Makine Haber

Örnek: “Pandemi döneminde de yatırımdan vazgeçmedik”

25 yıldır sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını ifade eden Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal’in Genel Müdürü Remzi Örnek, Covid-19 pandemisi döneminde de yatırımdan vazgeçmediklerini ve üretim hacimlerini artırdıklarını dile getirdi.

Örnek: “Pandemi döneminde de yatırımdan vazgeçmedik”

Pandemi nedeniyle baskılanan talebin, aşılamanın yaygınlaşması ve normalleşme adımlarıyla birlikte normale dönmesiyle birlikte, çelik üreticileri de talebe yetişmek için çalışmalarına hız veriyor. 2020’yi büyümeyle kapatan Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal de, üretim kapasitesini artırarak 2021 yılında 1 milyon tonun üzerinde ürün üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin en büyük 54. sanayi kuruluşu olarak yatırımlarını pandemi koşullarında da sürdüren şirket; otomotiv, dayanıklı tüketim, inşaat, enerji ve makine-ekipman gibi Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin ürün bazında dışa bağımlılığını azaltmaya da yardımcı oluyor.

“Türkiye, Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7. büyük üreticisi”
Pandemi döneminde pek çok ülkede üretimin durması ve tedarikte yaşanan aksamalar nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7. büyük üreticisi konumuna yükseldiğini söyleyen Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek, “Çelik endüstrisindeki büyüme, güçlü yerel tüketim sayesinde gerçekleşiyor. Türkiye’de çelik tüketimi 2020 yılında yüzde 13,2 artarak 29,5 milyon ton seviyesine yükseldi ve orta ve uzun vadede bu artışın sürmesi bekleniyor. Çelik, stratejik bir ürün olarak son kullanıcıya da hitap ediyor. 2016-2020 arası neredeyse yarı yarıya büyüyen çelik sektörü, pandemiyle birlikte artan talebe yanıt vermeye çalışıyor. Çeliğin çağımızın endüstriyel ihtiyaçları doğrultusunda bir vazgeçilmez olmaya devam edeceğini öngörerek, bu talebi karşılamak üzere sürdürülebilir hizmet sağlamayı ana rotamız olarak belirliyoruz” dedi.

“25 yıldır istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz”
25 yıldır sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını söyleyen Remzi Örnek, pandemi döneminde de yatırımdan vazgeçmediklerini belirterek, şunları söyledi: “25 yıldır istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Pandemi koşullarında da üretim hacmimizi artırdık, yatırımlarımızı sürdürmeyi başardık. 1.5 milyon ton üretim kapasiteli Tandem (PLTCM) yatırımını Mart 2020’de devreye alarak verimliliğimizi ve ürün kalitemizi artırdık. Ürettiğimiz katma değerli ürünlerimiz ile tarımdan yenilenebilir enerjiye, beyaz eşyadan otomotive hemen her sektöre hizmet ediyoruz. Çelik sektöründeki deneyimimiz ve bilgi birikimimizle, bugün Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden biriyiz. Güçlü alt yapımız, yıldan yıla artan üretim kapasitemiz, çevikliğimiz ve ürün çeşitliliğimiz sayesinde global pazarda da öne çıkıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ