Makine Haber

Pelister: “İhracat performansımız yükselmeye devam ediyor”

2019 yılı boyunca ihracatta başarılı bir performans gösteren kimya sektörü, söz konusu dönemde 20,6 milyar dolarlık ihracatla rekor kırmıştı. Geçen sene Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olan kimya sektörü, ocakta da aylık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu.

  • 04 Şubat 2020
Pelister: “İhracat performansımız yükselmeye devam ediyor”

2019 yılını ihracatta rekorla tamamlayan kimya sektörünün ihracat performansı yükselmeye devam ediyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, sektörün ocak ayı ihracatı 2019’un aynı dönemine göre yüzde 10,6 artarak 1,7 milyar dolar oldu. Tüm sektörler arasında en fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak da öne çıkan kimya sektörü, ocak ayında 199 ülke ve bölgeye ihracat yaptı.

“2019’da ihracatta rekor kırdık”
2019 yılında ihracatta rekor kırarak büyük bir başarıya imza attıklarını ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, şöyle konuştu: “Geçen yılı 20,6 milyar dolarlık ihracatla, otomotiv sektöründen sonra en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak tamamladık. Sektörümüzün stratejik önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Kimya sektörü olarak, Türkiye’nin ekonomisine yaptığımız katkının bilincinde olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yıl da, hedeflerimize ulaşmak için İKMİB olarak yeni projelerimizle ve faaliyetlerimizle ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda; Kimya Teknoloji Merkezi, Uluslararası Kimya Olimpiyatları ve Kimya Zirvesi projelerimizi hayata geçireceğiz. Bununla birlikte; gerçekleştirmeyi planladığımız 17 milli katılım organizasyonu, 1 sektörel ticaret heyeti, 7 alım heyeti, çalıştaylar, Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği, ödül töreni, Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) proje faaliyetleri, fuar ziyaretleri, 6 URGE heyeti organizasyonları ile farklı eğitim, iş birlikleri ve projelerimizle ihracatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz.”

“Çabalarımızın bir göstergesi”
Bu yıl ocak ayında gerçekleştirdikleri 1,7 milyar dolarlık ihracatın da hedeflerine ulaşma noktasındaki çabalarının bir göstergesi olduğunu kaydeden Pelister, “Kimya ihracatımız, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 10,6 artış gösterdi. Sektörümüz, söz konusu dönemde aylık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu. 2020 yılı hedefimiz olan 22,5 milyar dolarlık ihracat hedefimizi aşmak için tüm sektör oyuncularımızla çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzde seçimsiz 4 yılımız var. Bu yılları, kimya sektörü adına en verimli şekilde geçirmek için üretime ve ihracata odaklanıyoruz. Kimya sektörümüzün ülkemize sağladığı katma değerin artarak devamını sağlamak, kimyanın stratejik önemini doğru bir şekilde anlatmak ve Türk kimya sektörünün dünya ticaretinden aldığı payı yükseltmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ