Makine Haber

Pelister: “Haziran ayından itibaren ihracatta toparlanma bekliyoruz”

Kimya sektörünün mayıs ayında gerçekleştirdiği ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,10 azalarak 1 milyar 180 milyon dolar oldu. Sektörün yılın ilk 5 aylık dönemindeki ihracatı ise 7 milyar 233 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

  • 03 Haziran 2020
Pelister: “Haziran ayından itibaren ihracatta toparlanma bekliyoruz”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün mayıs ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 39,10 azalarak 1 milyar 180 milyon dolar oldu. Sektörün yılın ilk 5 aylık dönemindeki ihracatı ise 7 milyar 233 milyon dolara ulaştı.
Kimya sektörünün mayıs ayında 1 milyar 180 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Geçen senenin aynı dönemi ile kıyasladığımızda yüzde 39,10’luk bir düşüş söz konusu. Otomotiv, hazır giyim vb. diğer sektörlere baktığımızda, kimya sektörümüzün pandemiden aslında daha az etkilendiğini görüyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ikinciliğimizi koruyoruz. Türkiye’nin mayıs ayı ihracatındaki yüzde 40,9’luk düşüşü de göz önüne aldığımızda, ortalamanın üzerinde bir başarıya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

“Salgın sürecinde dijital dönüşüm hız kazandı”
Kimya sektörünün 5 aylık ihracatının geçen senenin aynı döneme göre yüzde 17,28 oranında azalarak 7 milyar 233 milyon dolar olduğunu kaydeden Pelister, şöyle konuştu: “Hem ülkemizde, hem de en çok ihracat yaptığımız AB ülkeleri başta olmak üzere küresel ticarette yeni normale geçiş ile birlikte haziran itibariyle ihracatın tekrar toparlanmaya başlayacağına inanıyoruz. Diğer yandan, bu süreçte dijital dönüşüm de hız kazandı. İlk defa 2018 yılında dile getirdiğimiz ‘dijitalizm’ gerçeği ve dijitalleşmenin 21. Yüzyılı şekillendirecek bir realite olacağı öngörümüz; koronavirüs salgını sonrası küresel sosyo ekonomik değişim ve gelişimlerin de merkezine dijital teknolojilerin yerleşeceğini gösterdi. Sanayimizin ve ihracatçılarımızın da; bu yeni çağa ayak uyduran değil, yeni çağı kurgulayanlardan olmaları gerekiyor. İhracatta yeni bir hikâye yazmanın dijital ekonomi ile gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bunun için de; hızlıca ‘Dijital İhracat Platformu’ oluşturmak ve ihracatın lojistik ve ödeme dâhil bütün süreçlerini dijitale entegre ederek hayata geçirmek zorundayız. İKMİB olarak bu vizyonla hareket ederek, Türkiye’nin dijital ihracatta ilk sanal ticaret heyetini gerçekleştirdik. Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti’ni 11-22 Mayıs’ta düzenledik. Toplamda 123 ikili iş görüşmesinin yapıldığı etkinliğimiz oldukça verimli geçti. Önümüzdeki süreçte de bu tarz dijital etkinliklere devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ