Makine Haber

PlastEurasia 2019 Fuarı rekorla kapılarını açtı

PAGEV ve TÜYAP işbirliği ile düzenlenen plastik sektörünün en önemli buluşmalarından PlastEurasia Fuarı düzenlenen törenle kapılarını açtı. Bu yıl rekor katılıma sahne olan etkinlik, 40 ülkeden bin 87 firma ve firma temsilcisine ev sahipliği yapıyor.

  • 04 Aralık 2019
PlastEurasia 2019 Fuarı rekorla kapılarını açtı

PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve TÜYAP işbirliğinde düzenlenen dünyanın ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik fuarı olan PlastEurasia (Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı) 29. kez kapılarını açtı. 4-7 2019 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek etkinlik, dünya plastik sektörünün buluşma noktası olmaya devam ediyor.
Son 29 yılın katılım rekoruna imza atan PlastEurasia 2019’da, 40 ülkeden bin 87 firma ve firma temsilcisi yer alıyor. Bu yıl 36 ülkeden alım heyetine ev sahipliği yapan etkinliğe; Çin, Tayvan, İran ve Hindistan gibi ülkelerden milli katılımların yanı sıra, yurtdışından direkt katılan firma sayısı 304 oldu.
TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde toplam 11 salonda düzenlenen PlastEurasia’da; plastik makinelerinden kimyasallar ve hammaddelere, makine yan sanayiinden ısı, kontrol cihazları ve kalıplara kadar birçok farklı alanda faaliyet gösteren firmalar en son teknolojik ürünlerini sergileyecekler. Dört gün boyunca yeni işbirliklerine zemin oluşturacak fuarın 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Eroğlu: “250 bin kişiye istihdam sağlıyor”


Fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türk plastik sektörünün dünyanın en büyük 6., Avrupa’nın ise Almanya’dan sonra en büyük 2. plastik üreticisi olduğunu vurgulayan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, sektörün 34 milyar dolarlık ekonomik değer ve 250 bin kişiye istihdam yarattığını söyledi. Sektörün gelişiminde en önemli konunun teknoloji üretimi ve katma değer olduğunu dile getiren Eroğlu, doğaya bırakılan atıklar nedeniyle gündeme gelen plastikler konusuna da değindi. PAGEV olarak başlattıkları bilinçlendirme ve geri dönüşüm seferberliği hakkında bilgiler veren Eroğlu, “Doğaya bırakılan atıkların yarattığı kirliliğin sorumlusu plastikler değil. Bu atıklar, doğaya ve denizlere kendi kendilerine gitmiyor. Peki plastiksiz bir hayat mümkün mü? Evet mümkün; eskiden plastik yoktu ama bugün sahip olduğumuz pek çok avantaj ve konforu da plastiklerin sağladığını hatırlamamız gerekiyor” dedi.

“Plastikler olmasaydı çok az kişi bugünkü konforu ve rahatlığı yaşardı”
Plastiklerin refahı yaygınlaştıran ürünler olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: “Plastikler olmasaydı çok az kişi bugünkü konforu ve rahatlığı yaşardı. Plastikler sayesinde; milyonlarca insan temiz suya, hijyenik sağlık ürünlerine ulaşıyor, hafifleyen otomobiller ve uçaklar daha az yakıt tüketiyor. Bu sayede uçak biletleri ucuzladı ve daha çok insan seyahat imkânına kavuştu. Kalp kapakçıkları, serum torbaları ve tek kullanımlık şırıngaların hepsi plastikten. Gıda ambalajları sayesinde, ürünler bozulmadan sofralara güvenle ve hijyenik olarak ulaşıyor. Bilinçli tüketim ve geri dönüşüm çok önemli. Bu konuda hepimize sorumluluklar düşüyor. PAGÇEV ile 6 yılda 1 milyon tonun üzerinde ambalaj atığının kaynakta ayrılarak geri dönüştürülmesi faaliyetlerini yürüttük. Bir yandan çevreyi korurken, ekonomiye de 2.9 milyar liralık katkı sağladık. Yaptığımız çalışmalar sayesinde, 9 milyon 149 bin ağaç kesilmekten kurtarıldı. Yani 6 yılda 7 Belgrad Ormanı kazandırdık. Bunun yanı sıra, yaklaşık 50 bin öğrenci ve hane halkına geri dönüşüm eğitimleri verdik. Tüm vatandaşlarımızı geri dönüşüm konusunda bilgilendirmek amacıyla PAGEV olarak bilinçlendirme kampanyamız da başladı. ‘Plastiklerin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok’ diyor ve geri dönüşüm seferberliğini başlatıyoruz.”

Büyükdede: “Sektöre büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum”


PlastEurasia Fuarı’nın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, dünyanın en büyük 2., Avrasya’nın en büyük plastik fuarı olan PlastEurasia’nın sektöre büyük katkılar sağlayacağına inandığını söyledi. Plastik makine üretimine de değinen Büyükdede, yerli makine üretiminin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Büyükdede, “Yerli plastik makine üretimini desteklememiz lazım. Bu sektörün çok daha ileriye gidebileceğine inanıyorum. Bakanlık olarak da bu konuda destek vereceğiz. Bakanlığımızın stratejik hedefleri arasında plastik makinaları da yer alıyor. Bir diğer önemli konu ise, plastik sektöründe hammaddenin yerlileştirilmesi. Hammaddede yerli üretim yüzde 15 civarında ve ithalat kalemi yüksek. Ceyhan’da çok büyük bir petrokimya yatırımı yapılacak. İki petrokimya tesisi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu yatırımların önünü açmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.
Plastiğin vazgeçilemeyecek bir ürün olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini dile getiren Büyükdede, “Sektörü elbirliği ile daha donanımlı hale getirelim” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ