Makine Haber

Aslan: “2021’in çelik sektörü için çok iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz”

2021’i çelik sektörü adına çok iyi bir yıl olarak gördüklerini dile getiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, yeni dönemde ihracat rakamlarını daha da artıracaklarını ve ihracat pazarlarını çeşitlendireceklerini ifade etti.

Aslan: “2021’in çelik sektörü için çok iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz”

2020 yılını miktar bazında yüzde 2,8’lik azalışla 20,6 milyon ton, değer bazında da yüzde 8,2’lik düşüşle 12,7 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan çelik sektörü, söz konusu dönemde 197 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.
2020’de özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında daralmalar olduğunu; ancak söz konusu bölgelerdeki açıklarını Uzak Doğu ve Güney Amerika ile karşıladıklarını ifade eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, yeni dönemdeki ihracat hedefleri hakkında şunları söyledi: “2020 yılında toplamda 197 ülkeye; miktar bazında yüzde 2,8’lik azalışla 20,6 milyon ton, değer bazında ise yüzde 8,2’lik düşüşle 12,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu dönemde ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ülke; İsrail, İtalya, Yemen, İspanya, Irak, Romanya, Mısır, ABD, Fas ve Hong Kong oldu. 2021’de; miktarda yüzde 10’luk artışla yaklaşık 23 milyon ton, değerde de yüzde 15’lik yükselişle yaklaşık 15 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”
2021’i çelik sektörü adına çok iyi gördüklerini dile getiren Aslan, “Avrupa’daki kotalar, ABD’deki ithalat ve ticaret politikası vergileri nedeniyle 2021’de söz konusu bölgelere ihracat artışı olmayabilir. Ancak, Uzak Doğu, Güney Amerika ve Afrika’da ihracatımızı önceki seneye göre artıracağımızı öngörüyoruz. Özellikle Uzak Doğu, Güney Amerika ve Batı Afrika’ya odaklanacağız” diye konuştu.

“Afrika pazarındaki hızımız arttı”
İhracatta Afrika pazarında daha önce hızlı olmadıklarını; ancak Çin’in söz konusu pazarlardan çekilmesi ile hızlarının arttığını söyleyen Aslan, şöyle devam etti: “Çin’in 3 seneden beri Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika’ya ihracat yapmamasıyla birlikte bu pazarları domine ettik. Türkiye’nin bu pazarlarda rakiplerine göre bilinirliği ve güvenirliği gittikçe yükseliyor. Bu pazarlarda da var olmaya devam edeceğiz.”
Amerika’nın uyguladığı ticaret politikası önlemleri ve Section 232 kapsamındaki yüzde 25 verginin Türk çelik sektörünü çok fazla etkilemediğini dile getiren Aslan, “Oradaki pandemiden dolayı iç tüketimin düşmesiyle ithalatı da azalttılar. Sadece Türkiye’den değil Avrupa’dan da alımlar azaldı. Ayrıca, Trump’ın 3 sene önce koyduğu yüzde 25 vergiden dolayı iç piyasadaki kâr marjlarını çok artırdılar ve yeni yatırımlarını 2021’de devreye sokacaklar. Bu nedenle, 2021’de ABD belki de ithalat yapmayacak” ifadelerini kullandı.

“Pandeminin etkisinin zayıflaması ile faaliyetlerimize tekrar hız vereceğiz”
Birlik olarak 2020’de planladıkları çoğu faaliyeti pandemi dolayısıyla gerçekleştiremediklerini söyleyen Adnan Aslan, pandeminin etkisinin zayıflaması ve aşının dünya genelinde yayılması ile birlikte faaliyetlerine tekrar hız vereceklerini kaydetti. Aslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öncelikle devam eden UR-GE projelerimiz kapsamında üyelerimizi ihraç pazarlarındaki alıcılar ile buluşturmaya devam edeceğiz. Bu gibi B2B organizasyonlar haricinde, fuar katılımları ile hem sektörümüzün, hem de firmalarımızın tanınırlığını artırmayı sürdüreceğiz. Öte yandan, uluslararası alandaki gelişmeleri takip etmek adına sektörümüzdeki önde gelen konferansları izlemeyi ve bu konferanslara katılım göstermeyi planlıyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, üyelerimizi ziyaret ederek sorunlarını dinlemeyi ve onlardan gelen talepler doğrultusunda eğitimler vermeyi sürdüreceğiz. Tüm bu pazar geliştirme çalışmaları dışında, sektörümüzü savunmak adına ticaret politikası önlemlerine yönelik çalışmalarımıza devam edecek ve firmalarımızı haksız uygulamalardan korumaya çalışacağız.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ