Makine Haber

Universal Robots’un eğitim kampanyası ile binlerce öğrenci cobot teknolojisi ile tanışacak

Yeni bir kampanyaya imza atan Universal Robots, hayata geçirdiği ve tüm okulları kapsayan eğitim kampanyası ile birlikte, sektörlerin dijital dönüşüm sürecinde talep ettiği özelliklere sahip nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi hedefliyor.

Universal Robots’un eğitim kampanyası ile binlerce öğrenci cobot teknolojisi ile tanışacak

Universal Robots, kolaboratif robotik eğitim aracı Universal Robots Cobot Eğitim Kiti ile cobot teknolojisini sınıflara getiriyor. Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde UR3 cobotu ile devam eden kampanyada öğrenciler; Türkçe, ücretsiz ve çevrimiçi UR Akademi eğitimlerine katılıyor, cobotun kurulumu ve programlanmasıyla ilgili temel bilgiler ediniyor. Türkiye genelinde yaygınlaşması hedeflenen kampanya ile yıl sonunda birçok okulda binlerce öğrenci, cobot teknolojisiyle tanışacak.
Gerçek cobotların sınıflarda yer alacağı Universal Robots Cobot Eğitim Kiti ile öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde robot çevre elemanları ve ekosistemiyle ilk uygulamalarını yapacaklar. En son eğitim ve simülasyon yazılımları sayesinde gerçek durumlar ve problemler üzerinde çalışacak öğrenciler, kolaboratif robot programlamayı öğrenecekler. Öğrenciler, öğretmenler ve akademisyenler, şirketin hazırladığı dokümanlarla derslerini destekleyecekler. Temel seviye, ileri seviye ve uygulama eğitimleri sonrası öğrenciler sertifika alabilecekler.

Gök: “Pilot uygulamamızdan oldukça başarılı sonuçlar alıyoruz”


Endüstri 4.0’a geçiş sürecinin devam ettiği günümüzde, robotlarla birlikte çalışmanın önemine değinen Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Robotik otomasyonun herkes için ulaşılabilir olmasının önemine inanıyor ve bunun için çevrimiçi etkileşimli eğitim, seminer, offline simülasyon, e-kitaplar ve bloglar gibi birçok imkânı web sayfamızda 7/24 ücretsiz bir şekilde sunuyoruz. Cobotları herhangi bir alandaki okul, teknik lise ve üniversite iş birliklerimizle sınıflara taşıyarak, gelecekte her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyacağımız nitelikli insan kaynağını erken yaşlarda yetiştirmek, farkındalık yaratmak için eğitim kampanyası başlattık. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, 2025’te mevcut işlerin yarısından fazlası otomatikleşecek ve Endüstri 4.0 dönüşümü ile 58 milyon yeni iş ortaya çıkaracak. Bu rakamlar, geleceğin iş dünyasının, otomasyonun farklı alanlarında uzmanlaşmış profesyonellere ihtiyaç duyacağını gösteriyor. Ülkemizi ve gençlerimizi geleceğe hazırlamak için eğitimin rolününün büyüklüğüne inandığımız için böyle bir kampanyaya hayat verdik. Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde devam eden pilot uygulamamızdan oldukça başarılı sonuçlar alıyoruz. Öğrenciler, derslerini cobotumuz ve eğitim kitimizle birlikte hem sanal, hem de fiziksel olarak deneyimleyebiliyor ve geleceğin üretim modeline hazırlanıyorlar” diye konuştu.

“Öğrencilerin gelişimini sürekli destekliyoruz”
Günümüzde birçok okulun robotik ve kodlama gibi dersleri ilkokul sıralarında vermeye başladığını da hatırlatan Gök, şunları söyledi: “Kampanyamız; Endüstri 4.0 becerileri, cobot teknolojisi, akıllı üretim ve yapay zeka gibi alanlarda mesleki eğitimler vermesi sebebiyle, uluslararası alanda okullar arası teknoloji eğitimi farkının kapatılması açısından da oldukça önemli. UR Cobot Eğitim Kitimizde yer alan; UR+ platformu, öğretmen eğitimi, UR Akademi olanakları ve çevrimdışı simülatörlerimizle öğrencilerin her an yanında oluyoruz ve onların gelişimini sürekli destekliyoruz. Yine UR cobotumuz, kamera ve tutucu eklentileri, 3D baskı planları, uygulamalı çalışmalar ve eğitim dokümanlarıyla da öğrencilerin yeni ufuklara açılmalarını sağlıyoruz. Cobotlarımızla sadece üretim anlamında değil, eğitim anlamında da bazı şeyleri değiştirmek istiyoruz. Bu kampanya sayesinde birçok okula ve öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için de gerekli çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ