Makine Haber

Pelister: “İhracatçımızın önündeki engellerden biri daha kalktı”

Hususi damgalı pasaport hakkı süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılması kararıyla ihracatçıların önündeki engellerden birinin daha kalktığını dile getiren Adil Pelister, değişiklikten dolayı ihracatçılar adına son derece memnun olduklarını ifade etti.

  • 24 Aralık 2019
Pelister: “İhracatçımızın önündeki engellerden biri daha kalktı”

İhracatçılara verilen hususi damgalı pasaport hakkı süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılmasına ilişkin karar, 24 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İhracatçılarımızın yurtdışına çıkışlarda yaşadığı sorunlardan biri olan Yeşil Pasaport alma limitlerinin düşürülmesi ve kullanım süresi konusundaki beklediğimiz kararların yıl bitmeden yürürlüğe girmesi, ihracatçılarımız için adeta yeni yıl müjdesi oldu. İKMİB Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimiz günden beri seçim vaatlerimizden biri olan Yeşil Pasaport alma limitlerinin düşürülmesi ve kullanım süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılması konusunda özel bir çaba içerisindeydik. Bu konuda; hükümetimiz nezdinde girişimlerde bulunduk, yönetimimizle beraber çalışma içinde olduk ve ihracatçılarımıza verdiğimiz sözleri takip ettik. 11 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile ihracatçılarımızın Yeşil Pasaport alabilmesi için gerekli olan limit 500 bin dolara indirilmişti. Bugün de, TBMM’de kabul edilen 4 kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunlar arasında, ihracatçılarımıza verilen hususi damgalı pasaport hakkı süresinin 2 yıldan 4 yıla çıkarılması kararı da yer aldı. Böylece, ihracatçımızın önündeki engellerden biri daha kalkmış oldu. İKMİB olarak, bu önemli değişiklikten dolayı ihracatçılarımız adına son derece memnunuz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ