Makine Haber

Sürücüsüz araçlar, uygun fiyatlı ve çevre dostu bir seyahat çağını müjdeliyor

Dassault Systèmes için CITE Research tarafından gerçekleştirilen anketin sonuçları, 2030 yılının şehir trend ve perspektiflerine ışık tutuyor. Ankete katılanlar, 2030’da hibrit veya elektrikli araçların yaygın hale gelmesini bekliyor ve yaklaşık dörtte üçü de, söz konusu türde bir arabaya sahip olacağını ifade ediyor.

  • 14 Ocak 2020
Sürücüsüz araçlar, uygun fiyatlı ve çevre dostu bir seyahat çağını müjdeliyor

Yaşama, seyahat ve satın alma biçimlerini değiştiren mobilite hayatın tüm boyutlarını dönüştürüyor. Yarının mobilite sistemleri, günümüzde birçok ülkede mevcut sistemlerden muhtemelen çok farklı olacak. Çünkü, önemli yeniliklerin merkezine bireyi ve ortak seyahat sistemlerini yerleştirecek. Yolcuların daha hızlı ve güvenli hareket etmesini sağlayacak akıllı çözümler geliştirmek için ulaşım sistemine yatırım yapılarak; yeni politikalar, gelişkin yaratıcı tasarımlar, yeni çözümler ve yeni teknolojiler geliştirmek gerekiyor. Kirlilik ve trafik yoğunluğu da, bunu gerekli kılan nedenler arasında yer alıyor.
2030’a gelindiğinde, ‘mobilite’ fikri daha hizmet odaklı olacak ve sürdürülebilir bir mobilite sistemine yaklaşacak. Bu konu, Türkiye için de kritik önemde. Çünkü, Türkiye hibrit ve elektrikli otomobil satışlarını artırmayı planlıyor ve tüm büyük otomobil üreticileri, gelecek üç yıl içinde piyasaya elektrikli araçlarını sürmeye hazırlanıyor.

Dassault Systèmes, 2030’da mobilite konulu bir araştırma yayımladı
Bu bağlamda, ulaşım ve mobilite endüstrisinin geleceğini araç inovasyonuyla şekillendiren ve ulaşım ile mobilite alanlarında önemli bir rol oynayan Dassault Systèmes de, ‘2030’da Mobilite’ konulu bir araştırma yayımlayarak; ulaşımın geleceği ve teknolojik ilerlemenin davranışları nasıl değiştireceği üzerine önemli bulgular paylaştı. Dassault Systèmes adına CITE Research araştırma şirketi, konu hakkında ABD’li 1.000 yetişkinle internet anketleri gerçekleştirdi. 19-29 Kasım 2018 tarihleri arasında yürütülen söz konusu anketler, kullanıcıların ev, seyahat ve perakende alanlarına dair müşteri deneyimi beklentilerini ortaya koydu.

2030’da hibrit veya elektrikli araçların yaygın hale gelmesi bekleniyor
Ankete katılanlar, 2030 yılında hibrit veya elektrikli araçların yaygın hale gelmesini bekliyor ve yaklaşık dörtte üçü de, bu tür bir arabaya sahip olacağını ifade ediyor (yüzde 75’i hibrit, yüzde 71’i ise şarjlı hibrit araç veya elektrikli araç kullanacağını düşünüyor). Çalışmaya katılanların yarısından fazlası otonom bir araç (yüzde 63), sürücüsüz bir araç (yüzde 57) veya hyperloop treni (yüzde 51) kullanmayı öngörüyor.
Erkek katılımcılar arasında şarjlı elektrik araç (yüzde 75), otonom araç (yüzde 69), sürücüsüz araç (yüzde 64), hyperloop treni (yüzde 56) ve kişisel hava taksisi (yüzde 43) kullanma beklentisi daha yüksek. Hane geliri 100 bin doların üzerinde olanların da, söz konusu teknolojileri kullanma beklentisi daha yüksek.

Bütün mobilite hizmetlerini 2030’a kadar görmeyi bekliyorlar
Ankete katılanların çoğunluğu, bütün mobilite hizmetlerini 2030 yılına kadar görmeyi bekliyor. Aracını paylaşma beklentisi en çok Y kuşağında (25-34 yaş) yaygın (yüzde 77’si bunu muhtemel görüyor). Erkekler arasında internet bağlantılı park etme beklentisi (yüzde 78) ve aracını paylaşma beklentisi (yüzde 66) daha yaygın.
Genç yetişkinler, faydalar arasından en çok ‘kişiselleşme’ye vurgu yapıyorlar. 18-24 yaş grubunun yüzde 40’ı ve 25-34 yaş grubunun yüzde 38’i, bu konuyu üç temel faydadan biri olarak sayıyor ve otomasyona daha fazla vurgu yapıyorlar.
Daha yaşlı katılımcılar ise, aslen zaman tasarrufuna odaklanıyorlar (35-44 yaş grubunun yüzde 60’ı, 45-54 yaş grubunun yüzde 58’i ve 55 yaş ve üstü grubun yüzde 57’si bunu üç temel faydadan biri olarak görüyor).

Kişisel bilgilerine erişim hakkı vermeye istekli değiller
Ankete katılanlar, hükümete veya özel şirketlere kişisel bilgilerine erişim hakkı vermeye istekli değiller (yarısından fazlası 2030 yılında bunu yapmayacaklarını ifade ediyor). 18-44 yaş arasındaki daha genç katılımcılarda, 45 yaş ve üstü daha yaşlı katılımcılara nazaran bütün bu davranışların gerçekleşme beklentisi daha yüksek (güvenlik amaçlı gözetim hariç). Teknolojiyi hızlı benimsemeye meyilli olanların, bütün bu teknoloji/davranışlara dair beklentisi de daha yüksek.
Özetle; tüketiciler 2030 yılına gelindiğinde, hibrit/elektrikli/otonom araçlara geçiş de dahil olmak üzere, ulaşım alanındaki bir dizi teknolojik ilerlemenin norm haline gelmesini bekliyorlar. Yeni nesil araçların başarısı; gelişmiş yaratıcı tasarımlar, ortak zeka, sistem mühendisliği ve çok alanlı iş birliğini gerektiriyor. Sürücüsüz, internet bağlantılı araçlar; verimli, uygun fiyatlı, temiz ve çevre dostu bir seyahat çağını müjdeliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ