Makine Haber

Akın: “Pandemi sürecinde firmalara büyük fayda sağlayacak yeni bir uygulama geliştirdik”

Koronavirüs sürecinde yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Teracity Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü Osman Akın, ‘Covid-19 Risk Yönetimi ve Otomatik HES Sorgulama’ uygulaması ile; hastalık riskiyle ilgili süreçlerin online ortamda kontrol edilip, olası risklerin hızla belirlenerek önlem alınabildiğini aktardı.

  • 17 Kasım 2020
Akın: “Pandemi sürecinde firmalara büyük fayda sağlayacak yeni bir uygulama geliştirdik”

Teracity Yazılım Teknolojileri tarafından geliştirilen bütünleşik araçlar yazılımı Bilimp, dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde firmalara büyük fayda sağlayacak yeni bir uygulama hayata geçirdi. ‘Covid-19 Risk Yönetimi ve Otomatik HES Sorgulama’ uygulaması ile firmalar, çalışanlarının sağlığını korumak için gerekli önlemleri önceden alma imkânına sahip olacaklar.
Bilimp’in yeni uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Teracity Yazılım Teknolojileri Genel Müdürü Osman Akın, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinin, ekonomiden sosyal hayata kadar hemen her şeyi etkilediğini söyledi. Söz konusu süreçte yeni bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Akın, “Bütünleşik araçlar yazılımımız Bilimp bünyesinde, pandemi sürecinde firmalara büyük fayda sağlayacak yeni bir uygulama oluşturduk. ‘Covid-19 Süreç ve Risk Yönetimi’ uygulaması ile kurumlar, çalışanlarına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Bu uygulama sayesinde, hastalık riskiyle ilgili süreçler günlük olarak online ortamda kontrol edilip, olası riskler hızla belirlenerek önlem alınabiliyor” diye konuştu.

“Çalışanların HES kodları otomatik olarak sorgulanıyor”
T.C. Sağlık Bakanlığı HES Sorgulama Servisleri ile entegrasyon sağladıklarını açıklayan Akın, şöyle konuştu: “Bu entegrasyon ile çalışanların HES kodları otomatik olarak sorgulanıyor. Sorgulama sonuçları hem çalışanın kendisine, hem de yöneticilere Bilimp’in Bildirim Merkezi ile doğrudan iletiliyor.”
Uygulamanın, hastalık riski veya belirtisi olan çalışanları önceden ve hızlı bir şekilde tespit ederek erken önlem almayı sağladığını ifade eden Akın, uygulamanın firmalara koronavirüs döneminde çalışanlarının sağlığını korumak için önemli avantajlar getirdiğini kaydetti.

“Tüm çalışanların sorgulama işlemleri saniyeler içinde tamamlanıyor”
Yaşanan pandemi nedeniyle artık firmaların da kendi önlemlerini aldıklarını anlatan Osman Akın, “Biz de yeni uygulamamız ile kurum ve kuruluşlara yardımcı olmak istiyoruz. Bilimp, web ve mobil uygulamaları sayesinde tüm lokasyonlardaki beyaz ve mavi yaka çalışanlara hızlıca ulaşmaya imkân tanıyor. Otomatik HES Sorgulama işlemi ile yüzlerce hatta binlerce çalışanı olan işyerlerinde, tüm çalışanların sorgulama işlemleri saniyeler içinde tamamlanıyor. Riskli, süresi dolmuş veya hatalı kodlarla ilgili çalışanın kendisine veya yöneticilere ulaşmak ise birkaç dakika içinde mümkün oluyor” ifadelerini kullandı.
Bilimp’in risk algoritmaları içeren yazılımının, hastalık belirtisi ve risk durumunu belirlemeyi ve salgınla mücadeleyi kolaylaştırdığını kaydeden Akın, şöyle konuştu: “Bilimp içindeki Covid-19 Risk Yönetimi uygulamasının içinde, 15 soruluk değerlendirme soruları bulunuyor. Kurum isterse bu soruları özelleştirerek artırabiliyor ya da çıkartabiliyor. Her bir sorunun uygulanma periyodu ve hedef kitlesi, departman veya grup özelinde belirlenebiliyor.”

“Hastalık riski veya belirtisi olan çalışanları önceden ve hızlı tespit ediyor”
Vücut sıcaklığı ölçümlerinin manuel veya opsiyonel olarak otomatik alınabildiğini belirten Akın, bu şekilde algoritmanın hastalık riski veya belirtisi olan çalışanları önceden ve hızlı tespit ederek erken önlem alınmasını sağladığını söyledi. Böylece yayılım riskinin azaltıldığını ifade eden Akın, “Bilimp Covid-19 Risk Yönetimi yalnızca çalışanları değil, şirket ya da kurumu ziyaret edenleri de izlemeyi ve anlamayı sağlıyor. Aynı sistem ziyaretçiler için de gerçekleştiriliyor. Ayrıca ziyaretçilere bilgilendirme yapılıyor. Ziyaretçiler için bir kare kod kullanılarak, kuruma temassız girişleri sağlanıyor” dedi.
Bilimp ile işletme ve kurumların çalışanlarının sağlığına verdikleri değeri gösterdiklerini söyleyen Akın, “Kurumlar aynı zamanda, sağlıklı iş ortamlarını koruyarak kesintisiz bir iş akışı sağlayabiliyorlar. Ayrıca, 6331 sayılı yasaya da uyumlu hale geliyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ