Makine Haber

Ölekli: “Otomotiv sektörü yeni döneme adapte olmaya çalışıyor”

Otomotiv sektörünün yeni döneme adapte olmaya çalıştığını ifade eden KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, 2020 yılının başında Çin’de görülen ilk Covid-19 vakasıyla birlikte geri dönüşü olmayan bir değişimin içerisine girildiğini dile getirdi.

Ölekli: “Otomotiv sektörü yeni döneme adapte olmaya çalışıyor”

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Otomotiv raporu yayımlandı. Rapor; otomotiv sektöründeki paradigma değişimine yönelik değerlendirmenin yanı sıra, sektörün sürdürülebilir büyümesini ve ekonomiye daha fazla katkı sunmasını sağlamak için ihtiyaç duyulan politika önerilerini sunuyor. Umutla başladığı 2020’yi salgın nedeniyle büyük kayıpla kapatan sektörü, çip krizi ve halen devam eden üretimdeki aksamalar zorluyor. Dijitalleşmenin hızı da, yakın gelecekte çok daha farklı bir otomotiv sektörüne işaret ediyor.

“Geri dönüşü olmayan bir değişimin içerisine girdik”
Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, sektörün yeni döneme adapte olmaya çalıştığını belirterek, “2020 yılının başında Çin’de görülen ilk Covid-19 vakasıyla birlikte geri dönüşü olmayan bir değişimin içerisine girdik. Bir süredir ortaya konulan ‘otomotivde oyun yeniden kuruluyor, paradigmalar değişiyor’ yaklaşımları giderek daha çok taraftar buluyor; ama bir yandan da bu değişime uygun planlara sahip olunmadığı açığa çıkıyor” dedi.

“Sektörde siber güvenliğin önemi hiç olmadığı kadar arttı”
Küresel otomotiv sektörünün; çip yokluğu, hammadde fiyatlarındaki hızlı yükselişler, küresel üretimde yüzde 16’lık daralma, emisyon kriterlerinin sıkıştırmasıyla dizel araçların yok oluşu gibi tehdit ve değişim ortamında, var olmaya ve geleceğe uzanmaya çalıştığını kaydeden Ölekli, şunları aktardı: “Bunların ötesinde, iklim krizi ve çevresel sorunlar, sektör üzerindeki baskıyı ve sorumluluğu artırıyor. Dünya genelindeki bu değişimler, sektörün elektrikli ve hibrit motorlu araçlar çağına tam gazla girmesini sağladı. Bu gelişmeler, mevcut araç merkezli sistemimizi radikal bir şekilde daha verimli, veri-odaklı, sürücüsüz ve müşteri odaklı bir ekosisteme dönüştürecek. Sektörde siber güvenliğin önemi hiç olmadığı kadar arttı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ