Makine Haber

Yüksek ilerleme ile kaba işleme için yeni çelik tornalama kalitesi

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, yeni nesil çelik tornalama serisinde yeni bir kaliteyi sunuyor. GC4405 kalitesi, özellikle sert çeliklerde, stabil koşullarda yüksek talaş kaldırma oranları için ilk tercihtir. Daha yumuşak çeliklerde kuru işleme imkanı, daha sürdürülebilir işlemenin önünü açmaktadır.

  • 24 Ekim 2023
Yüksek ilerleme ile kaba işleme için yeni çelik tornalama kalitesi

Sandvik Coromant

GC4425 ve GC4415 çelik tornalama kalitelerini piyasaya süren Sandvik Coromant, yeni nesil kaliteler her yönden rafine edilerek önceki kalitelere kıyasla takım ömründe ortalama yüzde 25 artış sağladı.
Sandvik Coromant Ürün Uygulama Uzmanı Torbjörn Ågren, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “GC4405’in piyasaya sürülmesiyle, yüksek ilerleme ile kaba işleme alanında çelik tornalama kalitesi zincirini tamamlamış oluyoruz. Spesifik uygulamalara uygun doğru kalitenin seçilerek uygulanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışıyoruz. GC4425 kalitesi geniş bir uygulama aralığında yüksek aşınma direnci, ısıl direnç ve tokluk sağlarken; GC4415 kalitesi daha fazla ısıl direnç gerektiğinde gelişmiş performansıyla GC4425’i tamamlayacak şekilde tasarlandı. GC4405 kalitesi, plastik deformasyon özelliklerinin zorlu olduğu stabil koşullarda yüksek talaş kaldırma oranlarına sahip yüksek ilerleme ile verimlilik optimize edici olarak kullanılmalıdır.”

Daha yüksek verimlilik
Yeni kalitenin sunduğu özellikler arasında, yüksek ilerlemeli uygulamalarda plastik deformasyonu azaltacak optimize edilmiş mikro yapıya sahip yeni bir karbür alt tabaka bulunmaktadır. Plastik deformasyon direncindeki önemli artış, uygulama aralığında daha sert çeliklere doğru ciddi bir genişleme ve mevcut GC4305 kalitesine kıyasla daha yüksek verimlilik sağlamıştır.
Yeni kalite GC4405, ikinci nesil Inveio kaplama teknolojisine sahiptir ve bu kaplama versiyonu özellikle P05 uygulamalarında yaygın olan krater aşınmasıyla mücadele etmek üzere tasarlanmıştır. İkinci nesil Inveio’yu önceki nesilden farklı kılan özelliği alüminyum kaplamasıdır. Kaplamadaki kristaller, aşınma direncini artırmak ve daha tutarlı bir kalite ve performans sağlamak üzere üst yüzeye doğru dikey bir konumda sıralanır.

Takım ömründe önemli oranda bir artış
Yeni kalite, özellikle 300 HB üzeri sertlikte çelikleri işlerken verimlilikte ve takım ömründe önemli oranda bir artış sağlar. Bu kalite daha yumuşak çeliklerin işlenmesi için de uygundur. Bu durumda kesme sıvısına ihtiyaç duyulmaz; bu da sürdürülebilirlik açısından dikkate değer bir fırsattır.
Mevcut GC4305 kalitesi ve GC4405 yeni nesil çelik tornalama kalitesi arasında gerçekleştirilen kapsamlı testler, takım ömründe yüzde 30 ile yüzde 130 arasında değişen bir artış olduğunu göstermektedir. Bu da esas olarak plastik deformasyon ve krater aşınması direncinin önemli ölçüde iyileştirilmesinin bir sonucudur.
GC4405 kalitesi, sabit koşullarda ve uzun süreli kesimlerde sürekli kaba işleme ve yarı ince işleme uygulamaları için tavsiye edilir. 300 HB üzeri sertlikte çeliklerde orta, kaba talaş işleme veya silici geometriler ile yüksek ilerlemeli işleme veya 300 HB altındaki yumuşak çeliklerde yüksek ilerlemeli ve/veya yüksek hızlı işleme için uygundur.
Kalitenin, ISO uygulama alanı P05’te (P01–P10) uygulanması gerekir. Düşük alaşımlı sertleştirilmiş çelik (P2.5) için optimize edilmiştir. Ancak düşük alaşımlı çelik (P2.1) ve alaşımsız çelikte (P1.2) yüksek verimlilik uygulamaları için de tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ