Makine Haber

Yüzey kaplama sektörü panelde masaya yatırıldı

PaintExpo Eurasia ve Surtech Eurasia 2019 fuarları kapsamında, Dünya Gazetesi’nden Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Panele; GALDER Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, TUCSA Başkanı H. Yener Gür’eş ve VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören konuşmacı olarak katıldı.

  • 09 Kasım 2019
Yüzey kaplama sektörü panelde masaya yatırıldı

PaintExpo Eurasia ve Surtech Eurasia 2019 fuarları kapsamında düzenlenen panelde, önemli isimler yüzey kaplama sektörünü masaya yatırdı. Dünya Gazetesi’nden Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; Genel Galvanizciler Derneği (GALDER) Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Başkanı H. Yener Gür’eş ve VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören konuşmacı olarak katıldı.

Kınoğlu: “Korozyon devlet meselesi olmalı”


Korozyonun önlenemediğini; ancak korozyondan korunmanın mümkün olduğunu vurgulayan GALDER Başkan Yardımcısı Alim Kınoğlu, “Yapılan araştırmaya göre, GSYİH’nın 3,1’i korozyonla kayboluyor. Bu rakam, Türkiye’deki en büyük bakanlığımızın bütçesinin bile 2-3 katı kadar kayıp olduğunu ortaya koyuyor. Korozyon; ‘kapalı alanda sigara içilmez’ gibi kampanya gerektiren bir devlet meselesi olmalı. Korozyonun hazinemize verdiği kayıpları önlememiz gerekiyor” dedi.
Galvanizli malzemenin birçok avantaj sağladığını söyleyen Kınoğlu, ürünlerin galvaniz sayesinde 70 yıl dayanabildiğini bildirdi. Kınoğlu, kamunun ihale şartnamesine korozyonu koyması gerektiğini de ileri sürdü.

Gür’eş: “Korozyon milli bir mesele”


Korozyonun milli bir mesele olduğunun savunan TUCSA Başkanı H. Yener Gür’eş ise, şöyle konuştu: “Dünya her yıl korozyon nedeniyle 2,5 trilyon dolar zarar ediyor. Korozyonun yüzde 95’i çelik kaynaklı. Bizim tahminimize göre, Türkiye’nin kaybı ise 50 milyar dolar civarında. Bu kaybın yüzde 15-35’ini geri kazanmak mümkün. Yüzde 15’i geri kazanılsa bile, bunun yıllık değeri 7,5 milyar dolar olur. Devlet her yıl bu amaçla 1 milyar dolar harcasa dahi, yine de kazançlı hale geliriz.”
Geçen yıl çelikte çok başarılı bir ihracat politikası izlendiğini dile getiren Gür’eş, “Çelik üretiminde dünyada 8’inci sıradayız. Yaklaşık 38 milyon ton çelik üretim kapasitemiz var. İhracatta ise, dünyada 14 milyar ile 6’ıncı sıradayız. İthalatımız da azalmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Güngören: “Yüzey kaplama dönüşüyor”


Yüzey kaplamanın dönüştüğünü vurgulayan VIG Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Güngören, de, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sistemler, robotlarla veya robotik uygulamalarla dönüşmeye başlıyor. Biz, son hazırladığımız bir projeyi bu şekilde tasarladık. Projelerde bundan sonra ara ve direkt kademe elemanlarının bulunmasının zorluğu ve tekrarlanabilir kalitenin sağlanmasından dolayı yüzey kaplama tamamen karanlık odaya geçiyor.”
Yüzey kaplama sektörünün 250 milyon Euro’nun üzerinde bir hacmi olduğunu söyleyen Güngören, yakın gelecekte ekonomik hareketlilikle birlikte sektörün 500 milyon Euro’ya ulaşacağını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ