Makine Haber

Sezgisel ve hızlı yeni kolaboratif robot serisi

Melfa Assista serisi kolaboratif robotlar ve RT VisualBox yazılımı; daha verimli bir üretim gerçekleştirmek, robotik üretim sistemlerinin toplam sahip olma maliyetini azaltmak ve üretim sahalarında çalışanlar arasında yeterli sosyal mesafenin sağlanması gibi yeni ihtiyaçları karşılamak için tasarlandı.

  • 07 Temmuz 2020
Sezgisel ve hızlı yeni kolaboratif robot serisi

Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric; şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlayacak yeni Melfa Assista serisi kolaboratif robotları geliştirdi. Şirket, kolaboratif robot serisi ile birlikte hızlı ve kolay bir sistem kurulumu için RT VisualBox sezgisel mühendislik yazılımını da ilk defa müşterilerinin hizmetine sunuyor.
Melfa Assista ve RT VisualBox yazılımını; daha verimli bir üretim gerçekleştirmek, robotik üretim sistemlerinin toplam sahip olma maliyetini (TCO) azaltmak ve üretim sahalarında çalışanlar arasında yeterli sosyal mesafenin sağlanması gibi yeni ihtiyaçları karşılamak için tasarladı. Yeni kolaboratif robot serisi, sağladığı üretim optimizasyonu ile enerji tüketiminin azaltılmasına yardımcı olacak ve çevreye katkıda bulunacak.
RT VisualBox programlama aracı, robot elleri ve kameralar gibi diğer cihazlarla bağlantı dâhil bir olay zincirinde blok diyagramlar arasında bağlantı kurarak, manevra sıralarının sezgisel bir şekilde oluşturulmasına imkân tanıyor. Program geliştirme ve tasarım süresinin kısalması sayesinde ise, sistemin toplam sahip olma maliyeti azalıyor.

Ek robot programlama maliyeti ortadan kalkıyor
Robot kolundaki özel kontrol paneli, robot hareketlerinin hızlı bir şekilde öğretilmesini ve kaydedilmesini sağlayarak; geleneksel endüstriyel robotlarda gerekli olan hareket programlarını oluşturmak, kaydetmek ve uygulamak için giriş ve kontrol cihazlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Sade tasarıma sahip kontrol panelinde yer alan az sayıda düğme sayesinde, robotlar konusunda uzmanlık bilgisine sahip olmayan ve deneyimsiz kullanıcılar bile sistemi kolaylıkla kurabiliyor ve ek robot programlama maliyeti ortadan kalkıyor.
Robot durumunu gösteren farklı renkler kullanan parlak LED lambası, robot kolunda kolaylıkla görülebilecek bir konumda yer alıyor. LED lambası, robot kullanıcısının robotun durumunu kolay izlemesini sağlarken; geleneksel izleme cihazlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve bu yönüyle yine toplam sahip olma maliyetinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

İnsan operatörlerle birlikte çalışmak için geliştirildi
Mitsubishi Electric’in yeni kolaboratif robotu, güvenlik bariyerlerine ihtiyaç duyulmadan insan operatörlerle birlikte çalışmak için geliştirildi. Üretim tesislerinde çalışanlar arasında yeterli sosyal mesafenin sağlanması gibi yeni gereklilikleri karşılayan robotlar, maksimum güvenlik ve dayanıklılığa sahip cobot kullanım ve programlama kolaylığı sağlıyor.
Robotlar; karmaşık ve hassas montaj görevlerini, hassas iş parçası tutma veya tekrarlayan toplama ve yerleştirme işlemlerini en yüksek düzeyde tutarlılık ve güvenilirlikle yerine getirebiliyor. Aynı zamanda, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt verebiliyor. Robotların uygulama örnekleri arasında; otomotiv montaj hatlarında insan operatörleriyle birlikte çalışma veya üretim hatlarında paketleme gibi işlemler yer alıyor.

Genel kalite standartlarını daha yüksek düzeyde karşılıyor
Melfa Assista, 5 kg anma yüküyle ±0.03mm* gibi olağanüstü düzeyde yüksek bir tekrar hassasiyetine sahip olup, 910 mm yarıçaplara ulaşabiliyor. Bu sayede ürün kalitesini artırırken; kalite kontrol süresini azaltıyor ve genel kalite standartlarını daha yüksek düzeyde karşılıyor.
Melfa Assista’nın sunduğu bir diğer avantaj ise, iş birliği modları arasında geçiş yapabilme özelliği. Normal yavaş hızlardan daha endüstriyel iş birlikçi üretim ortamı için yüksek hızlara geçiş yapabiliyor ve bu sayede, maksimum uygulama esnekliği sağlanırken mümkün olan en iyi yatırım getirisi sunuluyor.

Uluslararası güvenlik ve robotik standartlarına uygun olarak üretildi
Yeni robotlar, ISO 10218-1 endüstriyel robotlar için güvenlik gereksinimleri ve ISO/TS15066 kolaboratif robotlar için teknik şartname gibi uluslararası güvenlik ve robotik standartlarına uygun olarak üretildi. Robotlar, çarpışma algılama gibi güvenlik özelliklerine sahip olarak insanlarla iş birliği içinde çalışacak.
Melfa Assista serisi robotlar, aynı zamanda ABD Ulusal Sanitasyon Vakfı tarafından, gıda ve içecek ürünleri üretimi için onaylanan NSF H1 gıda sınıfı yağları kullanma seçeneği de sunmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda, sertifikalı şirket listesinin ve bağlanabilecek cihazların sayısının artırılarak, robot serisinin uygulama kapsamının genişletilmesi planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ