Makine Haber

Reaktör seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Reaktör seçiminde ısıl performans çok önemli bir unsur. Ayrıca, manyetik doyum noktasının olabildiğince yüksek seçilmesi gerekiyor. Uygun seçim yapılmadığı takdirde, kompanzasyon panosunda kondansatör reaktör uyumsuzluğu olacak ve sonuç olarak reaktif güç kompanzasyonu da düzgün yapılamayacaktır.

Reaktör seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Ender KASIM
Elektra Elektronik Ar-Ge Transformatör Müdürü

Enerji kalitesi alanından endüstri ve üretim alanına kadar çok çeşitli uygulamalarda farklı amaçlar için kullanılabilen endüktans bobinleri olan reaktörler, şebeke kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde harmoniklerden etkilenebilecek hassas cihazların zarar görmesinin de önüne geçebiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde reaktör kullanımında artış gözleniyor. Özellikle elektrikli araçların ve bunların şarj sistemlerinin yükselişte olması, reaktörler için tüm dünyada ve Türkiye’de yeni bir pazar oluşturmuş durumda.
Harmonik kaynaklı problemlerin önüne geçiyor
Şebeke kirliliğinin yüksek olduğu madencilik, metal, ergitme ocakları ve tekstil üretimi yapan tesislerde kullanılan makineler, ‘elektriksel kirlilik’ anlamına gelen harmonikleri yükseltmeye yatkın olabiliyor. Bu sektörlerde harmonikleri ortaya çıkaracak yükler oldukça fazla oluyor. Doğru ölçüm yapılıp doğru reaktörler kullanıldığı takdirde ise, uluslararası standartlarda (IEEE-519) zararsız seviyelerde harmonikler standartların altına inmiş oluyor. Böylece, harmonik kaynaklı problemler de önlenebiliyor. Amacımız; tesislerde bu standardın altını yakalamak. Tesislerde standardı yakalayınca; zamansız duruşların gerçekleşme ihtimali azalıyor, verimlilik artıyor, güç kalitesi ile gerilim ve akım dalga şekli iyileştiriliyor. Sonuç olarak, totalde güç kalitesi de optimum düzeye geliyor.

Isıl performans ve manyetik doyum noktasına dikkat
Proje ve kullanım alanına uygun reaktör seçimi yapılırken ısıl performans büyük bir önem taşıyor. Manyetik doyum noktasının olabildiğince yüksek seçilmesi gerekiyor. Enerji kalitesi uygulamalarında kullanılan reaktörler, sürekli olarak tam yükte çalışan reaktörlerdir. Bu ürünlerin ısıl performansları büyük bir önem taşır. Sürekli devrede kaldıkları için kayıplarını düşük seçmek, uzun vadede kendilerini amorti etmelerini sağlar. Ayrıca, reaktörlerin manyetik doyum noktaları da olabildiği kadar yüksek seçilmeli. Her tesisin yükleri ve yük karakteristiği birbirinden farklı olduğu için harmonik yüzde değerleri de değişiyor. Bu harmoniklerin ölçülerek analiz edilmesi ve ardından uygun filtreleme oranlı reaktör seçilmesi gerekiyor. Bu sayede, doğru filtreleme yapılarak optimum çözüm sağlanmış oluyor. Tesisin THDV ve THDI değerlerini ölçmek ve ona göre reaktör uygulaması yapmak da önem arz ediyor. Uygun seçim yapılamazsa, kompanzasyon panosunda kondansatör reaktör uyumsuzluğu olacağı için kompanzasyon panosu uygun çalışamaz. Dolayısıyla, reaktif güç kompanzasyonu da düzgün yapılamaz.

Müşterilerimiz için en uygun reaktörü tasarlayabiliyoruz
Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik; harmonik filtre, şönt, hat ve motor sürücü çıkış reaktörleri üretimi gerçekleştiriyor. 2021 yılında, bu reaktör çeşitlerinin orta gerilim versiyonları üzerine çalışacağız. Rakipsiz tasarım kabiliyetimiz ve geniş saha tecrübemiz ile müşterilerimize en uygun reaktörü tasarlayabiliyor; üretim tekniğimiz ve hassas ölçüm sistemlerimiz ile de tasarladığımız reaktörü en optimum şekilde üretebiliyoruz. Kompanzasyon sistemlerinde kullanılan harmonik filtre reaktörlerimiz en çok sattığımız reaktör tipi. Teknolojinin gelişimiyle yarı-iletken kullanımı artıyor, bunların oluşturduğu yan etkilere; yani harmoniklere karşı koruma sağlayan reaktörlere ihtiyaç da yükseliyor. Ürettiğimiz reaktörler, ülkemizdeki büyük hastanelerde ve Galataport gibi önemli projelerde kullanılıyor. İhracatımızda ise, harmonik filtre reaktörlerinin payı daha fazla. Önümüzdeki senelerde yükselişte olacak elektrikli araç sektörü nedeniyle sürücü giriş çıkış reaktörlerinde de ciddi artış bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ