Makine Haber

Takım tezgahları için redüktörler

Tornalama, frezeleme ve delme yapmak istendiğinde, bir uygulama diğerine benzemez. Müşterinin ihtiyaçlarına tam ve doğru cevabı verecek bileşenleri bir araya getirerek bunları kullanmak önemli bir unsurdur. İşte bu beklentileri Neugart planet redüktörleri yerine getiriyor.

  • 08 Haziran 2020
Takım tezgahları için redüktörler

Neugart

Ana tahrikin ihtiyacı olan unsurlar; yüksek burulma dayanımı ve optimum bir torktur. İşlenen parçanın mikron (µm) kesinliğiyle konumlandırılması gerektiğinde, boşluk oranı çok küçük olmalıdır. İstenen değer genellikle 1 açısal dakikanın altındadır. Kremayer dişli tahriki varyantlarıyla veya doğru tahrik sistemleri ile (örneğin, anabirim-arabirim fonksiyon yöntemi ile) kombine edildiğinde, Neugart’ın redüktörleri bu tür uygulamalar için biçilmiş kaftandır. Akıllı bir tasarım ve geniş çeşit yelpazesi şirket için son derece doğaldır.
Söz konusu olan ister takım tezgahı, ister parçaların uygulama modülleri, isterse takım tezgahının yan eksenleri olsun; Neugart’ın redüktörleri hiç bir konuda taviz verilmesini gerektirmez. Şirket, optimize edilmiş kütlesel eylemsizlik momenti sayesinde, kolayca konumlandırılabilen tahrikler sunuyor.

İşleme tezgahlarında takım yönetimi en önemli birimlerdendir
Müşterileri için makine konseptlerini ve çözümlerini devamlı olarak optimize eden Heller’in hedefi; sunduğu makineleri iyi bir yapılandırma ile teknolojik zorluklara uyarlamak ve makinelerin kesintisiz verimliliğini sağlamak. Şirket böylece, müşterilerinin üretimde göstermeleri beklenen rekabete dayanıklılık özelliğini yakalamalarına destek sunuyor.
İşleme tezgahlarında özellikle takım yönetimi en önemli birimlerdendir. Takımlar, bir zincir magazininde veya raflı magazinde depolanır ve takım değiştirici için bir kaydırma sistemi veya doldurucu tarafından pozisyonlandırılır.
Yeni takım, takım değiştirici tarafından çalışma birimine ve böylece işleme sürecine sokulur ve buna paralel olarak kullanılan takımlar değiştirilir. Takım yönetiminin optimize edilmesi; takım değiştirme sürelerinin ve takım değiştirme çevrim zamanlarının kısalması ve böylece, müşteriler için işleme sürelerinin daha da hızlanması anlamına gelmektedir.

Makinelerin en ufak bir sorun çıkarmaksızın işletilebilmeleri talep ediliyor
Talepleri alabildiğine yüksek olan müşteriler ve işleme tezgahları uygulayıcıları, makinelerin tüm çalışma süresi boyunca en ufak bir sorun çıkarmaksızın işletilebilmelerini beklemektedir. Öte yandan, yüksek bir makine verimliliği elde edebilmek için; takım tezgahlarının zorlu çevresel koşullardan etkilenmeden ve optimize edilmiş bakım şartları altında çalışması talep edilmektedir. Keserek işleme süreçlerinde kullanılan soğutucu yağlama maddeleri ve bu süreç esnasında oluşan yağ sisi, makine bileşenlerinde kullanılan malzemeye de aşırı talepler getirmektedir. Ayrıca, işleme tezgahında kullanılacak yeni zincir magazininin yapısının modüler olması istenmektedir. Çünkü, magazin farklı makine türlerine adapte edilecektir. Ayrıca Heller, aynı tahrik konsepti ile çok farklı boylardaki zincir magazinlerini tahrik etmek istiyordu. Tüm bunlara ek olarak; tasarımlamada rol oynayan teknik kriterlerin yanı sıra, ekonomik kriterler de merkezi bir rol oynamaktaydı.

Çözüm, Neugart planet redüktörü oldu
Tüm bu beklentilere cevap verecek çözüm, zincir magazini bir servomotorla tahrik eden Neugart planet redüktörü oldu. Aşılması gereken zorluk, takımın takım değiştirici için aktarma pozisyonuna kesin ve hassas bir şekilde pozisyonlandırılmasıydı. Redüktörün bu iş için en yüksek derecede süratlendirilmesi gerekiyordu. Ayrıca, burulma dayanımı da yüksek olmalıydı. Bu koşulların, zincir magazinin farklı yükleme konumlarında bulunması sırasında da bozulmaması gerekiyordu. İşleme tezgahlarının en önemli özelliği takım değiştirme çevrim zamanlarıdır. Takım değiştirme çevrim zamanının kısalığı, takım değiştirmenin hızla yapılmasına ve takımların hazır edilme süresinin kısalığına bağlıdır. Bu da, takım magazininin atik hareket etmesini gerektirir.
Tüm bu kriterler müşteriye önemli maliyet avantajı sağlar. Planet redüktörüne yöneltilen talepler, redüktörün boyutlandırılmasını ve hesaplamasını yapan ücretsiz Neugart Calculation Programı (NCP) ile hesaplandı.
Heller’de Ar-Ge, Malzeme ve Takım Yönetimi Ekip Müdürü olarak görev yapan Achim Wohlfarth, “Temel olarak aldığımız çevrim değerleri ekibimizin yıllardır edindiği tecrübelere göre optimize edilmiş değerlerdi. Bu hesaplamalarda farklı yükleme konumları ve varyasyonları da NCP ile kolayca görüntülendirildi ve planet redüktörün seçimi analizinde hesaba katıldı. Bu şekilde redüktörü hem enerji etkinliği, hem de sürekli kesme mukâvemeti konusundaki verimliliği açısından en iyi şekilde değerlendirme ve belirleme olanağını elde ettik” diye konuşuyor.

Ekonomik açıdan çekici avantajlar sağlıyor
Planet redüktörün bağlanması, kısa zamanda ve kolay montaj sağlayan bir dört köşe flanşla yapılıyor. Neugart planet redüktörü, daha önce kullanılan başka bir üreticinin konseptiyle karşılaştırıldığında, yüksek enerji verimliliği nedeniyle hem Heller’e, hem de makine işletmecesine ekonomik açıdan çekici avantajlar sağlıyor. Uygun redüktör bulunduktan sonra Heller, redüktörü katılık ve boşluk oranı açısından etraflıca test etti.
Wohlfahrt, “Test sonuçları, planet redüktörüne yönelttiğimiz yüksek taleplerin yerine getirildiğini; hâttâ yer yer ötesine geçildiğini gösterdi” diyor.
Beklentilerin yerine getirildiğini doğrulayan başka bir test uygulaması da, zincir magazininin montaj edileceği yer olan Heller İngiltere’de gerçekleştirildi. Bundan sonra iki işleme tezgahı, direkt müşterinin uygulama yerinde yeni redüktör ile test edildi ve müşterinin olumlu geri bildirimi neticesinde Neugart’ın yeni redüktörünün kullanılmasına kesin olarak karar verildi. Planet redüktörünün zincir magazinlerinde seri halinde kullanılmasına geçiş ise, kesintisiz bir süreç olarak uygulandı. İki ortağın birbiriyle uyumu mükemmel bir şekilde gerçekleşti.

Takım tezgahlarında satış sonrası servis de çok önemli bir faktör
Takım tezgahları branşında satış sonrası servis de çok önemli bir faktördür. Bu faktör de, projelendirme sırasında göz önünde bulundurulmuştu. Sunulan bu hizmet kapsamında; daha önce kullanımda bulunan planet redüktöründe aksaklık çıkması halinde, bir önceki modelin Neugart’ın bakım gerektirmeyen yeni planet redüktörü ile uyumluluk içinde değiştirilmesi öngörüldü. Bu hizmet paketi, makine kumanda biriminde yapılacak bir yazılım güncellemesiyle planet redüktörü için gerekli parametrelerin kurulumunu da kapsıyor. Planet redüktörünün Heller’de seri üretimde de kullanılacak olması nedeniyle, makine işletmecisi için hizmet alma gerekliliğinde bu şekilde ek bir güvence oluşturuldu. İhtiyaç duyulması halinde, bu yedek parça daima gönderime hazır bulundurulmakta. Bu hizmetin Heller için ikinci avantajı da, şirketin bu parçayı kendi deposunda bulundurmasına gerek bırakmaması. Takım magazininin zincirli yapısı, magazini son derece esnek yapmakta ve 50-160 takımı farklı birçok varyantlarla hazır bulundurmasını sağlamaktadır. Magazin müşterinin isteğine göre; ya SK 40 veya 50 ya da HSK-A 63 veya 100 takım tutucu ile donatılabilmektedir. Zincir magazinleri Heller makinelerinde modüler olarak kullanılmakta; hem 4, hem de 5 akslı işleme tezgahlarında bulunmaktadırlar. Neugart planet redüktörleri ile tahrik edilen Heller takım yönetim sistemleri, modern bir işleme tezgahına yöneltilen tüm talepleri fazlasıyla yerine getirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ