Makine Haber

Tofaş’ın yapay zeka yazılımı Londra’dan ödülle döndü

Tofaş, dünyanın en önemli kalite enstitülerinden olan The CQI tarafından ödüllendirildi. Londra’da düzenlenen Uluslararası Kalite Ödülleri Töreni’nde şirketin geliştirdiği Garanti 4.0 Tahminleme Sistemi, ‘Geliştirme Sistemleri’ kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

  • 30 Aralık 2019
Tofaş’ın yapay zeka yazılımı Londra’dan ödülle döndü

Dünyanın en önemli kalite enstitülerinden The CQI’ın (Chartered Quality Institute) düzenlediği Uluslararası Kalite Ödülleri (International Quality Awards), Londra’da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Tofaş, geliştirdiği yapay zeka tabanlı yazılım Garanti 4.0 Tahminleme Sistemi ile bu yılki Uluslararası Kalite Ödülleri’nin ‘Geliştirme Sistemleri’ kategorisinde birincilik ödülüne lâyık görüldü. Törende Tofaş adına ödülü, Kalite Metot ve Planlama Yöneticisi Özcan Çavuşoğlu ile Kalite Metot ve Planlama Uzmanı Hakan Ersoy aldı. Yazılım, ürün üzerinde yaşanacak olası kalite sorunları oluşmadan elimine edilmesine imkân sağlayarak, müşteri memnuniyetine olumlu yönde katkı sağlıyor.

Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırlandı
2017’de çalışmalarına başlanan Garanti 4.0 Tahminleme Sistemi’nin çıkış noktası, manuel yöntemlerle limitli veri analizi yapabilen klasik yazılımlar yerine geliştirilen iş zekası çözümü oldu. Sistem, tamamen Tofaş çalışanları tarafından yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda daha çok veri analizine hazır hale getirilerek gelişimini tamamladı.
Araçların geçmiş garanti maliyeti verilerini 100’den fazla olasılık ve 1000’den fazla algoritmaya tabi tutan sistem, gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek garanti maliyeti harcamalarını yüzde 95 doğrulukla tahmin edebiliyor. Böylece hem maliyetlerden, hem de zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ