Makine Haber

Üretim sanayisinin tüm paydaşları Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde buluştu

Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde ve Chem Media/Artkim Group iş birliği ile düzenlenen 3. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde, Türk sanayisinin önde gelen isimleri ile ulusal ve uluslararası uzman konuşmacılar ‘Proses Emniyeti’ni tüm yönleriyle ele aldılar.

  • 13 Mayıs 2022
Üretim sanayisinin tüm paydaşları Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde buluştu

Üretim sanayisinin tüm paydaşları, endüstriyel kazaların önüne geçmek için 10-11 Mayıs tarihlerinde Kocaeli Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen 3. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde bir araya geldi. Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde ve Chem Media/Artkim Group iş birliği ile gerçekleştirilen sempozyumda Türk sanayisinin önde gelen isimleri ile ulusal ve uluslararası uzman konuşmacılar, hem sanayi kuruluşları hem de Türkiye’nin geleceği açısından büyük önem taşıyan ‘Proses Emniyeti’ni tüm yönleriyle değerlendirdiler.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yanı sıra 50’nin üzerinde sivil toplum kuruluşu ve sanayi şirketlerinin desteklediği sempozyum ve sergi alanı, 2.000 kişiyi ağırladı.

Zeytinoğlu: “SEVESO Direktifi konusunda 2013’ten beri çalışıyoruz”
Türkiye’nin en fazla SEVESO kuruluşuna sahip ilk 5 ülkeden biri olduğuna dikkat çeken ve SEVESO kapsamına giren işletmelerin yüzde 13’ünün Kocaeli’nde faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “AB normlarına uyum sürecindeki direktiflerden biri olan ve bugün gündemimizi oluşturan SEVESO Direktifi konusunda da Oda olarak 2013 yılından beri çalışıyoruz. SEVESO kuruluşlarının sayısı karşılaştırıldığında Almanya, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık ve İspanya’nın ardından en fazla SEVESO kuruluşuna sahip 6’ncı Avrupa ülkesiyiz. Bizden sonra gelen Hollanda’yı bile, sahip olduğu SEVESO kuruluşu açısından ikiye katlıyoruz. Bu istatistikler, tehlikelerle karşılaşma ihtimalimizin de daha fazla olduğunu, endüstriyel kazaları önlemek ve bu kazaların etkilerini azaltmak için çok çalışılması gerektiğini anlatıyor” dedi.

“SEVESO kapsamına giren işletmelerin yüzde 13’ü Kocaeli’nde faaliyet gösteriyor”
SEVESO kapsamına giren işletmelerin yüzde 13’ünün Kocaeli’nde faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Zeytinoğlu, şöyle devam etti: “Her yıl dünyada milyonlarca insanın, iş kazası sonucunda hayatını kaybettiğini ve bunun yanında bildirilmeyen veya eksik bildirilen iş kazalarının bu sayıyı artırarak mevcut durumu daha da endişeli bir boyuta taşıdığını biliyoruz. Ülkemizde ise meydana gelen iş kazası ve bu kazalar sonucu hayatını kaybeden kişi sayılarının ne yazık ki, yıllara göre arttığı, resmi verilerde görülüyor. BEKRA beyan sistemindeki verilere göre SEVESO kapsamına giren işletmelerin yüzde 13’ü ilimizde faaliyet göstermektedir. Özellikle bu konu ilimizi çok yakından ilgilendiriyor. Biz de Kocaeli Sanayi Odası olarak bu konuda liderlik edecek birçok projeye imza atmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Tüm bu çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen ilgili Bakanlıklarımıza buradan bir kez daha teşekkür ederiz. Ancak; söz konusu direktif kapsamında gerekli önlemlerin alınabilmesi için tesislerde çok büyük yatırımların yapılması gerekiyor. Bu kapsamda Oda olarak talebimiz; bu konuda yapılacak yatırımlar konusunda teşvik ya da destek mekanizmasının oluşturulmasıdır.”

Çakmak: “Kocaeli, Türkiye gibi dünyaya da örnek olacak uygulamaları üretiyor”
Çok küçük çabalarla, tedbirlerle ve proses düzenlemeleriyle hem ekonomik avantajlar sağlamanın hem de doğrudan insan hayatını etkileyecek çok önemli adımlar atmanın mümkün olduğunu söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise, “Kolaylıkla alabileceğimiz birtakım tedbirleri yeniden konuşarak, bu konuda çıkmış mevzuatları güncelleyerek, uyarlayarak, takip ederek çok büyük faciaların önüne geçebiliriz. Deprem anında, deprem gelmeden önce yapılacak olan şeyler var. Ulaşım ile ilgili, haberleşme ile ilgili, telli/telsiz sistemler ile ilgili atmamız gereken adımlar var. Çok az maliyetlerle çok yüksek verimler elde etmek mümkün. Sanayinin kalbi, üretimin kalbi, birçok teknoloji firması da yine burada. Kocaeli, Türkiye gibi dünyaya da örnek olacak uygulamaları pekâlâ üretiyor ve bundan sonra da üretmeye devam edecek” diye konuştu.

İbrahimcioğlu: “Dijital dönüşüm Proses Emniyeti’nde önemli gelişmelere imza attı”
3. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’ne ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu da, şunları aktardı: “Dünya artık verinin hızlı bir şekilde işlenmesi ve devamına dayalı sistemlerde kullanımıyla dönüyor. Dijital dönüşüm tüm alanları etkilediği gibi Proses Emniyeti anlamında da önemli gelişmelere imza attı. Bilişim Vadisi olarak bizde vizyonumuz doğrultusunda milli teknoloji hamlesiyle dünyayı değiştirecek ulusal ve uluslararası faydalı teknolojilerin üretilmesi için çabalıyoruz. Bu yolda da Proses Emniyeti’nin insan odaklı bir teknolojinin esası olduğunun, insan hayatının ve doğal yaşamı koruyacak bütün süreçlerde bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.”

Şerefhan: “2060 yılında küresel kimyasal üretimin daha da artmasını öngörüyoruz”
Kimya sanayinin, dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olarak faaliyetlerine devam ettiğini ve 2060 yılında küresel kimyasal üretimin daha da artmasını öngördüklerini belirten DYO Boya Fabrikaları İnşaat Boyaları Fabrika Direktörü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, “Endüstriyel ve kimyasal kazaların insan ve çevre sağlığına oluşturabileceği tehditlerin önüne geçebilmek ve bu kazaların etkilerinin azaltılması çok büyük bir önem taşıyor. İşte bu nedenle 3. Proses Emniyeti Sempozyumu, tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda, büyük endüstriyel kazaları önlemek ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarını en aza indirmek, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemler ile ilgili yönetmelik, uygulama, teknik bilgi, Ar-Ge, ürün ve hizmetlerin tüm ilgili sektörlere aktarılması amacıyla önemli bir görev üstlenmiş durumda. Sanayiciler olarak üretim süreçlerimizi daha güvenli hale getirmek büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve çevreye olan etkilerinin azaltılmasını en önemli sorumluluğumuz olarak son derece önemsiyoruz. Bakanlıkların ve 50’nin üstünde STK ve Sanayi şirketlerinin desteklediği bu sempozyumda tüm katılımcıların bu sempozyumdan edindikleri bilgi ve tecrübeleri, iyi uygulamaları kendi çalışma alanlarında/sanayilerinde uygulamalarını hedefliyoruz ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dijital dönüşüm çalışmaları önemli ölçüde hız kazanıyor”
Türkiye’de dijital dönüşüm çalışmalarının ve Proses Emniyeti’nin teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak ilerlediğine dikkat çeken Şerefhan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sanayisinde de dijital dönüşüm (Endüstri 4.0) çalışmaları önemli ölçüde hız kazanmaktadır. Sanayicilerimiz tesislerindeki dijital checkuplar ile işletmelerin dijital olgunluk analizlerini yaparak dijitalleşme yol haritalarını hazırlamaktadırlar. Aslında dijitalleşme sürecinde fırsatları yakalayan ve hızlı uyum sağlayan tesislerin önemli kazanımlar elde ettiklerini biliyoruz. İşte bu noktada Proses Emniyetinde de teknolojik gelişmeleri takip eden ve dijital ikizler ile süreçleri yöneten, modelleme sistemi ile bigdata oluşturan şirketlerde emniyet sistemleri çok daha güvenli olmakta ve kontrollü süreç yönetimleri ile de kaza risklerini en aza indirgemektedir.”

Kocagül: “İSG Video Analiz Yazılım Platformu ile iş kazası riskleri önceden belirleniyor”
Sanayi kuruluşlarının gelişmesinin, sürdürülebilir rekabetçi ve sağlıklı bir yapıda üretim yapmalarının TİSK açısından temel bir öncelik olduğunun altını çizen ve yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi veren Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim ve İcraa Kurulu Üyesi ve KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kocagül ise, “Konfederasyonumuzun 81 ilde temsil ettiği sektörlere ve iş birliğine bakacak olursak 2 milyon çalışandan söz ediyoruz. Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında TİSK ve TİSK Mikrocerrahi Vakfı iş birliği ile işletmelerin daha güvenli üretim yapmalarına yönelik pek çok faaliyet yürütüyoruz. İSG Teknolojilerini Yaygınlaştırma Projesi ile işletmelerde temel olan İSG kültürünü yerleştirmesi, yaygınlaştırması ve daha sağlıklı ve güvenli bir ortam sunulması amaçlanmaktadır. Yapay zeka destekli İSG Video Analiz Yazılım Platformu ile iş kazası riskleri önceden belirlenebilmektedir. TİSK Akademi Online Platformu ile kişisel ve profesyonel gelişim alanlarında, sendikalarımıza ve bağlı iş yerlerine, çalışanlarına ve ailelerine online olarak ücretsiz yararlanabilecekleri bir imkan sunulmaktadır. İSG Forum Tiyatrosu ise, İş Güvenliği yaklaşımı konusunda davranış değişikliğine katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

Özçakır: “Sorunların çözümü için yoğun bir şekilde çalışıyoruz”
Bakanlık olarak, çalışma hayatına mal olan sorunların çözümü için bütün sosyal çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettirdiklerini ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Yardımcısı Semih Özçakır, şunları söyledi: “Ülkemizde büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması hakkında yönetmelik son olarak 2 Mart 2019 tarihinde yayınlanmış olup, bu yönetmeliğin yayınlanmasını takiben Güvenlik Raporu Tebliği, Büyük Kaza Önlemesi Politikası Tebliği, Büyük Kaza Senaryo Dokümanı Tebliği’nin de yayınlanması ile birlikte yönetmelik kapsamında çıkarılması gereken mevzuat çalışmaları tamamlanmıştır. Yönetmelik kapsamında yapılan teftişlerde tespit edilen noksanlıklarını giderme iradesinde olan işverenlerimize süre verilerek noksanlıkların giderilmesini sağlamaktadır. Ancak başkanlarımız tarafından yürütülen teftişlerde edindiğimiz izlenime göre işverenlerimiz ve iş yeri yöneticilerinin proses güvenliği konusunda hiç müfettiş gelmeden sorunlarını çözme iradesinde olmadıklarını tespit etmiş bulunmaktayız.”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Abdurrahman Akman da, ‘SEVESO Yönetmeliği Kapsamında Gelişmeler ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Denetimleri’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Ardından protokol üyeleri ve konuklar, sergi alanında stant açan yaklaşık 40 firmanın stantlarını gezerek bilgi aldı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ