Makine Haber

Sanayide enerji tasarrufu için KOBİ’ler yeşil dönüşüme geçmeli

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na göre, 1 Ocak 2026 tarihinden itibaren demir-çelik, çimento, gübre, alüminyum, hidrojen ve elektrik üretimi yapan işletmeler ürünlerin üretimi aşamasında salınan sera gazları üzerinden hesaplanan emisyon ticaret sistemi kapsamında parasal bir tutar ödemeye başlayacak.

  • 27 Şubat 2024
Sanayide enerji tasarrufu için KOBİ’ler yeşil dönüşüme geçmeli

Nuri Köse
Atlas Copco Kompresör Tekniği Türkiye Genel Müdürü

Enerji verimliliği, sadece büyük sanayi işletmelerini değil, çalışan sayısı açısından ekonominin yüzde 99,7’sini oluşturan KOBİ’lerin faaliyetlerinin sürdürülebilirliği için büyük bir önem taşıyor. KOBİ’lerin dünyadaki dalgalanmalara karşı dirençli ve rekabetçi organizasyonlara dönüşmesinin yolu enerji verimliliğinden geçiyor. İstihdamın yüzde 71’i, ekonomik katma değerin yüzde 35,5’i, ihracatın yüzde 30,4’ü ve Ar-Ge harcamalarının yüzde 27,1’i tek başına gerçekleştiren KOBİ’ler olmadan sanayide enerji tasarrufundan söz edemeyiz. KOBİ’lerin farkındalığının artırılması ile enerji verimli bir sanayiye sahip olabiliriz.

Üretim sürecinde ortaya çıkan sera gazı miktarı ne kadar az olursa karbon vergisi de o kadar az olacak
Geçtiğimiz yıl sonunda yürürlüğe giren Avrupa Yeşil Mutabakatı, bu sürecin KOBİ’lerin yeşil dönüşümünü önemli hale getirdi. 1 Ocak 2026 tarihinden itibaren demir-çelik, çimento, gübre, alüminyum, hidrojen ve elektrik üretimi yapan işletmeler ürünlerin üretimi aşamasında salınan sera gazları üzerinden hesaplanan emisyon ticaret sistemi kapsamında parasal bir tutar ödemeye başlayacak. Bu sisteme dahil olmayan ülkeler de Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaparken karbon ücretini ithalat yapan firmaya ödemek zorunda kalacaklar. Bu nedenle üretim sürecinde ortaya çıkan sera gazı miktarı ne kadar az olursa karbon vergisi de o kadar az olacak ve üretim maliyetleri düşecek.
Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak enerji verimliliği yüksek teknolojiler ile müşterilerimizin sera gazı salımını düşürerek, üretim maliyetlerini azaltıyor ve bununla beraber piyasadaki rekabet güçlerini artırıyoruz. Alanında uzman enerji danışmanlarımızla sahada yaptığımız ölçüm ve analiz sonuçlarına göre, müşterilerimize en uygun verimlilik çözümlerini sunuyoruz.

Üretimde maliyetleri azaltırken verimliliği yükseltiyor
Sanayide yeşil üretim, ileri teknoloji, üstün kalite, ihracat kapasitesi artışı, endüstriyel kapasitenin dönüştürülmesi, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve rekabetçiliğin artırılması gibi hedeflerin merkezinde “Sürdürülebilir enerji tasarrufu” bulunuyor. Sanayide sürdürülebilir enerji tasarrufunu destekleyen kompresörler, üretimde maliyetleri azaltırken verimliliği de yükseltiyor. Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 43’ü sanayide gerçekleşiyor. Endüstriyel bir hava kompresörünün satın alma fiyatı, kullanım ömrü maliyetlerinin yalnızca yüzde 20’sini, basınçlı hava kompresörleri ise sanayide enerji giderlerinin yüzde 15-20’sini oluşturuyor. Buradaki her tasarruf’, toplam giderine olumlu yansıyor. Sanayide verimlilik açısından oyunun kurallarını yeniden yazan çözümlerimizle tüm endüstrileri yüzde 60’a varan enerji tasarrufu ile tanıştırıyoruz.
Yeşil dönüşüm ve dijitalleşme eğilimleri, kompresör seçiminde maksimum üretkenlik ve güven arayışlarını artırıyor. Bu arayışlara yanıt veren ekipmanlar sanayinin tüm alanlarında daha da yaygınlaşırken, yüksek verimlilik ve tasarruf beklentisindeki üreticiler için de çözüm ortağı oluyor.
Enerji geri kazanımı, merkezi kontrolcü sistemleri, kimyasal tamburlu kurutucu gibi özel sistemlerimizle ürünlerimizin yatırım maliyetlerinin dönüş süresini altı aya kadar düşürebiliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ