Makine Haber

Yöneticilerin yapıcı tavırları, çalışanların işe bağlılığını yüzde 30 artırıyor

Leadership IQ’nun koronavirüs döneminde uzaktan çalışanların motivasyonu hakkında yaptığı araştırmada, çalışanların yüzde 26’sının motive ama mutsuz olduğu sonucuna ulaşıldı. Şirketin yaptığı diğer bir araştırmaya göre ise, yöneticilerin yapıcı tavırları çalışanların işe olan bağlılığını yüzde 30 oranında artırıyor.

  • 15 Mayıs 2020
Yöneticilerin yapıcı tavırları, çalışanların işe bağlılığını yüzde 30 artırıyor

Araştırma şirketi Leadership IQ, pandemi döneminde uzaktan çalışan 31 bin 664 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, çalışanların yüzde 26’sının motive ama mutsuz olduğunu belirledi. Araştırma, çalışanların mutsuz olmalarına rağmen yüzde 100 çaba göstermeye odaklandıklarını ortaya çıkardı.
Leadership IQ’nun 11 bin 308 çalışanla gerçekleştirdiği çalışan bağlılığı hakkındaki bir diğer araştırmaya göre, çalışanların işlerini sahiplenmesindeki en büyük etken yöneticinin çalışan başarısını takdir etmesi. Araştırmaya katılan çalışanların, başarılarının takdir edilmesi durumunda iş yerlerine olan bağlılıklarının yüzde 21 oranında arttığı tespit edildi. Araştırmadan çıkan bir diğer bulgu da, yapıcı tavırlar sergileyen yöneticilerin bu sayede çalışan bağlılığına yüzde 30 oranında katkı sunması oldu.

Toprak: “Çalışan bağlılığının temelinde güven duygusu var”
Çalışan bağlılığının güvene dayalı kurum kültürü ile sağlanabildiğine dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Çalışan bağlılığının temelinde güven duygusu bulunuyor. Koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışma modelinin çalışma hayatını yeniden şekillendirmesi, güvene dayalı kurum kültürünün değerini daha net görmemizi sağladı. Kriz zamanlarında çalışan bağlılığını korumanın, yüksek turnover oranlarını ve buna bağlı maddi kayıpları azaltmanın en iyi yollarından biri; etkin bir güvenilirliğe sahip ve üst düzey performans sergileyen bir kurum kültürünün yaratılmasından geçiyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ