Makine Haber

Öztiryaki: “Türk döküm sektörü, 2020’de Avrupa’da ikinci sırada yer aldı”

Döküm sektörünün sanayinin itici güçlerinden biri olduğunu ve Türkiye’nin önemli sektörleri arasında yer aldığını ifade eden İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türk döküm sektörünün 2020 yılında Avrupa’da ikinci sırada yer alarak önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi.

  • 28 Mart 2021
Öztiryaki: “Türk döküm sektörü, 2020’de Avrupa’da ikinci sırada yer aldı”

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 9 alt sektörlerinden birisi olan döküm sektörü için sektör toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, döküm sektörünün 2020 yılını 7,2 milyar dolarlık ihracatla kapattığı ve Türkiye’nin döküm sektörünün ihracat rakamlarında Avrupa’da ikinci sırada yer aldığı aktarıldı.
Döküm sektörünün güncel gelişmelerinin ve gelecek planlamalarının konuşulduğu toplantı, İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ve İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Gedik’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sanal olarak yapılan toplantıya; TİM Başkanı İsmail Gülle, Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, TOBB Döküm Meclisi Başkanı Uğur Kocaoğlu, TÜDÖKSAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Dökümcüler Birliği Başkanı Umur Denizci katıldı.

“Döküm sektörü sanayinin itici güçlerinden”
Döküm sektörünün sanayinin itici güçlerinden olduğunu ve Türkiye’nin önemli sektörleri arasında yer aldığını vurgulayan Tahsin Öztiryaki, “2020 yılında Türk döküm sektörü Avrupa’da ikinci sırada yer alarak önemli bir başarıya imza attı. İDDMİB olarak, bütün alt sektörlerimizin ihracatını arttırma yönünde çalışıyoruz ve döküm sektörü gibi başarılı olduğumuz bir sektörde de daha iyisini hedefliyoruz. 2020 yılı hem gündelik hayatta, hem de ticaret anlamında pandemi etkilerinin yoğun olarak hissedildiği bir dönem oldu. Döküm sektörü de bu etkileri hissetmiş olsa da, 2020 yılının son çeyreği itibarıyla başlayan toparlanma süreci 2021’nin başlarında da devam etti” dedi.
Döküm sektörünün geçen yılı yüzde 6’lık düşüşle 7,2 milyar dolarlık ihracat ile tamamladığını ifade eden Öztiryaki, sözlerini şöyle noktaladı: “Sektör, dördüncü çeyrekteki toparlanma ile birlikte 2021’e yüksek bir artışla başladı. Ocak-Şubat döneminde ise, yüzde 12’lik bir artış ile 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ