PixelPaint, özelleştirilmiş otomotiv boyama uygulamalarının geleceğini ortaya çıkarıyor

Aşırı püskürtmeyi ortadan kaldırmak için bir mürekkep püskürtmeli kafa kullanan PixelPaint, yüzde 50 daha hızlı ve daha sürdürülebilir olarak, iki ayrı tonlu boyanın ve ayrı tasarımların maskeleme olmadan tek geçişte uygulanabilmesini sağlıyor.

  • 28 Eylül 2020
PixelPaint, özelleştirilmiş otomotiv boyama uygulamalarının geleceğini ortaya çıkarıyor

ABB

Y kuşağı, ikinci bir renk, mat farklı boya cilası veya özel bir tasarım kullanarak özelleştirilmiş araç gibi farklı boya kataloglarına olan ihtiyacı artırarak, daha fazla kişiselleştirme talebinde bulunuyor.
Önceden üst yapı üzerine iki tonlu veya özelleştirilmiş bir tasarım uygulayabilmek için, aracın boya hattına bir kez ilk katman için ve ardından alanlar maskelendikten sonra ikinci renk için hatta tekrardan girmesi gerekiyordu. Tipik olarak, üst yapıyı maskelemek vardiya başına yaklaşık 10 ilâ 20 operatör gerektiriyordu ve iki operatörün ikinci renk uygulandıktan sonra maskeyi kaldırması gerekiyordu.
Üst yapı yüzeyine uygulanan boyanın yalnızca yüzde 70 ilâ 80’i kullanılabilmekte ve önemli miktarlarda boya israf edilmektedir. Bu durumda, geri dönüşüm için maliyetler artar ve ek boya satın alınmak zorunda kalınır.
ABB’nin yenilikçi PixelPaint çözümü; iki tonlu ve dekoratif boyama uygulamaları için bir üst düzey boyama mürekkep püskürtme kafası, dozaj kontrol paketi ve kullanımı kolay RobotStudio programlama yazılımını içeriyor.

Larsson: “Boyanın yüzde 100’ü üst yapı yüzeyine uygulanıyor”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABB Robotik Otomotiv OEM Genel Müdürü Michael Larsson, şunları aktardı: “Günümüzün son derece rekabetçi otomotiv üretim pazarında artık araç üreticileri, standart dışı ve özelleştirilmiş tasarımlara yönelik artan talebi karşılayabilmek için, kişiselleştirilmiş seçenekler de dâhil olmak üzere yüksek kaliteli bir boya cilası sunarken; esneklik, verimlilik ve maliyet rekabetçiliğini geliştirmelerine yardımcı olabilecek çözümlere ihtiyaç duyuyorlar. PixelPaint ile boyanın yüzde 100’ü üst yapı yüzeyine uygulanıyor. Bu nedenle aşırı püskürtme olmaz. Bu, hiçbir boyanın kaybolmamasını sağlayarak, işletme maliyetlerini düşürmek ve çevresel performansı iyileştirmekle kalmaz; PixelPaint ayrıca her araba için maskeleme ve maskeleme kaldırma işlemlerini ortadan kaldırarak, otomotiv boyahanelerindeki darboğazları azaltmaya yardımcı olur.”

İki ABB IRB 5500 robotu kullanan bir hücreden oluşuyor
Pixelpaint, iki ABB IRB 5500 robotu kullanan bir hücreden oluşuyor Aşırı püskürtmeme teknolojisi, boyayı geleneksel bir püskürtücü ile püskürtmek yerine baskı nozülü kafasını kullanarak doğrudan hedef alana yazdırır ve bu da yüzde 100 aktarım verimliliği sağlar.
Maskeleme veya maskeleme kaldırma işlemine gerek kalmadan, özelleştirilmiş bir boyama işi tek bir geçişte gerçekleştirilebilir ve bu sayede çevrim sürelerini yaklaşık yüzde 50 azaltır.
ABB’nin aşırı püskürtmesiz PixelPaint çözümü, Haziran 2019’da Cannes’daki SURCAR yıllık konferansında ‘Teknoloji Ödülü’ ile çığır açan bir yenilik olarak kabul edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ