Lazer makinesinin bakımı nasıl yapılmalı?

Lazer makinesinin bakımı zaman aralıklarına göre bölünmelidir. Söz konusu makinelerin bakım aralıkları; günlük, haftalık, üç aylık ve yıllık olarak zaman aralıklarına bölünebilir. Wattsan’ın müşterilerine sunduğu lazer kesim makineleri, gerekli bakımları yapıldığında uzun yıllar hizmet verecektir.

  • 22 Ekim 2021
Lazer makinesinin bakımı nasıl yapılmalı?

Wattsan CNC Technology

Lazer makinesinin bakımını zaman aralıklarına göre bölmede fayda var. Buradan hareketle bakım aralıkları şu şekilde olabilir: Günlük/haftalık/üç aylık/yıllık. Wattsan lazer kesim makineleri, müşterilerin rahat çalışması düşünülerek tasarlanmıştır.

Günlük bakım:
Lazer lenslerinin bakımı:
Lazer makinesinde üç ayna ve bir odaklama merceği vardır (1. ayna, lazer ışını kaynağının yanında bulunur -lazer tüpüyle birlikte, makinenin sol üst köşesindedir. 2. ayna, sürgülü mekanizmanın sol tarafındadır. 3. ayna lazer kafasının üstünde, odaklanma merceği lazer kafasının altında yer alır). Lazer tüpünden gelen lazer ilk aynaya çarpar; sonra ikinciden, ardından üçüncüden yansır ve lens yardımıyla kesilen malzemenin yüzeyine yansır. Aynalar kolayca kirlenebilir ve bu da, ışın salınımının durmasına ve aynalara zarar vermesine neden olabilir. 1, 2 ve 3 numaralı aynaları temizlerken hareket ettirmemelisiniz. Alkol veya asetona batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak merkezden kenara doğru dönme hareketiyle hafifçe silin. Odaklama merceğini lazer kafasından çıkarın ve aynı yöntemi kullanarak silip temizleyip geri yerleştirin.
Not: Özel filme zarar vermemek için lens dikkatlice silinmelidir, takarken lensi içbükey tarafı aşağı gelecek şekilde tutun.
Kauçuk, plastik, taş ve MDF gibi malzemeler üzerinde veya başka bir deyişle; yoğun dumanlı veya tozlu malzemeler üzerinde kesme veya kazıma işlemi yapıyorsanız, lenslerinizi daha sık temizlemelisiniz.

Makinenin hizalamasının kontrol edilmesi:
Lütfen daha sonra bahsedeceğimiz makinenin tam hizalanması ile karıştırmayın. Günlük olarak çalışmaya başlamadan önce makinenin hizalamasını kontrol etmenizi öneririz. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Nozul çıkışına yapışkan bant yapıştırmak, gücü yüzde 10’a ayarlamak ve darbe düğmesine basmak (bir dürtü üretmek) gerekir. Nokta tam olarak dairenin baskısı tarafından oluşturulan merkezde olmalıdır. Eğer bu şekilde ise çalışmaya başlayabilirsiniz.
Çoğu durumda, hizalama mükemmel olacaktır ve ayarlama gerektirmeyecektir; ancak yokluğunuz sırasında makine üzerindeki mekanik etki faktörünü ortadan kaldırmak için bunu günlük olarak yapmanız gerekir.

Haftalık bakım:
Doğrusal kılavuzların temizlenmesi:
Öncelikle, lazer kafasını tamamen sağa (veya sola) hareket ettirin, parlayana kadar kuru bir bezle silin. Biraz yağ (dikiş makinesi yağı önerilir) veya silikon sprey kullanın, gresi kılavuzlarda eşit şekilde dağıtmak için lazer kafasını birkaç kez hareket ettirin. Y eksenini X ile aynı şekilde temizleyin ve yağlayın.
Not: Aynaların ve merceklerin yüzeyine yağ veya sprey bulaşmasını önlemek için bunlar kâğıt bantla kapatılabilir.

Lamel ve bal peteği tablasının temizlenmesi:
Yoğunluğa ve işleme bağlı olarak lameller günlük olarak temizlenebilir. Bu, aldığınız ürünün arka tarafında karbon birikintilerinin oluşmaması için yapılmalıdır. Kontrplak keserseniz, lamelleri bir gün boyunca (daha sonra ek bir lamel tedarik etmeniz gerekir) veya bir gece boyunca sıcak suda bekletmenizi öneririz. Plastik veya organik cam kesilmişse, lameller aseton ile temizlenmelidir. Petek tablasını yüksek basınçlı su jeti ile temizlemenizi öneririz. Petek sıkışmalarını önlemek için kesinlikle 90 derecede olmalıdır.

Optik yol incelemesi (hizalama):
Lazer kazıma makinesinin optik yol sistemi, yansıtıcı aynalar ve odaklama merceğinden oluşur. Optik yolun eğimi olabilir, çalışmaya başlamadan önce optik yolu kontrol etmek gerekir. Bunu yapmak için aynaya birkaç kat kâğıt bant yapıştırabilir ve kısa süreli lazer emisyonu için laser düğmesine basabilirsiniz.

Makinenin görsel muayenesi:
Haftanın sonunda, makineyi orijinal durumundan sapma olup olmadığını anlamak için görsel olarak incelemenizi öneririz. Görsel olarak kontrol sırasında yapılması gerekenler: Kayışların gerginliği kontrol edin, ulaşılması zor parçaların üzerindeki tozu silin, makinenin kendisini silin, lazer tüpünün dış durumunu kontrol edin (gerekirse silin), bazen çok üzerinde soğumayı etkileyen toz ve parçacıklar birikir.

Aylık bakım:
Uzun süreli kullanımdan sonra, davlumbaz fanı çok fazla toz biriktirir ve bu da havanın dışarı pompalanmasını zorlaştırır. Hava kötü bir şekilde dışarı pompalandığında, davlumbazı ve olukları temizlemek gerekir. Bunun için öncelikle cihazı kapatın, körüğü başlıktan çıkarın, kirleri temizleyin ve ardından başlığı içten temizleyin.

Üç aylık bakım:
Soğutucudaki suyun değiştirilmesi, suyun kalitesi ve doğru sıcaklık lazer tüpünün ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Saflaştırılmış veya damıtılmış su kullanmanızı tavsiye ederiz ve su sıcaklığı 35 dereceden yüksek olmamalıdır. Sıcaklık 35 dereceden yüksekse, ekipmanın çalışmasını 15 dakika durdurun (su soğutması için bir soğutucu kullanılmalıdır).
İpucu: Makineyi çalıştırmadan önce lazer tüpünün tamamen suyla doldurulduğundan emin olun.

Yıllık bakım:
Kural olarak, yıllık hizmet zorunlu olarak yıl boyunca yaptığımız tüm işleri içerir. Ek zorunlu çalışmalar şunları içerir:
• Tüm damgalı bağlantıların yeniden sıkılması ve elektrik kontrolü. Kablo bağlantı noktalarında yumuşak metaller bulunduğu için yıl içinde hafif deforme olabilirler.
• Makine üzerinde yapılan iş ne olursa olsun, suyu değiştirdiğinizden ve optiği temizlediğinizden emin olun. Kayış gerginliğini kontrol edip X ve Y’de bir kontrol ayarı yapın.
• Masanın geometrisini kontrol etmek ve gerekirse ufka getirmek çok önemlidir.
• Yeni bir yazılım sürümü bir yıl içinde çıkabileceği için yazılım güncellemesi sıklıkla gereklidir.
• Tüm kılavuzların yağlanmasını kontrol ettiğinizden, temizlediğinizden ve yağladığınızdan emin olun.
• Makineyi tozdan temizleyin ve tüm elektronik cihazlarını temiz olduğundan emin olun.
Tüm bu önlemlere tabi bir Wattsan lazer makinesi uzun yıllar hizmet verecektir. Şirket, her müşterisini desteklemektedir. Müşteriler, soruları için Wattsan’ın destek servisi ile iletişime geçebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ