Tedarik zinciri stratejisini belirleyen 3 öncelik

Rockwell Automation tarafından Forrester Consulting’e yaptırılan “İyileştirilmiş İzlenebilirlikle Marka Sadakatini Artırın ve Yatırım Getirisi Elde Edin” araştırmasına göre, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik girişimleri ve müşteri deneyimi gelişmeleri yeni kurumsal tedarik zinciri stratejilerine en çok yön veren faktörler arasında yer aldı.

  • 02 Ağustos 2022
Tedarik zinciri stratejisini belirleyen 3 öncelik

Endüstriyel otomasyon ve dijital dönüşüm alanında dünyanın öncü markalarından Rockwell Automation, Forrester Consulting tarafından yürütülen, 307 genel tedarik zinciri karar vericisinin katıldığı yeni bir çalışmayla; dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik girişimleri ve müşteri deneyimi (CX) gelişmelerinin yeni kurumsal tedarik zinciri stratejilerinin geliştirilmesine yön veren ilk öncelikler arasında olduğunu tespit etti. Rockwell Automation tarafından yaptırılan “İyileştirilmiş İzlenebilirlikle Marka Sadakatini Artırın ve Yatırım Getirisi Elde Edin” araştırmasına göre, tedarik zinciri karar vericilerinin yüzde 57’si tedarik zinciri atıklarını azaltmaya yönelik çalışmalarda bulunuyor. Serileştirme yöntemlerine yatırım yapmış olan şirketlerin yüzde 45’i ise satışlarında yüzde 31 artış yaşıyor.

Çalışmadaki önemli bulgular:
• Sürdürülebilirlik ve görünebilirlik, daha iyi müşteri deneyimi iddiasına öncülük ediyor: Bazı şirketler dijital dönüşüm çalışmaları arasında mücadele veriyor olsa da bu tür çalışmalar, mevcut ortamı geliştiriyor. Şirketler, sürdürülebilirlik ve görünebilirlikle ilgili yeni CX girişimleri sağlamak için izlenebilirliğe yöneliyor. Katılımcıların yüzde 62’si, müşteri deneyimini ve ürünlerini iyileştirmek için izlenebilirlik verilerini kullandıklarını belirtmiştir.
• İzlenebilirlik girişimleri, sahtekarlığa ve sapmaya da çare oluyor: Katılımcıların neredeyse yarısı (%47), şirketlerinin sahtekarlık nedeniyle yıllık satışlarının yüzde 11 ila yüzde 60’ını kaybettiğini ve yüzde 89’u da gri pazara sapmanın kendileri için bir sorun olduğunu belirmiştir. Ancak net bir yatırım getirisi eksikliği, katılımcıların yüzde 45’inin, bu sorunları önleyebilecek izlenebilirlik ve serileştirme çözümlerini uygulamasını engelliyor.
• Kurumların başarısı tam tedarik zinciri görünebilirliği, hızlı ürün geri çağırma ve daha iyi marka sadakatine dayanır: Katılımcıların yüzde 79’u, ürünlerin tedarik zincirindeki konumuna yönelik tam görünebilirliğin şirketlerinin başarısı açısından kritik veya önemli olduğunu belirtirken yüzde 78’i, doğru ürünleri hızlıca geri çağırabilme için aynısını belirtmiştir. Ayrıca yüzde 77’si, daha iyi ürün yönetiminin marka sadakatini iyileştirdiğini söylemektedir.

Fordenwalt: “Marka sadakatini iyileştiriyor”
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Rockwell Automation Sistemler ve Çözümler Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Matt Fordenwalt, “Bu çalışma, kurumların izlenebilirliğinin marka sadakatini iyileştirdiğini ve tedarik zincirlerini optimize ettiğini, ayrıca diğer önceliklerin yanı sıra önemli pazarlarda taklitlerin etkisini azalttığını deneyimlediklerini gösteriyor” dedi.

Akselsen: “Daha yüksek müşteri memnuniyeti elde ediyorlar”
Rockwel Automation, iş birliğiyle dünyanın en büyük süt ürünleri şirketlerinden biri olan FrieslandCampina gibi müşteriler için izlenebilirlik çözümleri oluşturan Kezzler’in CEO’su Christine Akselsen ise, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Şirketler serileştirme girişimlerinin başarı sağladığını görmeye başlasa da daha kapsamlı izlenebilirlik çözümlerine yatırım yapanlar çoğunlukla iyileştirilmiş veri sahipliği, taklitçilik ve gri pazara sapmanın azalması sayesinde tasarruf ve daha yüksek müşteri memnuniyeti elde etmektedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ