CNC makinelerinin kontrol ünitesi kalitesini geliştirmek ve uzun ömürlülüğü için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Ar-Ge çalışmalarımızı mevcut müşterilerden gelen geri dönüşlerle birlikte ara vermeden sürdürüyoruz. Geri dönüşler ile geliştirdiğimiz ürünlerimiz bir sonraki ürün nesli için bizlere ilham oluyor. Mitsubishi Electric Otomasyon Sistemleri olarak sektörde yenilikçi teknoloji anlayışımız ve çağdaş gereksinimleri karşılayan yüksek kalite ürünlerimizle tüm dünyada müşterilerimize daha verimli, daha hızlı, daha hassas ve daha esnek üretim yapma fırsatı sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Dünyadaki pazar payına baktığımızda Mitsubishi Electric bu noktada nerede yer alıyor?
Mitsubishi Electric Otomasyon Sistemleri, CNC ürünleri ile dünyanın önemli ve tanınan üreticilerinden biri olarak sektörde yer alıyor.
Mitsubishi Electric CNC sistemleri, özel siparişe göre üretim, fason üretim ve büyük seri üretim dahil tüm makine tasarım ihtiyaçları için en uygun otomasyon çözümünü sunuyorsunuz. Özel siparişe göre nasıl üretimler gerçekleştiriyorsunuz? Ne gibi kolaylıklar sağlıyorsunuz rakiplerinize göre?
Türkiye’de faaliyet gösteren makine imalatçılarının ürettikleri CNC tezgâhları için kontrol ünitesi, motor ve sürücü gibi gerekli donanımı sağlıyoruz. Bu donanımlar ile projeler geliştirip kontrollerin ardından bu projeleri devreye alıyoruz. Bütünleşik bir hizmet anlayışına sahip olduğumuz için satış öncesinde ve sırasında olduğu kadar satış sonrası hizmetlerde de titiz ve kapsamlı bir çalışma yürütmeye özen gösteriyoruz. Hedefimiz deneyimli ve yetkin niteliklere sahip ekiplerimizle müşterilerimize sorunsuz ve kaliteli bir hizmet deneyimi sunmak. Mitsubishi Electric CNC Avrupa’da tüm branşların her daim iletişim içinde olduğu dev bir kadroya sahip. Tüm müşteri ihtiyaçları Avrupa merkezimiz olan Düsseldorf’da yeni açılan İnovasyon ve Teknoloji Merkezimiz’in (ITC) desteği ve gözetimi ile titizlikle değerlendiriliyor.
Eklemek istedikleriniz?
Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Mekatronik CNC Departmanı olarak Türkiye’deki çalışmalarımızı iki başlık altında topluyoruz. İlk başlıkta yurt dışından ithal edilen Mitsubishi Electric CNC ürünleriyle donatılmış CNC tezgâhlarına servis ve yedek parça hizmetleri sağlamak yer alıyor. İkinci başlıkta ise Türkiye’de faaliyet gösteren makine imalatçılarının ürettikleri CNC tezgâhları için gerekli Mitsubishi Electric donanımını sağlamak, projelendirme çalışmalarını yürütmek ve devreye almak gibi iş süreçleri bulunuyor. Bütünleşik hizmet anlayışımız kapsamında satış öncesinde ve sırasında olduğu kadar satış sonrası hizmetlerde de titiz ve kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Bu doğrultuda deneyimli ve yetkin ekiplerimizle müşterilerimize sorunsuz bir hizmet sunmayı hedefliyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz, iş ortaklarımızın ve kullanıcılarımızın üretimden en fazla verimi elde etmelerini sağlamak üzerine kurgulanıyor. Bunun için geniş kapsamlı endüstriyel uygulamalarımız ve gelişmiş mühendislik deneyimimizle sanayi ekosisteminde üreticilerin proseslerini kolaylaştıracak çözümleri hayata geçiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de müşterilerimize en iyi ürünler ve hizmetleri sunmak için inovatif ve patentli teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz.
Mitsubishi Electric olarak dünyanın dijitalleşme hızına bağlı olarak bu konudaki yetkinliklerimizi ve iş birliklerimizi artırmak önceliğimiz. Bu doğrultuda birçok firmayla CNC sistemlerimiz üzerine iş birlikleri gerçekleştiriyor, dünyanın farklı ülkelerindeki işletmelerle ortaklıklarımızı sürdürüyoruz. Yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünlerin teknik anlamda güçlendirilmesi için de planlarımız bulunuyor. Yeni ve küresel yatırım ortaklarıyla pazar çalışmalarında ivmemizi yükseltmek amacıyla hedef pazarlarımız konusunda temaslarımızı sürdürüyoruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ