Makine Haber

Sanal Kaynak, mesleki eğitim için gerçeğe yakın bir kaynak tecrübesi sunuyor

Kaynakçı adaylarının meslek eğitimi için tamamıyla güvenli ve sürdürülebilir bir çerçeve sunan Fronius’un Sanal Kaynak’ı, 3D gözlükle ve mükemmel bir grafikle gerçeğe yakın bir kaynak tecrübesi sunuyor. Böylece, masraf bakımından tasarruf sağlanırken, yüksek kaliteli bir kaynak eğitimi de elde ediliyor.

Sanal Kaynak, mesleki eğitim için gerçeğe yakın bir kaynak tecrübesi sunuyor

Philipp SCHLOR
Fronius International GmbH-Ürün Müdürü

Gürültü yok, sıcaklık yok, malzeme kullanımı yok: Fronius’un Sanal Kaynak’ı, kaynakçı adaylarının meslek eğitimi için tamamıyla güvenli ve sürdürülebilir bir çerçeve sunuyor. Uçuş simülatörüne benzer bir şekilde 3D gözlükle ve mükemmel bir grafikle gerçeğe yakın bir kaynak tecrübesi yaşatılıyor. Sonuç olarak; aynı anda hem masraf bakımından tasarruf sağlanıyor, hem de yüksek kaliteli bir kaynak eğitimi elde ediliyor.

Teori ve pratikten oluşan bütüncül eğitim konsepti
Fronius, Sanal Kaynak ile en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir meslek eğitimi konsepti oluşturdu. Diğer bilgilerin yanı sıra; örtülü elektrot kaynağı TIG ve MIG/MAG işlemleri hakkında teorik bilgiler sunuluyor ve buna ek olarak bilgi testleri yapılıyor. Bir puan listesi, katılımcıların eğlenceli bir şekilde rekabet edebilmesini sağlıyor.
Fronius’un Sanal Kaynak eğitim planında yer alan pratik kaynak çalışmaları, International Institute of Welding’in eğitimine göre düzenlendi. Böylelikle, kaynakçıların meslek eğitiminde geçerli olan uluslararası standartlara uygun bir eğitim sunuluyor.

Ghost: Eğitmen daima yanında
Pratik işlemlerde öncelikle sanal bir öğretmen olan Ghost, öğrenciyle birlikte çalışma yapıyor. Ghost, adım adım doğru kesme hızını, torç ile iş parçası arasındaki doğru mesafeyi ve açıyı gösteriyor. Öğrenci, Ghost’tan doğrudan geri bildirim alıyor. Görevlerin zorluk derecesi gittikçe artıyor ve sonrasında gerçeğe yakın bir bakış sunan simülasyon modunda Ghost olmadan kaynak yapılıyor. Virtual Welding kaynak işlemlerini kayıt altına alıyor ve bu sayede işlemler daha sonradan tekrar gözden geçirilebiliyor ve canlı bir eğitmenle analiz edilebiliyor.
Öğrenci, yönlendirilmiş pratik çalışmaların ve teorik bilgilerin bu kombinasyonu sayesinde eğitiminin birçok adımını kendi başına kaynak simülatörü ile gerçekleştirebiliyor. Böylelikle, gerçek bir kaynak sistemiyle çalışmadan önce temel bilgileri ve temel becerileri öğreniyor. Eğitim kurumları bu sayede, eğitim kalitesini yükseltebiliyor ve aynı zamanda masrafları azaltabiliyor.

Saha araştırması: Fohnsdorf Eğitim Merkezi
‘SZF’ kısaltmasına sahip olan Avusturyalı Fohnsdorf Eğitim Merkezi, Avusturya’nın meslek eğitimi alanındaki en modern ve yenilikçi kurumlardan biri. SZF, metal tekniği alanında 2010 yılından beri Virtual Welding’i kullanıyor. Şu an pratik kaynak eğitiminin yüzde 30’u simülatörle gerçekleştiriliyor ve dolayısıyla simülatör, eğitimin sabit bir paçası.
Bir saha araştırması kapsamında, eğitimin ne tür etkilere yol açtığı ve ne kadar verim elde edildiği araştırılmıştır:
– 13 meslek eğitimi katılımcısı,
– Yüzde 30 Sanal Kaynak ve yüzde 70 gerçek kaynaktan oluşan 2 haftalık bir eğitim,
– Hem gerçek, hem de sanal olarak yapılan köşe kaynağı (135 P FW FM1 S PB ml) ve boruda köşe kaynağı (135 T FW FM1 S PB sl).
Sanal Kaynak ile meslek eğitiminin masraf verimini belirlemek için, toplam bin 577 gerçek uygulanmış kaynak dikişinin metal, gaz, kaynak teli ve enerji tüketimi değerlendirildi. Bunlar, bin 733 sanal kaynak dikişinin verileri ile karşılaştırıldı.

Daha iyi eğitim kalitesi: Alıştırma yapmak için yüzde 23 daha fazla zaman
SZF, Sanal Kaynak sayesinde, asıl kaynak yapılan zamanı yüzde 23 oranında artırabildi. Böylelikle, sanal olarak kaynak kabininde aynı sürede yapılandan üç kat daha fazla dikiş yapılabildi. Bunun sebebi; özellikle çok zaman alıcı olan test sacı hazırlıklarına, sac soğutma ve kaynak dikişinin temizleme işlemlerine sanal kaynakta gerek olmaması. Sanal bir kaynak için tıklama gerekiyor. Dolayısıyla da, gerekli becerileri öğrenme ve alıştırma yapmak için daha fazla zaman kalıyor.
Sanal Kaynak kullanımı ile sadece çalışma süresinin artmadığını söyleyen SZF’nin kaynak teknolojisi/taşıma alanında eğitmen olan Hannes Krempl, “Bizim için Sanal Kaynak kullanımı, özellikle eğitim kalitesinin artmasına yönelik önemli bir katkı sağladığı için önemli. Ghost sayesinde, her öğrenciye özel bir destekleyici ve doğrudan sanal bir geri bildirim imkânı sunuluyor. Tüm bunları canlı bir eğitmenin sağlaması mümkün değil” ifadelerini kullanıyor.

Masraf tasarrufu: 230 Euro daha az malzeme masrafı
Kaynak simülatörü, eğitim kalitesini artırmasının yanı sıra masraf bakımından verimi de artırıyor. Gaz, tel ve sac gibi tüketim malzemelerinden tasarruf edilmesi sayesinde eğitim önemli oranda daha ekonomik bir hale geliyor.
“Toplam olarak Virtual Welding kullanımında, artan ark yakma süresine rağmen, her katılımcı başına yaklaşık 230 Euro malzeme masrafından tasarruf elde ediyoruz” diye konuşuyor Krempl. Bu sonuçlara göre, kaynak eğitiminde kullanılan sanal eğitimi sayesinde, düşük malzeme kullanımına rağmen son derece yüksek bir verime ulaşılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ