Makine Haber

Otokar, Iveco Bus markalı otobüsleri Sakarya’da üretecek

Otokar, Iveco Bus markalı otobüslerin Sakarya’daki fabrikasında üretilmesine yönelik bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Otokar, Iveco Bus’ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin üretimini de yapacak.

  • 26 Şubat 2020
Otokar, Iveco Bus markalı otobüsleri Sakarya’da üretecek

Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar; faaliyetlerini CNH Industrial N.V. çatısı altında sürdüren küresel otobüs üreticisi Iveco Bus ile, Iveco Bus markalı otobüslerin Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında üretilmesine yönelik bir anlaşma imzaladı.
Anlaşma kapsamında Otokar, Iveco Bus’ın uluslararası pazarlara hitap eden mevcut otobüslerinin yanı sıra, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki pazarlara yönelik geliştirilen otobüs modelinin de üretimini Türkiye’de yapacak. FPT Industrial’ın motorları ile güçlendirilecek ilk modellerin üretiminin 2021’de yapılması planlanıyor. Iveco Bus, Otokar ile yapılan anlaşmayla üretim kabiliyetlerini artırırken, mevcut üretim tesislerindeki düzenli faaliyetlerine de devam edecek.

Görgüç: “İş birliği ile verimliliğimizi artıracağız”
Sakarya’daki fabrikasında Otokar markalı otobüslerin yanı sıra Iveco Bus otobüslerinin de üretilecek olmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları söyledi: “Sahip olduğumuz teknoloji, mühendislik ve üretim kabiliyetlerimizle, toplu taşıma sektöründe dünya çapında tanınmış bir marka tarafından tercih edildiğimiz için gurur duyuyoruz. Global çapta büyümemizi sürdürürken, Otokar markalı otobüslerimizi yurt dışı pazarlarına sunmaya devam edeceğiz. Mevcut fabrikamızı Iveco Bus otobüslerinin üretimi için de kullanarak verimliliğimizi artıracağız. Bu üretim ve tedarik anlaşmasını, uzun soluklu bir iş birliğinin çok önemli ve stratejik bir ilk adımı olarak değerlendiriyoruz.”

(Soldan Sağa): Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise.

Blaise: “Birlikte çalışma fırsatı bulacağız”
Birçok fırsatı beraberinde getiren yeni iş ortaklığı sebebiyle heyecanlı olduklarını belirten CNH Industrial Global Otobüs Bölüm Başkanı Sylvain Blaise ise, “Bu iş birliği sayesinde, mevcut ve gelecekteki pazar taleplerini yanıtlayarak, sürekli büyümemizi destekleyecek olan üretim kapasitemizi artıracağız. Ayrıca, gelecekteki portföy genişlemesi üzerinde de birlikte çalışma fırsatı bulacağız. Otokar’ın sektördeki 60 yıla yakın deneyimi, otobüs üretimi ve mühendisliğindeki saygın uzmanlığı ile birlikte, Iveco’nun DNA’sının temellerini oluşturan servis ağı ve bağlı hizmetleri sayesinde; müşterilerimiz sınıfının en iyisi performans, kalite ve toplam sahip olma maliyeti ile sektörün öncü sürdürülebilir ulaşım çözümlerini almaya devam edecekler. Ayrıca, bu iş birliği kapsamında FPT Industrial bünyesinde geliştirilmekte olan geleceğin güç paketi teknolojilerinden de faydalanılacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ