Makine Haber

Acay: “Coşkunöz Holding’in yatırımları 2020’de hız kazanacak”

2019’da 330 milyon Euro’luk ciro ile yüzde 15 büyüme kaydettiklerini aktaran Coşkunöz Holding CEO’su A. Erdem Acay, bu yıl yurt içinde ve yurt dışında yatırımlara devam edeceklerini ve 25 milyon Euro yatırım yaptıkları Romanya’daki üretim tesisinin açılışını gerçekleştireceklerini açıkladı.

Acay: “Coşkunöz Holding’in yatırımları 2020’de hız kazanacak”

Otomotiv, savunma, havacılık, enerji, çevre teknolojileri, bilişim ve lojistik sektörlerinde 12 şirketle faaliyet gösteren Coşkunöz Holding, 2019 yılını yüzde 15 büyüme ile kapatarak 330 milyon Euro ciro elde etti ve yıl sonu hedeflerine ulaştı.
Hizmet verdikleri tüm sektörleri büyüterek; ekonomiye, sanayiye, istihdama ve eğitime katkı sağlamanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Coşkunöz Holding CEO’su A. Erdem Acay, “2019 yılında bir yandan yeni yatırımlar gerçekleştirip üretim kapasitemizi artırırken; diğer yandan da uzun süreli anlaşmalar için yeni imzalar attık. Gerek yatırımlarımızın, gerekse bu anlaşmaların pozitif etkilerini bu yıl itibarıyla daha net göreceğiz. Bu da, bize yeni yatırımların kapılarını açacak” diye konuştu.

“Köklü hikâyemiz 2020’de 70. yılına erişiyor”
Coşkunöz Holding’in temellerinin 1950 yılında Türkiye’de ilk patentli kumaş markalama makinesinin üretimi ile atıldığını hatırlatan Acay, şöyle konuştu: “Köklü hikâyemiz 2020 yılı itibarıyla 70. yılına erişiyor. Bu özel yılda, uzun vadeli değer yaratma hedefimiz ve küresel vizyonumuz çerçevesinde ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Araçlara dış yüzey panelleri ve büyük gövde parçaları ürettiğimiz Coşkunöz MA tarafında, Romanya’da 25 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdiğimiz tesisimizi bu yıl içinde tamamlayıp üretime başlayacağız. Tesise Türkiye’den vereceğimiz destek ve üretimler, önümüzdeki dönemde ülkemizdeki şirketlerimize de iş potansiyeli yaratacak. Diğer yandan, Asya-Pasifik Bölgesi için de çözüm ortağı olma yolunda ilerliyoruz. Operasyonel ve stratejik hedeflerimiz doğrultusunda da, iş birliği ve projelerle yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

“Yeni ürün geliştirme konusunda bu yıl ciddi adımlar atacağız”
Yüklenici konumunda hizmet verdikleri Coşkunöz Savunma ve Havacılık’ın yerlileşme çalışmalarında büyük pay edinerek, ihracat oranını artıran şirketler arasında bulunduğunu belirten A. Erdem Acay, “Yeni projeler geliştirerek, yerli ve milli üretim teknolojilerini piyasada aranan ürünler haline getirmeye odaklanıyoruz. Yeni ürün geliştirme konusunda bu yıl ciddi adımlar atacağız. Türkiye’nin bu alanda yeni bir dünya gücü olacağını düşünüyor ve rotamızı farklı ülkelere çeviriyoruz. Bu doğrultuda da, 2020’de yaklaşık yüzde 50 oranında büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

“Otomotiv pazarında global çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz”
Otomotiv pazarında global çözüm ortağı olma hedefiyle çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden Acay, konuşmasına şöyle devam etti: “2019’un 3. çeyreğinde LLC Coşkunöz Alabuga ve LLC PCMA Rus iş birliği kapsamında imzaladığımız anlaşma ile bölgedeki konumumuzu güçlendirerek potansiyelimizi artırdık. Bu yıl içerisinde, PSA Peugeot-Citroen’in Mitsubishi ile ortaklaşa kurduğu PCMA Rus fabrikasında üretilen hafif ticari araçların orta ve büyük ölçekli gövde parçalarının üretimine ve teslimatına başlayacağız. Bu kapsamda, Peugeot Partner ve Citroеn Berlingo modellerinin gözde parçalarını, LLC Coşkunöz Alabuga tesisinden PCMA Rus fabrikasına göndermeyi planlıyoruz. Aynı zamanda, Ford’un Rusya’da yeniden yapılandırılması nedeniyle değişen üretim hacimlerinin telâfi edilmesini sağlayacağız. 2021 yılında seri üretimine başlanması planlanan Aurus araçlarına ait parça üretiminde ana tedarikçi olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sahip olduğumuz bilgi birikimimiz ile bu sene Rusya’daki pazar payımızı daha fazla artırmayı hedefliyoruz. Yeni iş birlikleriyle hayata geçireceğimiz projelerimizi de yakın zamanda duyuracağız.”

“Geri dönüştürülen ürün çeşitliliğini artıracağız”
Atık bertaraf ve enerji geri kazanımı alanında faaliyet gösteren INEVA’nın çalışmaları kapsamında, geri dönüştürülen ürün çeşitliliğini artırmayı ve 2020’de ilk ihracatlarını yapmayı planladıklarını açıklayan Coşkunöz Holding CEO’su A. Erdem Acay, “2019’da Kocaeli’de işletme sürecine başladığımız iki yeni arıtma çamuru bertaraf tesisimiz elektrik üretmeye başladı. Bu yıl Gaziantep’te devreye alacağımız tesis; arıtma çamurundan elektrik üretimini gerçekleştireceğimiz 3. tesis olmasının yanı sıra, Türkiye’deki en büyük kapasiteli endüstriyel arıtma çamuru bertaraf tesisi olma özelliğini taşıyacak” ifadelerini kullandı.

“Sektöre sürdürülebilir değer katmaya devam edeceğiz”
Yaklaşık 30 yıldır bilgi teknolojileri konusunda edindikleri tecrübeyle 2016’da kurulan CITS Bilgi Teknolojileri şirketinin ise, dijital dönüşüm ekseninde büyümeye ve sektöre sürdürülebilir değer katmaya devam edeceğini dile getiren Acay, sözlerini şöyle noktaladı: “1988’den beri kesintisiz hizmet verdiğimiz Coşkunöz Eğitim Vakfı bünyesindeki eğitimlerimizle; sanayide yetişmiş nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak, mesleksiz gençleri iş ve meslek sahibi yapmak amacıyla birçok yeni projelere ve eğitim faaliyetlerine imza atacağız ve çok daha aktif olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ