Makine Haber

Aydın: “Rüzgâr enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 8’e ulaştı”

Türkiye’de rüzgâr enerjisinin elektrik üretimindeki payının yüzde 8’lere çıktığını ifade eden Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, 2020 yılında rüzgâr enerjisi alanında mevcut kurulu kapasiteye ilave olarak, yaklaşık 1500 MW civarında bir kapasitenin daha devreye alınmasını beklediklerini dile getirdi.

  • 21 Ocak 2020
Aydın: “Rüzgâr enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 8’e ulaştı”

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde rüzgâr enerjisi, sağladığı ekonomik, toplumsal ve çevreci faydalarla ön plana çıkıyor. Çevreci ve ucuz enerji olarak yatırımları üzerine çeken rüzgâr enerjisi, Türkiye’de de ciddi bir şekilde kamu ve özel sektör tarafından takip ediliyor.
Türkiye’nin, elektrik ihtiyacının yüzde 8’ini sahip olduğu 7.615 MW kurulu rüzgâr gücünden elde ettiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Rüzgâr enerjisindeki 10 GW sınırını aşmak için Türkiye’yi hareketli ve rüzgârlı günler bekliyor” ifadelerini kullandı.

“YEKDEM kilit bir rol oynuyor”
Yenilenebilir enerji sektörü için mevcut Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması’nın (YEKDEM) çok kilit bir rol oynadığını vurgulayan Aydın, söz konusu desteğin 2020 Aralık ayında sona ereceğini hatırlattı. Aydın, şöyle devam etti: “Rüzgârda büyümenin devam etmesi için; yeni YEKDEM fiyatının hem sürdürülebilir, hem de finanse edilebilir şekilde fiyatlanması gerekiyor. 2020 sonrası devreye girecek RES’lerin ürettikleri enerjinin, serbest piyasada satılmasından kaynaklanacak belirsizliğin giderilmesi gerekiyor.”

“Yatırımcı, belirsizliklere karşı korumacı yaklaşıyor”
Rüzgâr enerjisinde istenilen düzeylere gelebilmek adına yatırımların devam etmesi gerektiğini dile getiren Ali Aydın, “Kurumsal düzenleme ve kamusal politikalardaki belirsizlikler, öngörülebilirliğin daralması ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, yatırımlara devam etme konusunda zorluklar yaşatıyor. Yatırımcı, belirsizliklere karşı korumacı yaklaşıyor. Şu anda netleşmeyen, ancak daha düşük tarife rakamları ile devam edeceği konusunda bilgiler olan YEKDEM mekanizması; ülkemiz için bir memleket meselesi olan rüzgâr enerjisi adına yaşanan belirsizliğin ortadan kaldırılması ve projelerin hayata geçmesi açısından büyük bir önem taşıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ