Makine Haber

Ar-Ge yapmayan ve teknoloji geliştirmeyen firmalar ayakta kalamayacak

Günümüzde şirketleri iflasa sürükleyen nedenlerin başında işçilik maliyetleri geliyor; ancak gelecekte bu kapsamda en önemli konu Ar-Ge ve teknoloji geliştirmek olacak. Ar-Ge yapmayan ve teknoloji geliştirmeyen firmalar yok olmaya mahkum olacaklar. 

  • 24 Ekim 2021
Ar-Ge yapmayan ve teknoloji geliştirmeyen firmalar ayakta kalamayacak

Dr. Hüseyin HALICI
Halıcı Group CEO

Sanayinin dönüşümü ‘Endüstri 4.0’; sağlıktan finansa, kamudan spora her alandaki dönüşüm ise ‘dijital dönüşüm’ olarak adlandırılıyor. ‘Toplum 5.0’ da, siber fizik dünya ile gerçek toplumun en üst seviyede entegre olduğu bir toplum anlayışı olarak açıklanabilir.
Esnek, müşteriye özel ve uygun maliyetler verimliliği getiriyor; ancak buna karşın günümüzde dünyanın yaşadığı krizin nedenini ise şöyle açıklayabiliriz: Hassas, kaliteli, sürdürülebilir ve en önemlisi insanın fiziksel değil zihinsel çalıştığı, insancıl bir üretim ya da çalışma şekline dönüyoruz. Bugün dünyanın içinde bulunduğu krizin nedeni de budur. Fiziksel çalışmaların minimuma ineceğini değerlendiriyorum.
Bu süreçte; yapay zeka, büyük veri, 5G, siber güvenlik ve blok zinciri gibi teknolojiler insanın yeni hayatını etkiliyor. Yeni hayat da, insanların iş hayatı ve çalışma şekillerinin yanı sıra yaşam şekillerini de değiştirecek.

Çalışma şekilleri kısa ve yarı zamanlı hale gelecek
Endüstri 4.0 ile birlikte; işçilik maliyetleri azalacak, çalışma saatleri kısalacak, vardiyalar artacak, çalışma şekilleri de kısa ve yarı zamanlı hale gelecek. Böylece; ürünler ucuzlayacak, daha az gelirle yaşama imkânı oluşacak ve insanların başka alanlarda da yaşama farklı katkıları görülebilecek.
Sanayinin dijital dönüşümü ile birlikte enerji sarfiyatı da minimuma inecek. Endüstri 4.0’da minimum enerji harcaması olacak; güneş enerjisi ve rüzgâr gülü gibi çözümlerle az sarfiyat ve dolayısıyla enerji maliyeti minimal olacak. İşçiliğin minimumda hatta sıfıra yakın olacağını söyleyebiliriz. Geriye sadece hammadde kalıyor. Hammadde kalınca da, örneğin bir otomobili yüzde 50 daha ucuza satın alma fırsatı bulacağız.

En önemli konu Ar-Ge ve teknoloji geliştirmek olacak
Günümüzde şirketleri iflasa sürükleyen nedenlerin başında işçilik maliyetleri geliyor; ancak gelecekte bu kapsamda en önemli konu Ar-Ge ve teknoloji geliştirmek olacak. Ar-Ge yapmayan ve teknoloji geliştirmeyen firmalar yok olmaya mahkum olacaklar. Sektör ya da meslek fark etmeksizin konulara teknoloji temelli bakılması gerekiyor. Aksi takdirde başarılı olmak mümkün olmayacak.
Girişimciler ya da KOBİ’lerin dijital dönüşümde önlerindeki zorlukları da; kurumsallaşma eksikliği, çalışan direnci, teknolojinin yüksek maliyetli olarak görülmesi, uluslararası standartlara uygun bir yapıya erişmek, yaratıcılık ve ölçek ekonomisinde bakmak olarak sıralayabiliriz.
Girişimcilikte teknolojinin iyi kullanılabilmesi, uyum sağlanabilmesi ve nereye gittiğinin bilinmesi gerekiyor. Girişimcilerin global düzeyde bir bakış açısına sahip olmaları gerekiyor. Başarılı bir girişimci olmak için basit düşünmek; ama detaylı çalışmak gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ