Makine Haber

Can ve mal güvenliği sağlayan kaçak akım röleleri

Kaçak akım koruma rölesinin görevi; yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımı algılamak ve algılanan kaçak akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. Söz konusu ürünler, devreye giren-çıkan akım eşitliği esasında çalışmaktadır.

Can ve mal güvenliği sağlayan kaçak akım röleleri

Viko

Elektrikli cihazlarda ve devrede oluşabilecek kaçak akım, her zaman toprağa ulaşma eğilimindedir. Doğrudan ya da dolaylı olarak maruz kalındığında, akım insan vücudundan geçerek ciddi bir elektrik şokuna neden olabilir. Kaçak akım; insan vücudunda doku yanıklarının yanında, kas spazmları, nefes alma zorluğu, kalp ritim bozukluğu, bilinç kaybı ve ağır yaralanma gibi hayati tehlikesi bulunan sonuçlar doğurabilir ve ölüme sebep olabilir. Yaşam alanlarında ve çalışma mekânlarında oluşacak kaçak akımlar, insan hayatını tehdit eder ve yangın tehlikesi taşırlar. Güvenlik için kaçak akım rölesi kullanılması son derece önemlidir.
Kaçak akım koruma rölesinin görevi; yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımı algılamak ve algılanan kaçak akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesmektir. Söz konusu ürünler, devreye giren-çıkan akım eşitliği esasında çalışmaktadır. Viko kaçak akım rölesi, elektrik sistemine giren ve çıkan akımın eşit olmadığı durumlarda, sistemdeki gerilim eşitsizliğinden mevcut kaçağı hassaslıkla algılamakta ve sorunsuz şekilde enerjiyi kesmektedir.

Neden 30mA?
İnsan vücudunun elektrik akımından zarar görme eşiği 30mA’dır. 30mA’ya kadar olan kaçak akım değerleri insan vücudu için büyük risk taşımazken, bu değer üzerindeki akımlar tehlike oluşturmaktadır. 30mA eşik değeri olarak belirlenen ve elektrik tesisatına bağlı olması gereken kaçak akım röleleri, kaçak akımı bu değer üzerine çıkmadan algılar ve tehlikeyi engeller. Evlerde ve iş yerlerinde kaçak akım röleleri mutlaka kullanılmalı, hayati önem taşıdığı için ne olursa olsun devre dışı bırakılmamalıdır. Kaçak akım koruma rölesi, insanların elektrikle doğrudan ve dolaylı temaslarına, cihazların da yalıtım hatalarına ve yangın riskine karşı korunabilmesi için kullanılması zorunlu bir cihazdır. Kaçak akımın derecesi insan vücuduna etki etmeyecek kadar küçük olabileceği gibi çok yüksek değerlerde olup, ağır yaralanmalara ve ölümlere de yol açabilir. 30mA değerinde kaçak akım koruma rölesi, insan hayatını korumak; 300mA değerinde kaçak akım koruma rölesi ise, yalıtım hatalarından kaynaklanan yangın riskini önleme amacıyla tercih edilmelidir.

Üstün ve hassas koruma sağlıyor
Güvenli tasarımı ile birlikte basit ve sağlam bir çalışma mekanizmasına sahip olan Viko kaçak akım röleleri; yenilik ile verimliliği, esneklik ile işlevselliği birleştirerek, konut, ticari ve endüstriyel sektörde kullanım için tasarlanarak üretiliyor. Söz konusu ürünler; 30mA’da hayat, 300mA’da da tesisat koruma için çalışıyor.
Kaçak akım röleleri; topraklama sistemi ve sigortalarla birlikte sistem tamamlayıcısı olarak kullanılmalıdır. Viko kaçak akım röleleri, otomatik sigortalar ile tasarımsal uyumluluğu sayesinde, iğne ve çatal tipi busbar bağlantısına uygun terminalleriyle özellikle pano uygulamalarında hızlı ve kolay montaj özellikleriyle müşterilerine çözüm sunuyor.
Düzenli kontrol için aylık test butonu ve IP20 sınıfı elle temasa karşı yüksek korumalı bağlantı terminalleri de, Viko rölelerinin özellikleri arasında yer alıyor. Teknik olarak ise, 2 veya 4 kutup, 30mA ve 300mA hata akım kesme değeri, 25A-80A arası beyan akım değerleri ve 6kA kısa devre kesme kapasitesi de, bu rölelerinin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ