Makine Haber

Robotik süreç otomasyonunun yıldızı parlamaya devam ediyor

Gartner’ın 2018 yılı için global kurumsal yazılım pazarının en hızlı büyüyen segmenti olarak adlandırdığı robotik süreç otomasyonu, geçen yıl yüzde 63 oranında büyüdü. Araştırma şirketi Forrester ise, 2021’de RPA yazılım piyasasının 2,9 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

  • 16 Aralık 2019
Robotik süreç otomasyonunun yıldızı parlamaya devam ediyor

Şirketlerin rutin, yüksek hacimli ve kurallara bağlı işlerini, yazılım robotları aracılığıyla yüksek hızda ve düşük maliyetlerle yönetmelerine olanak tanıyan robotik süreç otomasyonu (RPA), son yılların yükselen değeri oldu. Gartner’ın 2018 yılı için ‘global kurumsal yazılım pazarının en hızlı büyüyen segmenti’ olarak adlandırdığı RPA, geçen sene yüzde 63 büyüdü. Şirketlerin artık çok daha fazla önem vermeye başladığı robotik süreç otomasyonunun yükselişi sürerken; araştırma şirketi Forrester ise, 2021 yılında RPA yazılım piyasasının toplam 2,9 milyar dolara ulaşacağı öngörüsünde bulundu.
Türkiye’de yapay zeka teknolojileriyle ilgili daha doğru bilgi sağlamak ve söz konusu alanda yatırım yapacaklara doğru bir kaynak sunabilmek amacıyla yola çıkan Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi de, düzenli olarak gerçekleştirdiği TRAI Meet-Up etkinliklerinin aralık ayındaki buluşmasında RPA’yı masaya yatıracak. 18 Aralık 2019 tarihinde İTÜ ARI 6 Konferans Salonu’nda düzenlenecek etkinlikte; yapay zeka, dijital dönüşümde RPA’nın önemi ve operasyonel mükemmellik gibi konu başlıkları ele alınacak.

Müşterilerine dijital dönüşümlerinde avantaj sağlayacak araçlar sunuyorlar
Organizasyonlar operasyonel etkinliklerini geliştirmenin yollarını arayıp, eski sistemlerini yeni kurumsal uygulamalarla ve dijital yeniliklerle güncellemeye çalışırken; robotik süreç otomasyonu da teknoloji liderlerinin takip ettiği bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Tahmin edilebilir ve kurallara dayalı görevleri otomatikleştirmek için uygulamaların kullanıcı arayüzüyle etkileşime geçen insan davranışını taklit etmesi ile gerçekleşen RPA çözümleri sunan şirketler, müşterilerine dijital dönüşümlerinde avantaj sağlayacak araçlar sunuyorlar. RPA çözümlerinde dünyanın önde gelen beş büyük şirketinin (UiPath, Automation Anywhere, Blue Prism, NICE ve Pegasystems) 2018 yılındaki pazar payları toplamı, tüm RPA pazarı içinde yüzde 47 olarak açıklanmıştı.

En iyi çözümleri sunmayı hedefliyorlar
Türkiye pazarının veri analitiği/yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu alanında önemli oyuncularından olan ArtiWise, Buck.ai, Lagom, Phexum, Robusta ve Winwai gibi şirketler de, dijital dönüşüm yolculuğunda iş ortaklarına bilgi birikimleri ve uzmanlıklarının öncülüğünde en iyi çözümleri sunmayı hedefliyorlar. İşletmelerin operasyonel süreçlerini geliştirmelerine sundukları en iyi teknolojilerle yardım eden söz konusu şirketler, geniş kapsamlı otomasyon girişimleri için çözümler sunuyorlar. Robotik süreç otomasyonu, mevcut operasyon modellemelerini güncellemek isteyen organizasyonlara manuel ve tekrarlayan işler için maliyet tasarrufu sağlarken; süreçteki insan hatalarını da sıfıra indirerek ortaya çıkacak zararları engelliyor. Öte yandan, organizasyonun çalışan insan gücünün de zaman ve emeğini daha katma değeri yüksek işlere ayırmasıyla da her anlamda avantaj sağlanmış oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ