Makine Haber

OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeni öğrencilerini bekliyor

Liseye Geçiş Sınavı’nın haziran sonunda açıklanacak sonuçların hemen ardından 1 Temmuz’da lise tercihleri başlayacak. Verdiği mesleki ve akademik eğitim, sağladığı imkânlar ve fiziki şartlarıyla nitelikli öğrenciler yetiştiren OİB MTAL de, tercih döneminde öğrenciler için en önemli okullardan biri olacak.

  • 17 Haziran 2021
OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeni öğrencilerini bekliyor

UIudağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmek amacıyla kurduğu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (OİB MTAL) yeni öğrencilerini bekliyor.
Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) haziran sonunda açıklanacak sonuçların hemen ardından 1 Temmuz’da lise tercihleri başlayacak. Verdiği mesleki ve akademik eğitim, sağladığı imkânlar ve fiziki şartlarıyla nitelikli öğrenciler yetiştiren OİB MTAL de, tercih döneminde öğrenciler için en önemli okullardan biri olacak.

Sezer: “Geçen yıl yüzde 8’lik dilimde öğrenci aldık”


Geçen yıl yüzde 8’lik dilimde öğrenci aldıklarını, 2021’de söz konusu oranı yüzde 5’lere çekmeyi hedeflediklerini ifade eden OİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Sezer, “Geçtiğimiz yol sınavla öğrenci alan meslek liseleri arasında Bursa’da birinciyiz. Türkiye’de de motorlu araçlar teknolojisi alanında birinci, endüstriyel otomasyon, makine teknolojisi ve metal teknolojisi alanlarında ise ikinci olduk.2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren sınavla öğrenci alan proje okulu statüsünde, tüm alanlara merkezi sınavla öğrenci alıyoruz” diye konuştu.

“Okulumuzda elektrikli araçlar dalı da açıldı”
Okulun imkânlarından bahseden Sezer, şunları aktardı: “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi okul statüsü verilerek, yerli ve milli alt yapıyla; mesleki eğitim, üretim, tasarım ve istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi de amaçlanıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nca (TOGG) Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapımı süren fabrikada ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetiştirilmesi için okulumuz bünyesinde motorlu araçlar teknolojisi alanında ilk kez elektrikli araçlar dalı açıldı. Tofaş Fen Lisesi ile de, mesleki ve akademik iş birliği protokolü imzalandı. Otomotiv lisesi öğrencileri ve öğretmenleri; Tofaş Fen Lisesi eğitim ortamlarında akademik gelişim sağlama, üniversite hazırlık kurslarına katılma, yabancı dil geliştirme ve kariyer planlama ve bununla bağlantılı birçok konuda iş birliği yapılacak. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ Programı kapsamında akreditasyonumuz onaylandı. Böylece, 7 yıl boyunca öğrencilerimize yurt dışındaki işletmelerde staj imkânı oluşturmuş olduk. Okulu bitirip hemen iş hayatına atılmak isteyenler için de, lise sonrası üniversitede eğitimini sürdürmek isteyen için de gelecek hazırladık. Ayrıca, şehir dışından gelecek öğrencilerimiz için kız ve erkek olmak üzere 120’den toplam 240 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz var.”

Çelik: “Kısa zaman içerisinde çok başarılı bir noktaya geldi”


OİB MTAL ile gurur duyduklarını ifade eden OİB Başkanı Baran Çelik de, “Türkiye’nin otomotivde Ar-Ge, yenilik ve tasarım merkezi olma yolundaki vizyonumuzun güçlü bir parçası olarak kurduğumuz OİB MTAL, kısa zaman içerisinde çok başarılı bir noktaya geldi. Okul, iş dünyasının en büyük sorunlarından biri olan nitelikli personel açısından önemli bir eksiği kapatıyor. Mesleki ve akademik olarak oldukça kapsayıcı ev donanımlı bir eğitim veren okulumuzla gurur duyuyoruz. Okulumuzu tercih edecek öğrencilerimize bu yıl da destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ