Makine Haber

TİM, ihracat verilerini Denizli’de açıkladı

Türkiye’nin ekim ayında gerçekleştirdiği ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne göre 16 milyar 336 milyon dolar olurken; 2019’un ilk 10 aylık dönemindeki ihracat yüzde 2,1’lik artışla 149 milyar dolara, son 12 ayda da 180 milyar dolara ulaştı.

  • 02 Kasım 2019
TİM, ihracat verilerini Denizli’de açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla ekim ayı geçici dış ticaret verilerini Denizli’de açıkladı. Söz konusu dönemde ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre 16 milyar 336 milyon dolar olurken; yılın ilk 10 ayında ihracat yüzde 2,1’lik artışla 149 milyar dolara, son 12 ayda da 180 milyar dolara ulaştı.
Ekim ayının lideri, 2,82 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü olurken; 1,93 milyar dolar ile kimyevi maddeler sektörü ikinci ve 1,55 milyar dolarla da hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü üçüncü sırada yer aldı.

Gülle: “Korumacılık rüzgârı etkisini sürdürüyor”
Küresel piyasalarda korumacılık rüzgârının etkilerini sürdürmeye devam ettiğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel yatırımların karşı karşıya kaldığı durağanlık sonucu, hâlihazırda zaten negatif seviyelere inen faiz oranlarının daha da inebileceği beklentisi piyasalara hâkim olmuş durumda. ABD Merkez Bankası FED, geçen haftaki toplantısında bu sene üçüncü kez faiz indirimi gerçekleştirerek gösterge faizlerini 1,50 -1,75 bandına indirdi. Avrupa Merkez Bankası ise, son gerçekleştirdiği toplantıda faiz değişikliğine gitmese de, politika faizini sıfırda, mevduat faizini ise eksi 0,50 seviyelerinde sabit bıraktı. Ayrıca, 1 Kasım itibariyle 20 milyar Euro tutarında bir tahvil alım programına tekrar başlayacağını duyurdu. Bilhassa Avrupa’da, küresel gelişmelerin yarattığı belirsizlik; piyasada kredi muslukları sonuna kadar açık olmasına rağmen, toplumun talebinde ve yatırımlarda bir canlanma ibaresi yaratamıyor. Bu durum da, dünya ticaretini ve küresel büyümeyi doğrudan etkiliyor” dedi.

“Türkiye’nin büyüme beklentisi yükseltildi”
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2019 yıl sonu büyüme beklentisinin dünya için yüzde 3’e çekildiğini hatırlatan Gülle, şöyle devam etti: “Ülkemiz için büyüme beklentisi ise, ekim ayında revize edilerek yüzde 0,2’ye yükseltilmiş durumda. Önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Fitch’in, dün Türkiye raporunda görünümü yükselterek ekonomimizin özellikle dengelenme noktasında ilerleme kaydettiğinin altını çizmesi de, Türkiye’nin çizmiş olduğu toparlanma tablosunu onaylar nitelikte.”

İsmail Gülle, “İhracatçılarımızın dinamizmleri ve stratejik kararları sayesinde ihracatımız, doğru rota tespitleri ile rakiplerimizin üzerinde artışlar sergilemeye devam ediyor” dedi.

 

“İhracatımız iyi seyrini sürdürüyor”
Yılbaşından beri küresel ticaret savaşlarının ve ekonomi-politik çalışmaların negatif etkisine rağmen, ihracatın öngörüldüğü gibi aylık performansındaki iyi seyrini devam ettirdiğini kaydeden İsmail Gülle, “2019 yılında küresel ticaretin içerisinden geçtiği zorlu sürece rağmen, Türkiye olarak ihracatta olumlu bir grafiğe imza atıyoruz. Yakın dönemde Barış Pınarı Harekatımız sonucunda ülkemize yönelik yaptırım tehditlerine rağmen ihracatımız başarılı seyrini sürdürdü. Rakiplerimiz ve hedef pazarlarımız ile karşılaştırdığımızda, ülkelerin 2019’da sergiledikleri ihracat performansları ülkemizin başarısını daha da öne çıkarır nitelikte” diye konuştu.

“İhracat ailemiz her geçen gün büyüyor”
2019 yılının ilk 8 aylık ihracat verilerini açıklayan ülkelerden Güney Kore’nin dış satışlarının yüzde 9,6 daraldığının altını çizen Gülle, Birleşik Krallık’ta söz konusu düşüşün yüzde 5,9, Almanya’da yüzde 5,6, İspanya’da yüzde 4,7 ve Güney Afrika’da da yüzde 5 olduğunu bildirdi. Dünya devi Çin’in ise, yüzde 0,3’lük sınırlı bir ihracat artışı gerçekleştirdiğinin altını çizen İsmail Gülle, şöyle devam etti: “Ülkemiz ise, ilk 8 ayda yüzde 2,9 artış oranına imza atmıştı. Dolayısıyla, ihracatçılarımızın dinamizmleri ve stratejik kararları sayesinde ihracatımız, doğru rota tespitleri ile rakiplerimizin üzerinde artışlar sergilemeye devam ediyor. Sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın odak noktasında olan ihracat ailemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor.”

“İhracat yapan firma sayısı ithalat yapanları geride bıraktı”
İhracat yapan firmaların sayısının 13 yıldır ilk defa ithalat yapanları geride bıraktığına dikkat çeken TİM Başkanı Gülle, “2018 yılında 79 bin 773 ithalatçımız var iken, ihracatçı sayımız 83 bin 286’e yükseldi. Çok daha başarılı rakamlara ulaşabilmemiz adına, firmalarımızın finansman olanaklarına erişimi kritik önemde. Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı son gelişmeler, 1 Kasım itibariyle faizlerin 11-14 bandına inmesi ve ek istihdama sağlanan krediler gibi adımlar, bilhassa yatırım ortamının da iyileşmesi adına memnuniyet verici gelişmeler. Özellikle girdi maliyetlerindeki artışa karşın, hükümetimizin dengeleyici kur politikasından vazgeçmemesi ihracatçılarımız için en önemli önceliklerden birisi” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ