Makine Haber

Nakdi ücret desteği için ödemeler başlıyor

Pandemi nedeniyle ücretsiz izne ayrılan veya işinden olan vatandaşlara verilecek günlük 39.24 TL’lik nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Mayıs tarihinde hesaplara yatırılmaya başlanacak. Vatandaşların ödemeyi almak için SGK’nın işveren sistemi üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

  • 07 Mayıs 2020
Nakdi ücret desteği için ödemeler başlıyor

Koronavirüs sebebiyle ücretsiz izne çıkan ya da çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlar, nakdi ücret desteğinden yararlanacaklar. Ekonomi Paketi kapsamında yapılan düzenlemeye göre, ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak.
Koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalanlardan, son 3 yılda en az 600 prim günü ve son 120 gün hizmet akdi koşuluna sahip olanlar işsizlik maaşına hak kazanıyorlar. Başvurusunu yapmış olanlara işsizlik maaşı ödemeleri geçen hafta gerçekleştirildi. Faaliyetlerin durdurulduğu iş yerinde çalışanlardan son 3 yılda en az 450 prim günü ve son 60 gün hizmet akdi koşuluna sahip olanlara da kısa çalışma ödeneği bağlandı.

17 Nisan’dan sonraki süreler için ödenecek
Nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağına ilişkin kanun 17 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu nedenle, nakdi ücret desteği 17 Nisan’dan sonraki süreler için ödenecek. Uygulama, uzatma kararı olmadığı takdirde 17 Temmuz’a kadar devam edecek. Ücretsiz izne çıkarılanların nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için başvurular SGK’nın işveren sistemi üzerinden işverence yapılacak. İşsiz kalanlar ise, başvurularını İŞKUR’un internet sitesi üzerinden yapabilecekler. İşsizlik maaşı çıkmayanlara da, doğrudan nakdi ücret desteği sağlanacak.

Şenel: “Ev hizmetlerinde çalışanlar da faydalanabiliyor”


IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Mesut Şenel, emekliyken çalışmaya devam edenlerin işsizlik maaşından ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadıkları gibi, nakdi ücret desteğinden de yararlanamayacaklarını aktardı. Şenel, “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Ek-9’uncu maddesi kapsamında, ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanlar da, işsiz kalmaları veya ücretsiz izne ayrılıp kısa çalışma ödeneğinden yararlanamamaları durumunda nakdi ücret desteği alabiliyorlar. Ücretsiz izne ayrılan çalışanların nakdi ücret desteği başvurusu, bu kişileri çalıştıran kişilerce yapılıyor. Ev hizmetlerinde çalışanlara ilişkin başvurunun, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine bildirilmesi gerekiyor. Ev hizmetlerinde çalışırken işten çıkartılmış olanlar ise başvurularını şahsen yapabiliyorlar” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ